Poświęcony chorym dzień 11 lutego na trwałe wpisał się w kalendarium brańskiej Caritas i Domu Pomocy Społecznej w Brańsku. Już po raz 5. Oddział Caritas przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Dom Pomocy Społecznej przygotowali, jak co roku, okolicznościowe spotkanie, na które zapraszono osoby pogrążone w cierpieniu i chorobie.
Pierwszą częścią spotkań jest uczestnictwo w Eucharystii, połączone z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych, a następnie wspólny poczęstunek przy stole oraz inscenizacje o charakterze religijnym i humorystycznym przygotowane przez zespół Wojciecha Ostrowskiego.
Atmosferze spotkań towarzyszy zwykle klimat radości, a nawet nieukrywanego wzruszenia, które pozwalają chorym choćby na krótką chwilkę zapomnieć o własnych fizycznych dolegliwościach. Mają również miejsce odwiedziny chorych przez dzieci szkolne. Rozmowa, a nierzadko samo wysłuchanie chorego, przynosi ulgę w cierpieniu, daje nadzieję i radość, że jest ktoś, kto o nich pamięta.
Dzień Chorego pozwala wielu uświadomić sobie, że żyją pośród nas także ludzie w podeszłym wieku, cierpiący i chorzy. Ważne staje się to szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdzie tak często promuje się zdrowie, tężyznę fizyczną, gdy powszechnie lansuje się ideę eutanazji, a tak mało się mówi, czy nawet wręcz zapomina, o ludziach chorych i cierpiących.
Nie myślimy o przemijaniu ani o tym, że starość, choroba kiedyś i nas dosięgną. W zagonionym świecie człowiek czuje się zagubiony i niejednokrotnie niepotrzebny. Fatalny system opieki zdrowotnej, socjalnej i społecznej, brak dobrze zorganizowanych rozwiązań uwzględniających potrzeby i możliwości ludzi w podeszłym wieku, staje się polskim dramatem. Jaki będzie los dzisiejszych 40-50-latków, jeśli nic się nie zmieni, a im przyjdzie przeżywać starość w gwałtownie starzejącym się społeczeństwie?
Pomóż w rozwoju naszego portalu