Osjaków - malownicza wieś położona nad Wartą. Gmina, w której dialog i współpraca pomiędzy „panem, wójtem i plebanem” przynosi pozytywne efekty. Tutaj, w Publicznym Gimnazjum, w cieniu parafialnego kościoła pw. św. Kazimierza, chyba jako pierwsze w archidiecezji częstochowskiej rozbrzmiewało tegoroczne radosne „Alleluja!”. Od 5 lat, w poniedziałek poprzedzający Święta Wielkanocne, młodzież klas drugich wraz z nauczycielami i duszpasterzami przygotowuje okolicznościowy program religijny, połączony z dekoracją stołu wielkanocnego, symbolicznym poświęceniem pokarmów i podzieleniem się jajkiem. Tegoroczne przedstawienie biblijne pt. Zbawienie przyszło przez Krzyż przygotowano pod kierunkiem Walentyny Traczewskiej, Henryki Wejner, Heleny Stolarczyk, z konsultacją ks. Grzegorza Szatkowskiego i doskonałą oprawą muzyczną Ewy Drewicz. Młodzi aktorzy swoim śpiewem, recytacją i interpretacją tekstu dali świadectwo dojrzałości chrześcijańskiej, wykazując, że Szkoła, do której uczęszczają nie tylko uczy, lecz wychowuje do wierności Bogu i Ojczyźnie. W swoim programie młodzież przedstawiła prawdę zapisaną na kartach Ewangelii, kontemplowała życie Chrystusa oraz wartość cierpienia i przebaczenia. Szczególnie wymownie brzmiały wypowiedziane przez młodych aktorów słowa: „Ty odżywasz, Panie, nie samotnie, ale powstajesz z martwych wielokrotnie, na każdym miejscu i codziennie, niosąc nadzieję na lepszą przyszłość, dając siły do zmagania się z wątpliwościami i zwątpieniami”.
Przygotowania do Misterium trwały od września, wyzwalając wielkie zaangażowanie młodzieży, nauczycieli i rodziców. Godną podkreślenia jest ścisła współpraca rodziców z wychowawcami i Dyrekcją Szkoły. Tutejsza społeczność doskonale rozumie, że wychowanie młodego pokolenia stanowi najpewniejszy kapitał, który będzie procentował dla środowiska, rodziny i kraju.
Gośćmi uroczystości byli m.in. bp Jan Wątroba, wizytator łódzkiego kuratorium Kazimiera Szmil, wójt gminy Władysław Kowaliński, proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Mrówka, dyrektorzy sąsiednich szkół, duchowieństwo oraz rodzice uczniów. Klimat wspólnoty szkolnej doskonale oddały słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do młodzieży, które podczas powitania zacytowała dyrektor Gimnazjum Halina Bator: „Nie lękajcie się, niech radość Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego będzie Waszą siłą”. Z kolei bp Jan Wątroba w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że chociaż sceny z Ewangelii znamy wszyscy, te w Osjakowie przedstawiono w nowej formie oraz nowym językiem wiary. Przypomniane wydarzenia to także teraźniejszość, powtarzająca się w sposób bezkrwawy w codziennej Eucharystii. Ksiądz Biskup apelował też, by młodzi ludzie w każdym miejscu i różnych okolicznościach byli głosicielami miłości, jakiej uczył Chrystus, pozostając Jego apostołami.
Przygotowany wysiłkiem rodziców stół wielkanocny, wzajemna życzliwość i rodzinna atmosfera sprawiły, że w sercach wszystkich uczestników zagościła radość i przeświadczenie, że tegoroczny okres Wielkiego Postu pozostawił trwałe efekty miłości do Boga i drugiego człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu