W dn. 16-23 września 2018 r. na terenie całej Polski po raz 16. odbędzie się kampania pod hasłem "Kromka Chleba dla Sąsiada". Polega na symbolicznym i dosłownym dzieleniu się chlebem oraz specjalnych zbiórkach żywności, które odbędą się w weekend 21-22 września w supermarketach „Biedronka”. Wszystko, by ubóstwo nie było powodem społecznego poniżenia i odrzucenia.
W dniach 16-23 września 2018 r. Caritas diecezjalne organizują wspólne wypiekanie chleba, w którym wezmą udział wolontariusze i podopieczni prowadzonych przez nie placówek. Następnie upieczonym chlebem dzielić się będą w parafiach i na rynkach miast.
Akcji towarzyszyć będą prezentacje działań Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas oraz uroczyste Msze Święte. Kulminacyjnym momentem akcji będzie zbiórka żywności w dniach 21-22 września w wybranych sklepach "Biedronka". Zebrane produkty zostaną przekazane w postaci paczek najbardziej potrzebującym osobom starszym poprzez Parafialne Zespoły Caritas.
Kromka Chleba dla Sąsiada jest akcją, która od 2002 roku pomaga osobom starszym i opuszczonym, którzy cierpią z powodu niedostatku. Jej celem jest uwrażliwienie lokalnych społeczności na potrzeby drugich oraz wzbudzenie życzliwości i zainteresowania losem sąsiadów, o których często wiemy bardzo niewiele.
W działania wspierające ubogich i samotnych można włączyć się poprzez SMS charytatywny o treści KROMKA pod nr 72052 (koszt: 2,46 z VAT).
Szczegóły odnośnie przebiegu akcji na poziomie lokalnym dostępne na stronach internetowych Caritas diecezjalnych oraz na stronie www.kromka.caritas.pl.
500 tornistrów do 40 parafii w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” przekazała Caritas Diecezji Płockiej. Tornistry trafią do osób i rodzin, które wypełnią je przyborami szkolnymi dla dzieci z uboższych rodzin. Na terenie parafii akcją zajmują się proboszczowie, Parafialne Zespoły Charytatywne i Parafialne Zespoły Caritas.
Jak informuje ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor Caritas Diecezji Płockiej, są parafie, które zdecydowały się wziąć po kilkadziesiąt plecaków: „W diecezji płockiej, podobnie jak w całej Polsce, akcja «Tornister pełen uśmiechów» odbywa się po raz drugi. Jest bardzo duże zainteresowanie tą akcją. Wierni chcą pomóc w wyposażeniu tornistrów szkolnych dla dzieci z rodzin żyjących w trudnej sytuacji materialnej. Chcą podzielić się rzeczami materialnymi, ale też sercem”, komentuje ks. Przeradzki.
Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.
10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.