Mocny start
Już w 1986 r., czyli wkrótce po tym, jak biskupi poznańscy zwrócili się do Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanki szare) o reaktywowanie Krucjaty Eucharystycznej, siostry zaczęły inicjować ten Ruch w placówkach na terenie naszej diecezji. Były to: parafia pw. św. Maksymiliana w Gorzowie Wlkp. i parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach.
Pierwszą chyba grupę ERM-u siostry stworzyły w Gorzowie. Zwerbowały animatorów spośród młodzieży z Ruchu Światło-Życie, intensywnie formując ich w duchowości ERM-u. Pamiętam to dobrze, bowiem sam byłem jednym z nich. Była to dla nas zupełna nowość, ale nowość pociągająca. W krótkim czasie okazało się, że żadna grupa dziecięca w parafii nie skupia więcej członków niż ERM. Dziewczęta i chłopcy chętnie garnęli się do niej, ponieważ jej działalność wydawała się atrakcyjna i zrozumiała. Oceniając sytuację z perspektywy czasu, można powiedzieć, że nie było tam żadnych „sensacji”, ale systematyczna i ciekawa wspólna praca, wspólne wyjazdy, jakieś inscenizacje, jasełka itp. Grupa istnieje, oczywiście, po dziś dzień, cały czas prowadzona przez siostry urszulanki.
Z czasem dzieło się rozrosło
Reklama
Według danych z centrali ogólnopolskiej Eucharystycznego Ruchu Młodych, obecnie w naszej diecezji Ruch działa w następujących parafiach: pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, pw. św. Józefa w Dobiegniewie, pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie, pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie Wlkp., pw. św. Józefa w Gorzowie Wlkp., pw. św. Marcina w Grębocicach, pw. Matki Bożej Rokitniańskiej (Kalsko), pw. Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Kożuchowie, pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim, pw. św. Antoniego Padewskiego w Krzeszycach, pw. Jana Chrzciciela w Lubrzy, pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli, pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli, pw. św. Antoniego w Nowej Soli, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, pw. Trójcy Świętej w Przytocznej, pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie, pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie, pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie, pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Torzymie, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzebiechowie, pw. św. Józefa w Zaborze, pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze, pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. Jak wszystkie dane z centrali, także i te mogą nieco odbiegać od stanu faktycznego.
Ostatnio grono pedagogiczne i uczniowie Katolickiej Prywatnej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Katolickiego w Nowej Soli, przyjmując za patrona szkoły św. Urszulę Ledóchowską, postanowili całą szkołą wkroczyć na drogę formacyjną ERM-u. Trwają już prace nad przygotowaniem niektórych nauczycieli szkoły do posługi animatora Ruchu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ERM u Zbawiciela
Jedną z najprężniej działających obecnie grup ERM-u w diecezji jest grupa z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, którą od niedawna opiekuje się urszulanka - s. Lidia wraz z s. Elżbietą i s. Marią oraz z grupą animatorów: Anną, Magdaleną, Agatą, Małgorzatą, Dorotą i Dominiką. Grupa istnieje od siedmiu lat, spotyka się co sobotę, a także animuje liturgię i śpiew na coniedzielnej Eucharystii o 10.30. Jak wiele osób w ERM-ie, Dorota Mackiewicz po kilku latach bycia uczestnikiem już jako gimnazjalistka została animatorką. „Na początku przyszłam tu z ciekawości - mówi. - Teraz jestem odpowiedzialna za piętnastoosobową grupę dzieci”.
W październiku zeszłego roku dzieci nagrały płytę CD pod tytułem Bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem..., na której znajduje się 19 piosenek. Pomysł na płytę zrodził się podczas wakacyjnej kolonii w Zakopanem, a została ona nagrana w studiu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Można ją nabyć za jedyne 10 zł. W ostatnim czasie, głównie za sprawą animatorki Małgorzaty Wiśniewskiej, powstała też bardzo ambitna prezentacja multimedialna ERM-u w parafii, wykonana w programie PowerPoint.
Tak mówi o swojej grupie Magda: „Co znalazłam, włączając się do Ruchu? Wspólnotę, która co tydzień spotyka się i czekamy z niecierpliwością na nasze spotkania, na których jest bardzo wesoło. Razem spędzamy ferie i wyjeżdżamy na kolonie letnie”. A Weronika dodaje: „Widzę, jak rozwija się moja modlitwa i pomaga mi ona podejmować różne ważne postanowienia. Ojciec Święty nam przypomina, że musimy od siebie wymagać, choćby nawet inni nie wymagali. ERM mobilizuje mnie do częstej Komunii św., do adoracji Pana Jezusa”.
Dzieciaki z zasadami
Wszyscy członkowie ERM-u mają swoje zasady. Oto, jak komentują je dzieci z grupy w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze:
1. zasada: Żyj Mszą św.
„Co znaczy dla nas: Żyj Mszą św.? Msza św. jest świętowaniem, ofiarą, ucztą, obecnością. Staramy się w niej uczestniczyć aktywnie i z radością, bo jest to spotkanie z Przyjacielem, który za mnie oddaje życie i karmi nas swoim Słowem i Ciałem”.
2. zasada: Czytaj Ewangelię.
„Poznajemy Jezusa w Jego Słowie. Nie można kochać kogoś, kogo się nie zna, stąd pragniemy Jezusa coraz bardziej poznawać, by umacniała się nasza przyjaźń z Nim”.
3. zasada: Kochaj bliźnich.
„Nie ma miłości Boga bez miłości drugiego człowieka. Pamiętacie przypowieść o miłosiernym samarytaninie? Chcemy iść między ludzi i czynić podobnie jak on”.
4. zasada: Bądź trzynastym apostołem.
„Co robisz, jak znalazłeś lub otrzymałeś coś ważnego, pięknego i drogocennego? Idziesz i dzielisz się swoją radością. Nie można inaczej. Jak się znajdzie radość w przyjaźni z Jezusem - Hostią, to pragnie się o Nim świadczyć wobec innych”.