Reklama

ERM w naszej diecezji

Wszystko przez urszulanki

W Roku Eucharystii, podobnie jak Kościół na całym świece, także nasza diecezja pragnie zwrócić szczególną uwagę na wszystkie dzieła i inicjatywy, które pomagają człowiekowi głębiej przeżywać misterium będące tematem tego roku. Jednym z takich dzieł jest Eucharystyczny Ruch Młodych, obecny na naszej ziemi już od prawie 20 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mocny start

Już w 1986 r., czyli wkrótce po tym, jak biskupi poznańscy zwrócili się do Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanki szare) o reaktywowanie Krucjaty Eucharystycznej, siostry zaczęły inicjować ten Ruch w placówkach na terenie naszej diecezji. Były to: parafia pw. św. Maksymiliana w Gorzowie Wlkp. i parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach.
Pierwszą chyba grupę ERM-u siostry stworzyły w Gorzowie. Zwerbowały animatorów spośród młodzieży z Ruchu Światło-Życie, intensywnie formując ich w duchowości ERM-u. Pamiętam to dobrze, bowiem sam byłem jednym z nich. Była to dla nas zupełna nowość, ale nowość pociągająca. W krótkim czasie okazało się, że żadna grupa dziecięca w parafii nie skupia więcej członków niż ERM. Dziewczęta i chłopcy chętnie garnęli się do niej, ponieważ jej działalność wydawała się atrakcyjna i zrozumiała. Oceniając sytuację z perspektywy czasu, można powiedzieć, że nie było tam żadnych „sensacji”, ale systematyczna i ciekawa wspólna praca, wspólne wyjazdy, jakieś inscenizacje, jasełka itp. Grupa istnieje, oczywiście, po dziś dzień, cały czas prowadzona przez siostry urszulanki.

Z czasem dzieło się rozrosło

Według danych z centrali ogólnopolskiej Eucharystycznego Ruchu Młodych, obecnie w naszej diecezji Ruch działa w następujących parafiach: pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, pw. św. Józefa w Dobiegniewie, pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie, pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie Wlkp., pw. św. Józefa w Gorzowie Wlkp., pw. św. Marcina w Grębocicach, pw. Matki Bożej Rokitniańskiej (Kalsko), pw. Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Kożuchowie, pw. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim, pw. św. Antoniego Padewskiego w Krzeszycach, pw. Jana Chrzciciela w Lubrzy, pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli, pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli, pw. św. Antoniego w Nowej Soli, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, pw. Trójcy Świętej w Przytocznej, pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie, pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie, pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie, pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Torzymie, pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzebiechowie, pw. św. Józefa w Zaborze, pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze, pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. Jak wszystkie dane z centrali, także i te mogą nieco odbiegać od stanu faktycznego.
Ostatnio grono pedagogiczne i uczniowie Katolickiej Prywatnej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum Katolickiego w Nowej Soli, przyjmując za patrona szkoły św. Urszulę Ledóchowską, postanowili całą szkołą wkroczyć na drogę formacyjną ERM-u. Trwają już prace nad przygotowaniem niektórych nauczycieli szkoły do posługi animatora Ruchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

ERM u Zbawiciela

Jedną z najprężniej działających obecnie grup ERM-u w diecezji jest grupa z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, którą od niedawna opiekuje się urszulanka - s. Lidia wraz z s. Elżbietą i s. Marią oraz z grupą animatorów: Anną, Magdaleną, Agatą, Małgorzatą, Dorotą i Dominiką. Grupa istnieje od siedmiu lat, spotyka się co sobotę, a także animuje liturgię i śpiew na coniedzielnej Eucharystii o 10.30. Jak wiele osób w ERM-ie, Dorota Mackiewicz po kilku latach bycia uczestnikiem już jako gimnazjalistka została animatorką. „Na początku przyszłam tu z ciekawości - mówi. - Teraz jestem odpowiedzialna za piętnastoosobową grupę dzieci”.
W październiku zeszłego roku dzieci nagrały płytę CD pod tytułem Bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem..., na której znajduje się 19 piosenek. Pomysł na płytę zrodził się podczas wakacyjnej kolonii w Zakopanem, a została ona nagrana w studiu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze. Można ją nabyć za jedyne 10 zł. W ostatnim czasie, głównie za sprawą animatorki Małgorzaty Wiśniewskiej, powstała też bardzo ambitna prezentacja multimedialna ERM-u w parafii, wykonana w programie PowerPoint.
Tak mówi o swojej grupie Magda: „Co znalazłam, włączając się do Ruchu? Wspólnotę, która co tydzień spotyka się i czekamy z niecierpliwością na nasze spotkania, na których jest bardzo wesoło. Razem spędzamy ferie i wyjeżdżamy na kolonie letnie”. A Weronika dodaje: „Widzę, jak rozwija się moja modlitwa i pomaga mi ona podejmować różne ważne postanowienia. Ojciec Święty nam przypomina, że musimy od siebie wymagać, choćby nawet inni nie wymagali. ERM mobilizuje mnie do częstej Komunii św., do adoracji Pana Jezusa”.

Dzieciaki z zasadami

Wszyscy członkowie ERM-u mają swoje zasady. Oto, jak komentują je dzieci z grupy w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze:
1. zasada: Żyj Mszą św.
„Co znaczy dla nas: Żyj Mszą św.? Msza św. jest świętowaniem, ofiarą, ucztą, obecnością. Staramy się w niej uczestniczyć aktywnie i z radością, bo jest to spotkanie z Przyjacielem, który za mnie oddaje życie i karmi nas swoim Słowem i Ciałem”.
2. zasada: Czytaj Ewangelię.
„Poznajemy Jezusa w Jego Słowie. Nie można kochać kogoś, kogo się nie zna, stąd pragniemy Jezusa coraz bardziej poznawać, by umacniała się nasza przyjaźń z Nim”.
3. zasada: Kochaj bliźnich.
„Nie ma miłości Boga bez miłości drugiego człowieka. Pamiętacie przypowieść o miłosiernym samarytaninie? Chcemy iść między ludzi i czynić podobnie jak on”.
4. zasada: Bądź trzynastym apostołem.
„Co robisz, jak znalazłeś lub otrzymałeś coś ważnego, pięknego i drogocennego? Idziesz i dzielisz się swoją radością. Nie można inaczej. Jak się znajdzie radość w przyjaźni z Jezusem - Hostią, to pragnie się o Nim świadczyć wobec innych”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty dopełnia naszą historię

2024-05-20 19:28

Elżbieta Wroczyńska

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Mszy św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podkreślał, że Duch Święty jest miłością Ojca i Syna. A ta wzajemna miłość nie jest tylko jakością, choćby nieskończoną, jest Osobą, Bogiem prawdziwym, równym Im.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję