Spotkanie, na które przybyło wielu zainteresowanych tematyką żydowską, odbyło się w auli przy ul. Łódzkiej 8/12. Zainaugurowano w ten sposób nowy projekt kulturalno-edukacyjny – Akademię Solidarności.
Reklama
Dr Ewa Kurek w swoim wykładzie poruszyła zarówno wątki dotyczące współistnienia Polaków i Żydów w dawnych wiekach (od osiedlenia się ich w Polsce w XIV wieku), jak i odniosła się do współczesności – do aktualnych problemów we wzajemnych, nieraz bardzo trudnych relacjach. Jak podkreśliła, w naszym kraju od XIX wieku ok. 85% Żydów tworzyło bardzo religijną społeczność chasydzką, a ok. 15% zasymilowało się (w tej liczbie kilka procent było socjalistami lub komunistami, wyklętymi przez chasydów). Chasydzi uważali się za bliższych kulturowo naszym zaborcom, co w czasach polskich powstań narodowych nie mogło podobać się patriotycznie usposobionym Polakom. Tylko nieco ponad 1% Żydów wsparło polskie wysiłki w celu odzyskania niepodległości. Natomiast tuż po odzyskaniu przez Polaków własnego państwa przed stu laty, społeczność żydowska domagała się przyznania jej specjalnych praw i przywilejów, co zostało zdecydowanie odrzucone przez Sejm. W tej sytuacji Żydzi rozpoczęli kampanię oczerniania Polski i Polaków, jako narodu antysemitów. Dr Ewa Kurek zaznaczyła, że główną rolę odegrali tu lewacy żydowscy. Polityka ta święci triumfy po dziś dzień, przysparzając naszemu krajowi wiele problemów w świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dr Ewa Kurek wyjaśniała także m.in. kwestie dotyczące trudnej historii II wojny światowej, podczas której znaczna większość Żydów została zamordowana przez Niemców. Społeczność żydowska kierująca się prawem, które wyraźnie mówiło o tym, że każdy Żyd w imię ratowania własnego istnienia może bezkarnie wydać na śmierć nawet własne dzieci, wpadła w swoistą pułapkę. Jak podała dr Ewa Kurek, 10-15% Żydów kolaborujących z Niemcami przeciwko swoim, uważanych jest według wspomnianego prawa za nietykalnych. Nie wolno ich nawet osądzać z moralnego punktu widzenia. Problem polega na tym, że zarówno dla tych, którzy wydawali na śmierć własne dzieci, jak i dla światowej opinii, wyłączywszy żydowską – taka postawa jest złem. Jednak w polityce próbuje się tę potworność tłumaczyć…
Na spotkaniu przy ul. Łódzkiej 8/12 w Częstochowie dr Ewa Kurek odpowiadała również na liczne pytania z sali. Można było też nabyć jej książki, m.in.: „Dzieci żydowskie w klasztorach”, „Ucieczkę z zesłania”, czy „Polacy i Żydzi: problemy z historią”, w której rozprawia się z licznymi kłamstwami. Ewa Kurek w 1989 r. obroniła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim doktorat z historii, na temat: „Udział żeńskich zgromadzeń zakonnych w akcji ratowania dzieci żydowskich w Polsce w latach 1939-1945”.