Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zostań z nami, Panie

O łaskę wierności powołaniu modliły się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek i Świeckie Apostołki Zmartwychwstania. Uroczystość miała miejsce 16 stycznia w kaplicy Zgromadzenia i rozpoczęła się Mszą św., odprawioną przez o. Kazimierza Manieckiego OSPPE. Wśród zaproszonych gości była również przełożona Zgromadzenia s. Miriam Donata Wołowiec CR. Organizatorką spotkania była moderatorka Apostolatu - s. Miriam Grunwald CR.

Spotkanie Służby Zdrowia

21 stycznia w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi Eucharystii w intencji Służby Zdrowia przewodniczył abp Stanisław Nowak w koncelebrze z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, ks. kan. Januszem Wojtylą, ks. kan. Arkadiuszem Olczykiem oraz kapelanami szpitalnymi: ks. kan. Ryszardem Stefańskim i o. Zdzisławem Krejem. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o konieczności obrony etosu lekarskiego w dobie kryzysu moralno-ekonomicznego, nękającego polską Służbę Zdrowia.
Spotkanie w Kurii Metropolitalnej zgromadziło ok. 80 lekarzy różnych specjalizacji oraz personel medyczny. Organizatorem spotkania był Częstochowski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z prezes dr Wandą Terlecką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zima w mieście

Już po raz kolejny parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie organizuje półkolonie dla 50 dzieci i młodzieży gimnazjalnej. W tym roku do tych działań przyłączyła się również parafialna świetlica środowiskowa.
Młodzi zwiedzili gmach Teatru Dramatycznego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, odwiedzili redakcję Tygodnika Katolickiego Niedziela. Dzięki Krzysztofowi Witkowskiemu dzieci obejrzały filmy rysunkowe, były też w Aqua Parku w Tarnowskich Górach i bawiły się podczas kuligu. Miało też miejsce zwiedzanie gmachu Urzędu Miasta i spotkanie z policjantem.
Dzieci wraz z wychowawcami serdecznie dziękują proboszczowi parafii ks. Andrzejowi Sobocie i wikariuszowi ks. Zbigniewowi Zalejskiemu za otwarte oczy i serca na potrzeby małych i większych parafian.

Reklama

Młody duchem

Ludzie często narzekają, boją się starości i tego, że nie będą nikomu potrzebni. O tym, że tak nie jest, można się przekonać patrząc na p. Józefa Tyrasa z Krasic, który ukończył niedawno 102 lata. W jego domu rodzina przeżywała tę uroczystość, uczestnicząc we Mszy św. Jubilat swoją postawą i czynami uczy młodszych wzajemnej miłości i cierpliwości.
Niech Bóg obdarza błogosławieństwem Józefa Tyrasa i jego rodzinę.

Ukazywać prawdę w „Galilei pogan”

Pracownicy Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat i innych częstochowskich mediów zgromadzili się 23 stycznia na Mszy św., sprawowanej w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi z okazji liturgicznego wspomnienia swego patrona - św. Franciszka Salezego. Modląc się za tych, których powołaniem jest szukanie i głoszenie prawdy, abp Stanisław Nowak powiedział, że „wydarzenia, które mają miejsce w dzisiejszym świecie, sprawiają, że często można go nazwać Galileą pogan; stąd tak bardzo trzeba ukazywać siłę i potęgę prawdy, która wyzwala”. Rozważając fragment Ewangelii o początkach publicznej działalności Chrystusa wśród pogan i powołaniu przez Niego uczniów, Metropolita Częstochowski przypomniał pracownikom mediów, że ich praca to odpowiedzialna misja przyprowadzania innych do Zbawiciela.

ULK kuźnią katolickich polityków

Unia Laikatu Katolickiego (ULK), której hasłem są słowa Jana Pawła II, zawarte w adhortacji Christifideles laici: „Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności”, stała się kuźnią katolickich polityków, formowanych według zasad nauki społecznej Kościoła.
25 stycznia br. w Zakładzie Energetycznym, z udziałem abp Stanisława Nowaka, prezydenta miasta Tadeusza Wrony, duchowieństwa, ludzi polityki, biznesu, nauki i kultury, odbyło się spotkanie inaugurujące 15. rok działalności ULK. Członkowie, sympatycy i zaproszeni goście rozmawiali o inicjatywach podejmowanych w minionym roku, o planach na przyszłość, a prezydent Wrona przypominał znaczący udział członków ULK w przemianach, jakie w ostatnim dwudziestoleciu miały miejsce w życiu politycznym Częstochowy.
Metropolita Częstochowski życzył, aby ULK jak o. Kordecki broniła wartości ojczyźnianych i kościelnych. Przestrzegał przed modną ostatnio tzw. poprawnością polityczną, która nie wywodzi się z prawa Bożego. ULK powinna postępować wg reguł głoszonych przez Kościół. Pasterz archidiecezji wskazał, by w Roku Eucharystii zadbać o chleb dla biednych i serce dla bezdomnych, co winno stać się impulsem działania polityków katolickich w życiu społecznym miasta, środowiska i państwa.
Miłym akcentem był występ znanego w Częstochowie Męskiego Chóru „Pochodnia”, który w przededniu swojego 75-lecia zachwycił śpiewem nawet najbardziej wybrednych słuchaczy.

Reklama

Do Auli „Niedzieli” przybieżeli anieli

Mimo zimowej aury i wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych, do redakcji Niedzieli przybyli czytelnicy i przyjaciele naszego Tygodnika, aby uczestniczyć w koncercie kolęd w wykonaniu Zespołów Wokalnych Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod kierunkiem Szymona Hillera i Krzysztofa Pośpiecha.
Dziękując młodym wykonawcom, redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś stwierdził m.in.: „Ten koncert jeszcze raz pokazał, jak wspaniałą mamy młodzież - nie tylko piękną, ale i wszechstronnie uzdolnioną”.
Imprezą towarzysząca była wystawa ekslibrisów Krzysztofa Świtały pt. Kapliczki i krzyże przydrożne w ekslibrisie polskim.

Zapraszamy 13 lutego br. o godz. 16.00 do archikatedry częstochowskiej na Mszę św. w intencji zmarłych pacjentów Hospicjum. Dochód ze sprzedawanych przed Liturgią zniczy przeznaczony będzie na wsparcie częstochowskiego Hospicjum.
Przypominamy, że spotkania z osobami osieroconymi odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 16.30 w siedzibie Hospicjum, przy ul. Krakowskiej 45.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję