Caritas dla chorych
Jak poinformował dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej ks. Jacek Ambroszczyk, dochód z tegorocznej sprzedaży chlebków wielkanocnych przeznaczony zostanie na pomoc w zakupie leków przez ludzi chorych, pozostających w trudnej sytuacji finansowej. Potrzebujących jest bardzo wielu. Codziennie do Caritas zgłaszają się chorzy - ludzie starsi, bezrobotni, rodziny wielodzietne - których nie stać na wykupienie koniecznych lekarstw.
Wspomnienie bohaterskiej Położnej
W 31. rocznicę śmierci Stanisławy Leszczyńskiej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi przy ul. Kościelnej 8/10 bp Adam Lepa odprawił Mszę św. w intencji toczących się starań o wyniesienie na ołtarze bohaterskiej Położnej z Auschwitz. Stanisława Leszczyńska urodziła się w Łodzi 8 maja 1896 r. W czasie I wojny światowej pracowała w Komitecie Niesienia Pomocy Biednym. Podczas II wojny światowej gestapo aresztowało całą rodzinę Leszczyńskich za pomoc łódzkim Żydom. Stanisława wraz z córką trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jako położna obozowa uratowała ponad 3 tys. dzieci urodzonych przez więźniarki i przeznaczonych przez hitlerowców na zabicie. Po zakończeniu wojny wróciła do Łodzi i do swojej pracy. Słynęła z pobożności, a do modlitwy zachęcała każdą rodzącą matkę. Zmarła 11 marca 1974 r. Stanisława Leszczyńska jest patronką Domu Samotnej Matki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Finał festiwalu
Publiczność, jako jedyny juror zakończonego w łódzkim Teatrze Powszechnym XI Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, uznała, że najlepszym spektaklem była Niewina z Teatru Starego w Krakowie w reż. Pawła Miśkiewicza. Najlepszym aktorem został wybrany Janusz Gajos, a najlepszą aktorką Gabriela Muskała.
Oprac. (ead)
Darowizny na Kościół
Ustawy podatkowe ograniczają darowizny na cele kultu religijnego. Do ubiegłego roku mogły one wynosić do 10% dochodu rocznego, w 2004 r. - do 350 zł, a w 2005 r. - do 6 proc. dochodu. Kilka lat temu resort finansów zaakceptował nielimitowane odliczanie darowizn. Jednak zmienił się minister i zmieniło się podejście całego resortu. Tymczasem niektórzy podatnicy ryzykowali - na mocy ustaw kościelnych - pełne odliczenie. Jednak inni w ogóle wstrzymywali się z darowiznami. Naczelny Sąd Administracyjny przeciął tę sytuację. Uznał, że każdy ma prawo odliczyć od dochodu całą kwotę darowizny. Tak jak jest to zapisane w ustawach kościelnych. Ale uwaga - chodzi tu o szczególny typ darowizn. Nie te na tacę, ale na działalność charytatywno-opiekuńczą, prowadzoną przez kościelne osoby prawne.
(Radio Plus Łódź)