ZOBACZ CAŁY FILM "DUŚKA" JUŻ TERAZ NA NASZEJ STRONIE TUTAJ
Kolejne poniedziałkowe spotkanie w redakcyjnej auli „Niedzieli” odbyło się 11 lutego i było poświęcone prezentacji filmu „Duśka”. Projekcji towarzyszyła dyskusja z reżyserem filmu Wandą Różycką-Zborowską. Na spotkaniu był obecny ks. Tomasz Lubaś - dyrektor generalny Edycji Paulińskiej, która film udostępniła i wyraziła zgodę na jego trzydniową prezentację na stronie internetowej „Niedzieli”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prowadzący spotkanie Marian Florek przypomniał na wstępie, że życiowe motto autorki filmu brzmi: „W sztuce powinno się podchodzić do działania jako obowiązku. Trzeba dbać o to, by nie prowadzić życia w jeden sposób, a w inny sposób tworzyć”. Przypomniał również jej dorobek artystyczny, na który składają się m.in. filmy o Janie Pawle II i Benedykcie XVI oraz Stefanie Stuligroszu.
Reklama
Film „Duśka” powstał w 2008 r., jego bohaterką jest Wanda Półtawska, z zawodu lekarka, znana z niezwykłej przyjaźni z Janem Pawłem II oraz ogromnego zaangażowania w obronę życia i rodziny. Znany jest również cudowny epizod z jej życia - uzdrowienie z choroby nowotworowej. W czasie jej choroby, w 1962 r., bp Karol Wojtyła prosił o modlitwę w jej intencji, włoskiego kapucyna Ojca Pio. Film przypomina także inne fakty z życia Wandy Półtawskiej, jej dzieciństwo w niezamożnej rodzinie, patriotyczne wychowanie, aresztowanie w czasie okupacji za działalność niepodległościową, uwięzienie i ocalenie z obozu w Ravensbruck.
- Najważniejszym przesłaniem w mojej pracy jest odkrycie tego, co w człowieku jest najpiękniejsze, Boże, aby to dobro promieniowało, było dla innych inspiracją i umocnieniem - powiedziała Wanda Różycka-Zborowska. Opowiadając o pracy nad filmem, przyznała, że z uwagi na wypełniony wykładami, spotkaniami oraz innymi obowiązkami kalendarz Wandy Połtawskiej trudno było ustalić daty „dni zdjęciowych”. - Nasza ekipa musiała po prostu wziąć kamerę i jechać za panią Półtawską - powiedziała autorka filmu.
Jednak, jak zauważają widzowie, dzięki temu film jest ciekawszy, bogatszy o spotkania z wieloma ludźmi i piękne zdjęcia, zwłaszcza plenerowe, które znakomicie wpisują się w przesłanie filmu. Wanda Różycka-Zborowska podkreśliła, że dla niej, jako reżysera ważne było ukazanie niezwykłej przyjaźni, jaka łączyła Jana Pawła II oraz Wandę Półtawską i jej rodzinę, a także siły, którą bohaterka czerpie z głębokiej wiary i codziennej Eucharystii.
Reklama
W imieniu uczestników Wandzie Różyckiej-Zborowskiej podziękował o. Jan Pach - paulin, zauważając, że zbieżność imion bohaterki i autorki filmu nie jest przypadkowa, mają one o wiele więcej cech wspólnych. Podsumowując spotkanie, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”- powiedział: - Bohaterkę filmu - Wandę Półtawską poznałem 40 lat temu, zapraszałem ją na spotkania z moimi studentami w Duszpasterstwie Akademickim. To wyjątkowy człowiek, reprezentujący głęboką duchowość, człowiek prawdy. Życie nie szczędziło jej trudnych doświadczeń, bo tacy ludzie nie mają łatwego życia.
Ks. Skubiś podkreślił również, że wartości, których broni Wanda Półtawska, przede wszystkim życie i rodzina, to wartości fundamentalne. - Te wartości są przedmiotem rewolucji, która dzieje się na naszych oczach - powiedział ks. Skubiś. - Projekty ustaw parlamentarnych wypaczających te wartości są porażające. Neoliberalizm stanowi realne zagrożenie.
Redaktor naczelny odniósł się również do decyzji Benedykta XVI o abdykacji, która została ogłoszona tego dnia kilka godzin wcześniej: - Patrzymy z szacunkiem i wdzięcznością na Benedykta XVI, który odważnie powiedział wszystkim, jak wielkim ciężarem jest dźwigać dzisiaj papiestwo i odpowiedzialność za to, co nazywamy cywilizacją chrześcijańską. Tym bardziej bądźmy dziś z Kościołem - powiedział na zakończenie ks. Ireneusz Skubiś.