Reklama

Polska

KSM: 11 listopada rusza akcja „Polak z Sercem”

Dokładnie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ruszy akcja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Polak z sercem”. O zbiórce żywności i akcji SMS na rzecz rodaków ze Wschodu mówili organizatorzy i partnerzy zebrani na konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 7 listopada w Warszawie.

[ TEMATY ]

pomoc

KSM

ksm.org.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akcja Polak z Sercem jest to działanie skierowane do młodych ludzi mieszkających na terenie Ukrainy i Białorusi. Odbędzie się w dwóch etapach – od 11 do 25 listopada i od 11 listopada do 30 czerwca 2019 r.

- W pierwszym etapie chcemy zbierać produkty żywnościowe oraz środki czystości dla młodych, którzy mieszkają na Ukrainie i Białorusi, natomiast od 11 listopada do końca czerwca przyszłego roku pragniemy przez zbiórkę sms oraz zbieranie funduszy w ramach Fundacji dla młodzieży, zebrać środki finansowe na organizację wakacji w Polsce dla młodych Polaków zza wschodniej granicy z okręgu Lwowskiego i Grodzieńskiego – powiedział Patryk Czech, Przewodniczący Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dodał, że wykaz potrzebnych produktów znajduje się na stronie KSM-u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Cieszę się, że rozpoczynamy kolejną akcję pomocową skierowaną na Wschód. Tych akcji jest bardzo wiele i to świadczy o naszej otwartości i o tym, że jesteśmy w ciągłej łączności z naszymi rodakami, którzy żyją za wschodnią granicą. Cieszę się z tego, że tak wiele podmiotów uczestniczy w tej akcji, bo jeżeli robimy coś wspólnie, to to jest piękne, wartościowe i na pewno owoce tego będą większe – mówił ks. Leszek Kryża, Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Kryża podkreślił, że głównym problemem młodzieży za wschodnią granicą jest brak perspektyw, który wiąże się z emigracją wewnętrzną i zewnętrzną. - Wielu młodych ludzi opuszcza swoje miejscowości, szczególnie te małe. Udaje się do wielkich miast, żeby tam rozpocząć jakiś nowy etap życia i się odnaleźć. Wielu z nich jednak wędruje za granicę i dociera do Polski. Z tego powodu, tam na miejscu wspólnoty cierpią, bo można powiedzieć, że taki bardzo wartościowy element wspólnoty parafialnej, wspólnoty młodzieżowej opuszcza kraj i szuka szczęścia gdzie indziej. Dlatego myślę, że akcja, która jest skierowana do tych, którzy są tam jest wartościowa i bardzo potrzebna – dodał.

Reklama

Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zauważył, że akcja taka powinna również objąć także tych młodych ze Wschodu, którzy przyjechali do Polski. - W Warszawie zajmuję się, nazwijmy to, duszpasterstwem młodych ludzi, którzy przyjechali tutaj na studia z Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, czy Rosji. Widzę, jak bardzo potrzebują wspólnoty, jak bardzo potrzebują takiej przestrzeni, w której będą mogli się spotkać, wymienić wzajemnie doświadczeniami, szczególnie na początku swojego pobytu w Polsce – powiedział. Jak dodał, objęcie akcją tej grupy Polaków przybliżyłoby ich jeszcze bardziej do ojczyzny i do Kościoła.

Dyrektor warszawskiego biura Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ks. dr Mariusz Boguszewski, podkreślił, że zarówno Białoruś jak i Ukraina potrzebują naszej pomocy. – Tych potrzeb jest bardzo wiele i myślę, że będziemy mogli im zaradzić i wiele osób wspólnie uratować, może nawet dać im życie, a na pewno dać im nadzieję. To jest to, o co proszą nas ludzie, kiedy tam jesteśmy - bądźcie naszym głosem, mówcie o naszych problemach – dodał. Ks. dr Boguszewski zaapelował też do wszystkich, aby włączyli się w akcję poprzez zbiórkę żywności oraz zbiórkę SMS.

Ks. Andrzej Piekaniec z parafii p.w. św. Wawrzyńca w Żółkwi na Ukrainie podkreślił, że taka akcja i wsparcie materialne oraz duchowe są bardzo potrzebne na Wschodzie. - Pierwsza rzecz, która rodzi się w sercu patrząc też na logo akcji, na tę wyciągniętą dłoń z sercem, to jest właśnie wdzięczność. W imieniu abp Mieczysława Mokrzyckiego (...) dziękuję za to wsparcie, za ten konkretny gest. Wdzięczność się rodzi w sercu dlatego, że to nie jest jakieś abstrakcyjne mówienie o potrzebach, tylko kiedy mówimy, że jest trudno, że widać ten brak perspektywy, brak nadziei to jednak ta akcja rodzi nadzieję, że będzie lepiej – powiedział.

Reklama

Maria Koc, Wicemarszałek Senatu RP, która objęła patronatem honorowym akcję „Polak z sercem” podziękowała wszystkim za organizację tego wydarzenia. - Akcję symboliczną, bo w stuleciu niepodległości Polski młodzież z Polski organizuje przedsięwzięcie, które jest skierowane do młodych rodaków żyjących na Ukrainie i Białorusi. Szczególnie w tym roku 2018 mówimy o Polakach jako o wspólnocie. Tych, którzy żyją w kraju i tych, którzy żyją poza granicami Polski, bo przecież 20 mln Polaków żyje poza macierzą. Naszą rolą tutaj w kraju jest budowanie i zacieśnianie więzi między nami a rodakami, którzy żyją na Wschodzie i na Zachodzie – dodała.

Koc podkreśliła, że młodym Polakom za wschodnią granicą potrzebny jest kontakt z Polską. - Cieszy mnie ta akcja, bo z jednej strony jest to akcja charytatywna, zbiórka produktów spożywczych, które będą przekazane przed świętami Bożego Narodzenia rodzinom, gdzie są dzieci, jest młodzież, osobom starszym, ale z drugiej strony też zbiórka środków finansowych, aby młodzi ludzie z Ukrainy i Białorusi mogli przyjechać do Polski – podkreśliła.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zapewnił z kolei, że polscy biskupi angażują się w inicjatywę. - Ks. abp Stanisław Gądecki w imieniu całej Konferencji Episkopatu Polski objął tę akcję patronatem, to znaczy, że księża biskupi wspierają akcję „Polak z sercem” i w nią się angażują bardzo konkretnie. Dlatego, że to właśnie parafie w Polsce są otwarte dla tej inicjatywy - są możliwe zbiórki dla osób będących na Ukrainie czy na Białorusi – zaznaczył.

Ks. Andrzej Lubowicki, Generalny Asystent KSM zwrócił uwagę na to, że w zaangażowaniu młodych ludzi w tę akcję nie chodzi tylko o działalność charytatywną, ale o samo zaangażowanie. Podkreślił, że tym roku w Kościele szczególnie wspomina się młodzież m.in. podczas Synodu o młodzieży, który odbył się w październiku. - Chcemy, aby rozważania Synodu poprzez tę akcję, były wdrążeniem ich w praktyce – powiedział.

Reklama

Akcję "Polak z sercem" można wesprzeć wysyłając SMS-a o treści POMOC na numer 72405 oraz wpłacając datki na konto Fundacji dla Młodzieży: 26 1090 2590 0000 0001 3751 6623 z dopiskiem "Polak z sercem".

Partnerami akcji są Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Radio Warszawa.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży to organizacja, która wprowadza młodych ludzi w dorosłość, pomaga stawać się osobami dojrzałymi z mocnym kręgosłupem moralnym, uczy życia z Bogiem i Kościołem. KSM istnieje w 38 polskich diecezjach i zrzesza 15 tys. członków.

2018-11-07 16:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kodyma czeka na pomoc

Dyrektor Domu Księży Emerytów w Lublinie ks. Andrzej Oleszko oraz mieszkający tam kapłani przeprowadzili zbiórkę pieniędzy oraz darów rzeczowych dla parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Kodymie na południowej Ukrainie. Dzięki nim do potrzebujących kapłanów trafiły m.in. ornaty, alby, stuły, a do parafian odzież i obuwie. W pomoc dla wspólnoty, której proboszczem jest pochodzący z Chełma ks. Łukasz Gron, włączyli się również inni kapłani z diecezji lubelskiej oraz Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, w którym wydrukowane zostały obrazki - cegiełki na dokończenie budowy kościoła.

- 20 lipca, decyzją ordynariusza diecezji odesko-symferopolskiej bp. Bronisława Biernackiego zostałem mianowany proboszczem w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Kodymie. Jestem tu czwartym z kolei proboszczem zaledwie w ciągu półtora roku - mówi ks. Łukasz Gron. - Muszę jak najszybciej ocieplić i otynkować kościół, tymczasową kaplicę i plebanię, które na szczęście są w jednym budynku i przykryte dachem; trzeba też wykańczać kościół w środku, który jest obecnie w stanie surowym - w głosie duszpasterza słychać wielką troskę. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego znajduje się w mieście Kodymie, należącym obecnie do województwa odeskiego na południowej Ukrainie, na pograniczu z województwem winnickim. To tereny dawnej, przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Ziemie te definitywnie odpadły od Polski w 1793 r., w wyniku drugiego jej rozbioru.

CZYTAJ DALEJ

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

[ TEMATY ]

Fatima

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

ROZMOWA ARCHIWALNA

CZYTAJ DALEJ

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Duszpasterz przypomniał doświadczenia zakonnic z Brazylii mieszkających w pobliżu kościoła św. Bonifacego: „Nagle zaczęły być opluwane na ulicy. W dużym szpitalu obok dopuszczono się profanacji tabernakulum i ołtarza w sali modlitewnej, która jest przeznaczona dla wszystkich religii, podczas gdy wszystkie akcesoria muzułmańskie pozostały nietknięte. Kiedy ktoś na sąsiedniej ulicy próbował zdjąć palestyńską flagę zawieszoną przed kościołem, zatrzymały się dwa samochody, a mężczyzna został pobity przez ich pasażerów. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się to w takiej formie" - stwierdza ks. Blum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję