Reklama

Z wizytą w parafii

Wierni tradycji odziedziczonej od ojców

W dniu inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI, w niedzielę 24 kwietnia czas swojej wizytacji kanonicznej przeżywała wspólnota parafialna w Grzebsku. Wizytację przeprowadził bp Roman Marcinkowski. Grzebsk wzmiankowany jest w dokumencie z 1065 r. Kościół istniał już prawdopodobnie w XI w., ale pierwsze wzmianki o nim pochodzą dopiero z 1454 r. Obecna drewniana świątynia powstała w 1712 r. staraniem ks. Kwiatkowskiego. Konsekrował ją 14 października 1753 r. sufragan chełmiński bp Jan Krasiński.

Niedziela płocka 21/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Leonarda w Grzebsku

Patron parafii: św. Leonard
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Leonarda
Dekanat: dzierzgowski
Miejscowości: Bielawy, Chmielewo Małe, Chmielewo Wielkie, Długokąty, Grzebsk, Gwoździe, Kobiałki, Kownatki, Krusze, Łęg, Nowa Wieś Wielka, Waśniewo, Zaborowo
Proboszcz: ks. kan. Zygmunt Ignatowski
Katechetka: Katarzyna Lewandowska
Organista: Andrzej Rudziński
Zakrystian: Leonard Terepet
W parafii działają: parafialna rada duszpasterska, parafialna rada gospodarcza, koła Żywego Różańca, ministranci, młodzieżowy zespół muzyczny
Współpracują z parafią: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Chmielewa, Grzebska i Nowej Wsi Wielkiej
Kaplica: pw. św. Leonarda (Grzebsk)
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.30.

Duszpasterstwo w parafii

Od ostatniej wizytacji minęło już ponad 5 lat - miała ona miejsce 25 października 1999 r. „Każda wizytacja to takie zatrzymanie się na moment, by obejrzeć się wstecz na miniony czas, by spojrzeć na to, co się udało zrobić, co jeszcze jest do zrobienia” - mówił proboszcz grzebskiej wspólnoty, ks. kan. Zygmunt Ignatowski. Jest on proboszczem w Grzebsku od niedawna, bo od 21 sierpnia 2004 r., dlatego składając sprawozdanie zastrzegał: „moje sprawozdanie może nie być doskonałe, bo oparte jest głównie na zapiskach i przekazach parafian”.
W kościele parafialnym w każdą niedzielę sprawowane są dwie Msze św. z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty przed rozpoczęciem Mszy. Jak mówił Ksiądz Proboszcz, „frekwencja na Mszy św. niedzielnej jest różna: trochę zależy od pory roku i pogody, wpływ mają odległości, są wioski oddalone o 6, 7 km od kościoła, a nieraz i brak dobrej woli, a może i trochę obojętności przynajmniej niektórych parafian”. Na terenie parafii są 2 szkoły podstawowe: jedna sześcioklasowa i jedna trzyklasowa. W tych szkołach wszystkie klasy mają po dwie godziny katechezy tygodniowo.
„W przeciągu minionych pięciu lat oprócz tej systematycznej pracy duszpasterskiej mieliśmy też chwile wielkich przeżyć i mobilizacji duchowej - mówił ks. Ingatowski. - Wielkim wydarzeniem w życiu parafii było nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego i rekolekcje przy obrazie, bardzo udane po ludzku sądząc, bo u kratek konfesjonału spotykało się nawet tych, którzy mają problemy ze spowiedzią wielkanocną. A potem rozpoczęło się nawiedzenie rodzin w obrazie Jezusa Miłosiernego, które przynosiło zbawienne owoce”.
Z każdym rokiem wzrasta liczba udzielanych Komunii świętych, coraz rzadziej się zdarza, że ktoś umiera bez sakramentów świętych, mimo dużych odległości nie najgorsza jest jednak frekwencja na Mszy św. niedzielnej. Dość duże jest zainteresowanie prasą katolicką (w parafii rozchodzi się systematycznie po 15 egz. Niedzieli, pisma Cuda i Łaski i Naszej Arki). Są jednak także cienie: „są i tacy, którzy przykazania Boże interpretują jak im jest wygodnie i dają posłuch dzisiejszym trendom lansowanym przez media - mówił w swoim sprawozdaniu duszpasterz. - Nie omijają nas wady narodowe: pijaństwo, pieniactwo, gniewy, zawiści i im podobne”.

Reklama

Grupy parafialne

Przed Mszą św. ingresową sprawozdania ze swojej działalności składały działające w parafii grupy duszpasterskie. Działalność rady duszpasterskiej skupia się na inicjowaniu różnorodnych działań i w miarę możliwości pomocy Księdzu Proboszczowi w ich realizacji. „Oprócz uroczystości, które już na trwałe wpisane są w kalendarz, każdego roku organizujemy poświęcenie pól w każdej wiosce oddzielnie. Tej tradycji pozostaliśmy wierni, bo ją odziedziczyliśmy od naszych ojców” - mówił przedstawiciel rady. „Zachęcamy do czytania prasy katolickiej (...) Naszym pragnieniem jest, by w parafii było jak najwięcej katolików świadomych swej przynależności do Chrystusa i zaangażowanych aktywnie w życie Kościoła”.
Przedstawiciele parafialnej rady gospodarczej mówili o sprawach materialnych parafii. „Nasz dom Boży, który potrzebował ratunku, wysiłkiem ostatnio pracujących księży i parafian jest coraz bardziej zadbany, choć jeszcze tak wiele jest tu do zrobienia - mówił przedstawiciel rady. - Ostatnimi laty prace trochę spowolniały, bo i nasze budżety są coraz bardziej skromne. Jednak nie stajemy w miejscu. Małymi kroczkami, ale chcemy iść do przodu”. W planach są nowe ławki do świątyni, dokończenie ogrodzenia kościoła i uporządkowanie terenu przy kościele i plebanii.
„Jesteśmy tą cząstką parafii, która zawierzyła Matce Najświętszej i kroczy przez życie z różańcem w dłoniach” - mówiły podczas swego sprawozdania przedstawicielki kół różańcowych. Kół jest w parafii aż 9. Choć, jak mówiła ich przedstawicielka - „istotnych wartości modlitwy nie dostrzeżemy zmysłami, są bowiem nadprzyrodzone i przyjmujemy je przez wiarę”, to jednak taki zastęp ludzi, którzy swoją modlitwą wypraszają łaski dla parafii stanowi ogromne wsparcie dla wszelkich duszpasterskich i materialnych poczynań.
Grupa ministrancka liczy 26 osób. „Wśród nas są tacy, którzy już pracują lub studiują, jednak zawsze kiedy są na terenie parafii, przychodzą by pełnić zaszczytną funkcję ministranta przy ołtarzu. Przez naszą posługę przy ołtarzu pragniemy dołączyć do tych wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w życiu i liturgii Kościoła” - mówił przedstawiciel służby ołtarza.
Podczas obydwu wizytacyjnych Mszy św. liturgię uświetniał prowadzony przez organistę młodzieżowy zespół muzyczny. Zespół liczy 4 osoby i regularnie prowadzi śpiew liturgiczny podczas niedzielnych Eucharystii.
Jako aktywna cząstka parafialnej społeczności określili się druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Na terenie parafii są trzy jednostki OSP: Chmielewo, Grzebsk i Nowa Wieś Wielka, każda z nich ma już długą tradycję. „Meldujemy, że tak jak nasi ojcowie jesteśmy nie tylko na służbie człowiekowi, kiedy dotyka go nieszczęście, ale jesteśmy do dyspozycji i tu w kościele, kiedy przeżywamy spotkanie z Bogiem - mówili strażacy. - Swoje strażackie święta i uroczystości przeżywamy najpierw przy Chrystusowym ołtarzu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

Troskę o świątynię, cmentarz i budynki parafialne widać w Grzebsku na pierwszy rzut oka. W ciągu ponad pięciu lat, jakie upłynęły od ostatniej wizytacji, a więc w czasie, kiedy proboszczem był ks. Jan Kaźmierczak i podczas duszpasterzowania obecnego proboszcza, wiele dokonano w parafii pod względem materialnym. Dokończono podłogę wewnątrz kościoła, wykonano remonty na plebanii, pomalowano dachy na kościele, plebanii, organistówce i budynkach gospodarczych, rozpoczęto budowę solidnego parkanu przykościelnego z ciosanych kamieni, który już podczas budowy imponuje swoim pięknem. Na bieżąco wykonywano także drobniejsze remonty, naprawy, konserwacje, które - jak mówił w swoim sprawozdaniu proboszcz grzebskiej wspólnoty „w takich obiektach trzeba nieustannie prowadzić - a trudno je tu wymieniać”.
Za zaangażowanie i wsparcie we wszelkich pracach Proboszcz dziękował nie tylko parafianom, ale również osobom spoza parafii: władzom samorządowym gminy Wieczfnia Kościelna: z Wójtem, Zarządem i Radą Gminy, oraz jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z Chmielewa, Grzebska i Nowej Wsi Wielkiej.

Przebieg wizytacji

Wizyta Biskupa Romana w parafii Grzebsk rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania przygotowanej do tego młodzieży. Po Eucharystii Ksiądz Biskup wraz z parafianami przeszedł na sąsiadujący z kościołem cmentarz grzebalny, by tu wraz z nimi modlić się za zmarłych. Uroczysta Msza św. ingresowa rozpoczęła się o godz. 11.30. Po powitaniu Biskupa Romana przez dzieci, młodzież i dorosłych, sprawozdanie z życia parafii złożył Ksiądz Proboszcz, a następnie przed Księdzem Biskupem zaprezentowały się działające przy parafii grupy.
W homilii do zgromadzonych parafian Ksiądz Biskup powiedział m. in.: „Słucham tego, co macie okazję podczas wizytacji powiedzieć o sobie. Każda grupa - czy to będą kółka różańcowe, czy rada duszpasterska, gospodarcza, ministranci - każdy ze swojego pola mówi o tym, co on wnosi do tej parafialnej rzeczywistości. Nie jest tylko obserwatorem, kibicem, który z boku patrzy na parafię, tylko ma świadomość, że należy do takiego organizmu, jakim jest parafia, jest ochrzczony, ma „prawo” do parafii.
Kiedy człowiek jest nieochrzczony - nie należy do żadnej parafii, nie nabył tych praw. Chrzest to jest ten sakrament, w którym człowiek staje się Bożym dzieckiem, ale także sakrament, który nas włącza do tej struktury, która nazywa się parafią. Nabywamy wtedy prawa, ale i obowiązki wobec parafii. Dziś mamy taką świadomość, że oto my jesteśmy wspólnotą tej samej wiary, tej samej miłości Jezusa, tej samej Jego obecności, tego samego Jego życia” - mówił Biskup Roman.
Na zakończenie Mszy św., dziękując za przeprowadzoną wizytację, Ksiądz Proboszcz skorzystał z okazji, by przypomnieć o 20. rocznicy sakry biskupiej Biskupa Romana oraz w imieniu swoim i parafian zapewnić o modlitwie i złożyć Jubilatowi życzenia.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

- To dziękczynienie Panu Bogu, za dar Kościoła, a w tym Kościele, także za wspólnotę Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która każdego dnia odpowiadając na zaproszenie Matki Najświętszej, bierze do swoich dłoni różaniec i odmawia go z dziecięcą wiarą i ufnością - powiedział o. Piotr Dettlaff, opiekun różańcowych wspólnot

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

- Królestwo Boże rośnie w nas z tego, co my lekceważymy: ze Słowa Bożego, z sakramentów, z drugiego człowieka, którego uważamy za gorszego od siebie, słabego, grzesznego, który nie ma mi nic do powiedzenia, od którego nic nie przyjmę. Możesz nie przyjmować, ale to jest dowód na to, że jesteś królestwem własnym, a nie Bożym!- mówił kard Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Franciszek powołuje się na rozmowę ze swoim poprzednikiem. „Pewnego razu rozmawialiśmy i pojawiło się to pytanie. Czuł, że jego siły go zawodzą, a to był problem, ponieważ w lipcu 2013 r. miał udać się do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży. Jego rezygnacja była gestem szczerości. Nie był w ogóle przywiązany do władzy” - wyznał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję