Franciszek przypomniał, że prośba chrześcijanina o jak najszybsze nadejście królestwa Bożego wypływa w istocie z serca samego Jezusa. Zaznaczył, że Chrystus „nie chce pobudzać ludzi do nawrócenia siejąc strach przed nadchodzącym sądem Bożym lub poczucie winy z powodu popełnionego zła. Wręcz przeciwnie to, co przynosi, jest Dobrą Nowiną zbawienia, i wychodząc od niej wzywa do nawrócenia. Każdy jest zaproszony do wiary w «ewangelię»: panowanie Boga dla Jego dzieci stało się bliskie”.
Następnie Ojciec Święty przypomniał, że znakami nadejścia królestwa Bożego jest to, że: „Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię” (Mt 11,5). Podkreślił, że w świecie dostrzegamy jednak wiele przejawów zła i cierpienia, co świadczy, że zwycięstwo Chrystusa jeszcze się w pełni nie dokonało i wielu mężczyzn i kobiet żyje nadal z zamkniętym sercem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papież przypomniał przypowieść o pszenicy i kąkolu, która przestrzega nas przed chęcią usunięcia zła odwołując się do przemocy oraz potrzebie cierpliwości. Dodał, że choć królestwo Boże z pewnością jest wielką siłą, to nie według kryteriów świata. „Dlatego wydaje się, że nigdy nie ma większości absolutnej. Jest jak zaczyn wmieszany w mąkę: najwyraźniej znika, a jednak to właśnie on sprawia, że wszystko się zakwasza (por. Mt 13,33). Albo jak ziarnko gorczycy, tak małe, niemal niewidoczne, ale które niesie w sobie rozsadzającą moc przyrody, a gdy wyrośnie staje się największym ze wszystkich drzew ogrodu (por. Mt 13,31-32)” – stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty dostrzegł w tym „losie” królestwa Bożego podobieństwo do życia Jezusa, który stał się ziarnem pszenicznym i wyda plon stokrotny. „Bóg zawsze nas uprzedza, Bóg zawsze nas zaskakuje. Dzięki niemu po nocy Wielkiego Piątku nadchodzi świt Zmartwychwstania zdolny rozjaśnić cały świat nadzieją” – powiedział papież, dodając, że na samym końcu Pisma Świętego znajdujemy słowa zapowiedzi i zapewnienia: „Tak. Wkrótce przyjdę. Amen. Przyjdź, Panie Jezu! Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi” (Ap 22, 20).