Reklama

XIV Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

„Przyzwyczaili się Polacy - mówił Jan Paweł II 4 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze - wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura, czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych... wiązać z tym Miejscem, z tym Sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce - Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie - ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest obecna. (...) Jest obecna dla wszystkich i dla każdego, którzy do Niej pielgrzymują”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Można powiedzieć, że również młodzi ziemi zamojskiej przyzwyczaili się wędrować do tronu naszej Matki i Królowej w Częstochowie, bowiem w sobotę 22 października br. odbyła się już XIV Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów do Jasnogórskiego Sanktuarium. Tradycyjnie pielgrzymka ta obywa się w czwartą sobotę października. Maturzyści ze wszystkich szkół znajdujących się na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej wyruszają na pielgrzymi szlak do tronu Jasnogórskiej Pani i Królowej Polski.
Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły szczególne okoliczności, jak odejście do domu Ojca w niebie Jana Pawła II, czy zakończenie obchodzonego w Kościele Roku Eucharystii. Dlatego jej hasłem były słowa Głośmy Ewangelię nadziei. Chrystus obecny wśród nas w Eucharystii jest naszą mocą i nadzieją, którą należy się dzielić z innymi.
Matura jest ważnym i przełomowym wydarzeniem dla każdego. Kończy ona pewien etap w życiu młodego człowieka i wprowadza go w dorosłe życie, dlatego często nazywana jest również egzaminem dojrzałości. Celem pielgrzymowania maturzystów jest wyrażenie wdzięczności Bogu i Maryi za wszelkie łaski otrzymane w dotychczasowym życiu. Uczniowie klas maturalnych pragną także zawierzyć Bogu swoje dalsze życie i powołanie oraz prosić Maryję o pomoc w zdawaniu egzaminów. Swoje prośby i potrzeby przedstawiają Bogu przez wstawiennictwo najlepszej Matki, która wszystko rozumie i nigdy nie opuszcza.
Do godnego i owocnego przeżycia swojej pielgrzymki młodzież przygotowywała się już od początku roku szkolnego na katechezie szkolnej. Zapoznała się z historią Cudownego Obrazu oraz znaczeniem Jasnogórskiego Sanktuarium w dziejach narodu polskiego i życiu każdego Polaka. Poznała głębszy sens i cel pielgrzymowania do miejsc kultu maryjnego. Bezpośrednio przed wyjazdem na pielgrzymkę w wielu kościołach odbyło się modlitewne przygotowanie z możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty.
22 października br. rzesza młodych ludzi z liceów ogólnokształcących i różnego typu szkół ponadgimnazjalnych w liczbie 5694 przybyła na Jasną Górę ze swoimi opiekunami: księżmi, wychowawcami, nauczycielami i katechetami. Młodzieży towarzyszyło ok. 450 opiekunów.
O godz. 15.00 wszyscy pielgrzymi uczestniczyli przed Szczytem Klasztoru w uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów naszej diecezji przybyłych razem z młodzieżą. Eucharystii przewodniczył i kazanie do maturzystów wygłosił pasterz diecezji bp Jan Śrutwa, który towarzyszy młodym w ich pielgrzymowaniu do tronu Matki Bożej Częstochowskiej, kierując do nich każdego roku swoje przesłanie.
W swoim słowie do młodych Ksiądz Biskup nawiązał do osoby Ojca Świętego Jana Pawła II i jego przesłania, które kierował do młodzieży przez cały pontyfikat. Zachęcił obecną młodzież, aby była wierna nauce Chrystusa i zadaniom, które stawiał im Jan Paweł II. Ksiądz Biskup wspominał o niektórych wydarzeniach związanych z historią Polski, Jasnej Góry i naszej diecezji. Mówił o 350. rocznicy obrony Jasnej Góry przed Szwedami, nawiązując także do ślubów Jana Kazimierza i ogłoszenia Maryi Królową Korony Polskiej. Kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej znajduje się w Lubaczowie i właśnie tam w przyszłym roku będziemy obchodzić 350. rocznicę ślubów lwowskich Jana Kazimierza.
Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, przybyła z ks. Piotrem Sobczukiem. Wśród pielgrzymów uczniowie tej szkoły pięknie prezentowali się w swoich mundurkach szkolnych. Od strony muzycznej Eucharystię uświetniła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Szczebrzeszynie pod kierunkiem ks. Macieja Lewandowskiego. Na zakończenie Ofiary eucharystycznej przedstawiciele maturzystów w imieniu wszystkich obecnych złożyli akt dziękczynienia młodych i oddania swego życia Panu Bogu przez Maryję. Było to również piękne wyznanie wiary i zobowiązanie do dawania świadectwa o Chrystusie swoim słowem i postawą życia.
Młodzież podziękowała za zorganizowanie pielgrzymki pracownikom Wydziału Nauki Chrześcijańskiej i swoim opiekunom oraz za obecność i modlitwę w ich intencji Księdzu Biskupowi. Podziękowali również za to, że Ksiądz Biskup, kapłani i nauczyciele wierzą w młodych i wspierają ich zawsze w trudnych wyborach życiowych.
Po Mszy św. był czas na odpoczynek i zwiedzanie Sanktuarium, natomiast o godz. 18.00 wszyscy uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Szczególny nastrój zadumy i modlitwy nadała nabożeństwu pora wieczorna i świece niesione przez młodych. Rozważania Drogi Krzyżowej przygotowała i prowadziła młodzież z Liceum Katolickiego w Biłgoraju i Zespołu Szkół Budowlanych w Biłgoraju wraz z katechetami ks. Piotrem Mazurem i Mirosławem Kitą.
O godz. 20.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, przed obliczem Matki Bożej pielgrzymi uczestniczyli w modlitwie różańcowej prowadzonej przez maturzystów Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie pod kierunkiem katechetki s. Teresy Gwiazdy. Bezpośrednio po nabożeństwie różańcowym w łączności ze wszystkimi Polakami w kraju i za granicą młodzi uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, wypowiadając słowa: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.
Ks. prał. Czesław Grzyb - przewodniczący Wydziału Nauki Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Zamościu, prowadząc rozważanie apelowe, nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki Głośmy Ewangelię nadziei. Maturzystów zawierzył opiece Matki Bożej, by Ona ich prowadziła i uczyła trwania przy Bogu i bycia świadkiem Chrystusa.
Nad przebiegiem uroczystości na Jasnej Górze czuwał i całość prowadził ks. Roman Sawic, katecheta III LO w Zamościu.
Młodzi mimo trudów podróży i zmęczenia, zadowoleni i rozmodleni, trwali wiernie na modlitwie. Rozmodleniem i skupieniem dali piękne świadectwo swojej wiary w Chrystusa i pokazali, że są nadzieją Kościoła i „stróżami poranka” trzeciego tysiąclecia, jak mówił o nich Jan Paweł II w Rzymie w 2000 r.
W drodze powrotnej niektórzy zastanawiali się, kiedy znowu pojadą do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, bo zdecydowana większość była tam po raz pierwszy. Niektórzy chcieli jeszcze zostać przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej na czuwanie nocne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

