Odpust zupełny wymaga przy stąpienia do spowiedzi (stanu łaski uświęcającej), przyjęcia Komunii św., modlitwy za zmarłych i w intencji Ojca Świętego, uczczenia relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
- Zapraszam wszystkich chętnych na niedzielne Msze św. o godz. 8.00, 9.30, 11.00, po których jest wystawienie relikwii Drzewa Krzyża, a także na piątkowe Drogi Krzyżowe o godz. 17.00 - mówi ojciec superior Bernard Briks OMI.
Główne uroczystości religijne przewidziano na 11 czerwca br., z udziałem Prymasa Węgier, przedstawicieli Episkopatu Polski, najwyższych władz państwowych i wojewódzkich. - Zastanawialiśmy się oczywiście nad 14 września, kiedy to przypada odpust na Świętym Krzyżu (i będzie to także duża uroczystość), ale obawialiśmy się kaprysów pogody na Łysej Górze, bywają wtedy wielkie mgły. Ostatecznie stanęło na 11 czerwca. Data wiąże się z wezwaniem wszystkich trzech kolejnych, historycznych kościołów na Świętym Krzyżu, które nosiły tytuł Trójcy Przenajświętszej - wyjaśnia o. Briks.
W trakcie przygotowań jubileuszu pojawił się dodatkowy motyw. Otóż w dokumentach odnaleziono fakt, iż właśnie 11czerwca 1819 r. na Święty Krzyż zjechała komisja kasacyjna z Warszawy, ogłaszając dekret o kasacji opactwa. Zastanawiano się, co zrobić z „niepotrzebnymi” budynkami: wydzierżawić je na magazyny, całkowicie rozebrać na budulec, wybudować fabrykę - ale trudny wówczas dostęp na Łysicę udaremnił te wszystkie zakusy. Budynki pozostały, przekształcone potem na więzienie.
I tak historia zatoczyła koło, wracając do daty 11 czerwca, która ostatecznie jest punktem kulminacyjnym milenium.
Warto jeszcze wspomnieć o Dniu Węgierskim w przededniu głównych obchodów (10 VI br.), z udziałem Prymasa Węgier i narodowej pielgrzymki Węgier (które obecnie przeżywają Rok Oczyszczenia). Ołtarz boczny św. Emeryka będzie nosił nazwę ołtarza węgierskiego. - To jest trochę tak, że my Polacy o św. Emeryku i jego ojcu św. Stefanie wiemy więcej niż sami Węgrzy. Zaobserwowaliśmy to tutaj u nas, opowiadając pielgrzymom z Węgier o tych naszych wspólnych wątkach historii i legendy i po trosze o ich własnej narodowej historii - mówi o. B. Briks. 3 lata temu na Świętym Krzyżu została wmurowana tablica upamiętniająca te polsko-węgierskie motywy.
Ciekawie zapowiadające się liczne imprezy towarzyszące to dodatkowa atrakcja Roku Jubileuszowego na Świętym Krzyżu. Nie sposób ich omówić, ale na pewno będzie prezentowana Golgota Świętokrzyska Z. Książka i P. Rubika, Pasja w wyk. Piaska i innych wokalistów oraz widowiska - np. Echa z mgieł utkane - wielka impreza plenerowa przygotowana przez harcerzy czy choćby widowisko kostiumowe odtwarzające historyczne wejście Jagiełły na Święty Krzyż od Nowej Słupi, czyli szlakiem królewskim. Mszy św. będzie wówczas przewodniczył Biskup Sandomierski. Ponadto będą wystawy w krużgankach, a sam szacowny obiekt na Świętym Krzyżu czekają bieżące remonty i konserwacje. Będzie też nowa, wygodna droga od tzw. krzyżówki na Święty Krzyż.
Warto z tej „oferty milenijnej” skorzystać. Dobry przykład dał premier K. Marcinkiewicz, o czym obszernie i nieco ironicznie rozpisywały się gazety. Gospodarze sanktuarium twierdzą, że byli pod wrażeniem otwartości Premiera na historię i tradycję tego miejsca (Marcinkiewicz był tutaj po raz pierwszy) oraz jego duchowości, przy pełnym prostoty, a zarazem pogłębionym podejściu do wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu