Kampania Przeciw Homofobii, która organizuje „Tęczowy Piątek”, błędnie utrzymuje, że konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami nie obowiązuje w przestrzeni szkolnej. Ponadto, treści przekazywane uczniom podczas akcji wykraczają poza obowiązującą w polskich szkołach podstawę programową, a nawet stoją z nią w sprzeczności. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, całość działań wychowawczych szkoły powinna być spójna i „wspierać wychowawczą rolę rodziny”, „promować integralne ujęcie ludzkiej seksualności” oraz „kształtować postawy prorodzinne, prozdrowotne i prospołeczne”.
W ramach „Tęczowego Piątku” dochodzi do licznych przekłamań i manipulacji ze strony inicjatorów akcji. Wbrew powszechnie przyjętej wiedzy naukowej sugerują oni m.in., że „jedna na dziesięć osób” miałaby mieć skłonności homoseksualne. Pokazują oni także w pozytywnym świetle, zachowania ze swej natury niezdrowe, wysoce ryzykowne dla praktykujących je osób. Wśród osób prowadzących homoseksualny styl życia występuje wysoki odsetek prób samobójczych, depresji i uzależnień od alkoholu i narkotyków, a także zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rodzice mają możliwość reakcji w przypadku prób podważania ich konstytucyjnych praw i propagowania wśród uczniów zideologizowanych treści, niezgodnych z prawdą. Instytut Ordo Iuris przygotował rodzicielskie oświadczenie wychowawcze, które można złożyć w szkole. Opublikowana została także analiza prawna „Tęczowego Piątku” oraz poradnik dla rodziców.
„Ta akcja ma manipulacyjny charakter. Treści jakie w jej ramach będą przekazywane nie mieszczą się w podstawie programowej i są głęboko ideologiczne. Program wychowania do życia w rodzinie jest nie do pogodzenia z materiałami, które w tym przypadku są prezentowane" – zaznaczył adw. Rafał Dorosiński z Centrum Analiz Ordo Iuris.