2025-04-27 07:14

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/CIRO FUSCO

"Cud Franciszka"- tak włoski dziennik "Il Messaggero" w niedzielę nazywa spotkanie prezydentów: USA Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego w bazylice Świętego Piotra przed pogrzebem zmarłego papieża. Prasa pisze o sile homilii kardynała Giovanniego Battisty Re, który przywołał apele Franciszka, by budować "mosty, a nie mury".

We włoskiej prasie dominują komentarze, iż pogrzeb papieża Franciszka był wydarzeniem historycznym także dlatego, że w ogłoszonym przez niego Roku Świętym dedykowanym nadziei papież dał jej promyk na pokój na Ukrainie i większą zgodę wśród światowych przywódców, którzy zgromadzili się nad jego trumną.
CZYTAJ DALEJ

Ogień Miłosierdzia na wrocławskim Rynku

2025-04-29 20:23

Magdalena Lewandowska

Podczas ewangelizacji na Rynku ludzie wspólnie się modlili i uwielbiali Boga.

Podczas ewangelizacji na Rynku ludzie wspólnie się modlili i uwielbiali Boga.

W Niedzielę Miłosierdzia na Wrocławskim Rynku odbył się koncert ewangelizacyjno-uwielbieniowy "Ogień Miłosierdzia".

Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę i uwielbienie poprowadził m.in. karmelita o. Krzysztof Piskorz z Ruchem Światło-Życie i ks. Wojciech Bujak ze Wspólnotą Miłość Pańska z Oleśnicy. Już po raz trzeci koło wrocławskiego ratusza głoszono orędzie Bożego Miłosierdzia. – Miłosierdzie Boże chce się rozlewać na wszystkich ludzi, także tych daleko od Kościoła, stąd taka forma ewangelizacji połączona z modlitwą i uwielbieniem – tłumaczy o. Krzysztof Piskorz, przeor wrocławskiego klasztoru karmelitów i kustosz sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. – Chcemy na Rynku, w sercu Wrocławia, uczcić tajemnice najważniejszą, tajemnicę zmartwychwstania. Chcemy głosić Boże Miłosierdzie, bo do tego posyła nas Chrystus. Nie możemy zamykać się tylko w kościele, bo tak nie staniemy się apostołami. Warto tworzyć Kościół posłany, Kościół misyjny – dodaje karmelita.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję