Reklama

Wydarzenia z diecezji

„Tu będziecie budować fundament waszego życia”

29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła biskup płocki prof. Stanisław Wielgus erygował parafię pw. św. Faustyny w Rogozinie oraz dokonał konsekracji kościoła parafialnego. W uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości, jak również liczni mieszkańcy Rogozina i pozostałych miejscowości, które weszły w skład nowej wspólnoty parafialnej, wydzielonej z terytorium parafii pw. św. Jakuba w Płocku-Imielnicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając zgromadzonych, proboszcz parafii w Płocku-Imielnicy ks. kan. Ryszard Paradowski pokrótce przypomniał historię powstania rogozińskiej świątyni. Decyzja o budowie kościoła - początkowo jako filii parafii w Imielnicy - została podjęta 9 lat temu, w 1997 r. Dzieło zainicjował ówczesny proboszcz imielnicki ks. kan. Kazimierz Kowalski. Jemu, jak również innym osobom, które przyczyniły się do powstania i wyposażenia kościoła, ks. Paradowski dziękował szczególnie serdecznie. Swą wdzięczność Ksiądz Kanonik wyraził wobec Biskupa Płockiego, podkreślając życzliwe zainteresowanie Pasterza diecezji kolejnymi etapami budowy kościoła. Podziękował również kierownikowi budowy inż. Jerzemu Balskiemu, który przez 9 lat nieodpłatnie wykonywał pracę na rzecz świątyni, a także Komitetowi Budowy Kościoła, którego członkowie, obok bieżącego wsparcia inwestycji, w ostatnim czasie ufundowali też tabernakulum. Ks. Paradowski dziękował również firmom, które angażowały się w roboty budowlane (zwłaszcza w pierwszym okresie budowy).
Słowa wdzięczności Ksiądz Kanonik skierował pod adresem kapłanów, którzy współtworzyli wystrój kościoła: projektanta wnętrza ks. kan. Romualda Rudzińskiego, przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Liturgicznej ks. kan. Daniela Brzezińskiego, czuwającego nad dostosowaniem wnętrza świątyni do wymogów liturgii soborowej, dyrektora kurialnego Wydziału Budownictwa i Sztuki Sakralnej ks. kan. Stefana Cegłowskiego, dbającego o realizację prac przy wystroju wnętrza, oraz wspierającego radą i doświadczeniem ks. prał. Władysława Stradzy, który ofiarował dla nowej świątyni kielich mszalny i ozdobne zacheuszki.
Ksiądz Kanonik podziękował także wójtowi gminy Radzanowo Tadeuszowi Pokorskiemu za stworzenie możliwości wynajmu oraz wyremontowanie mieszkania dla proboszcza nowej parafii.
Do słów podziękowań dołączył się także bp Stanisław Wielgus, który powiedział: „Dziękuję najpierw Bogu Wszechmogącemu, który to dzieło obdarzył swym błogosławieństwem. Dziękuję także mojemu poprzednikowi abp. Zygmuntowi Kamińskiemu, który podjął decyzję o budowie kościoła. Wyrażam wdzięczność poprzedniemu proboszczowi ks. kan. Kazimierzowi Kowalskiemu, który rozpoczął budowę i dzisiaj ogląda owoce swej pracy, oraz ks. Ryszardowi Paradowskiemu, który sfinalizował to dzieło. Chcę nade wszystko podziękować Wam, Drodzy Mieszkańcy Rogozina i okolicznych miejscowości, bo bez Waszego entuzjazmu, energii, zapału, ofiar, które składaliście, świątynia ta nie mogłaby powstać. (...) Benedykt XVI mówił podczas pielgrzymki w Polsce, że każdy chrześcijanin powinien budować na skale, na Piotrze, na Chrystusie, Ewangelii, Dekalogu. Tu będą chrzczone Wasze dzieci, tu będą błogosławione Wasze związki małżeńskie, tu będziecie się modlić i żegnać swoich najbliższych - tu będzie biło serce Waszej wspólnoty parafialnej. Tu będziecie budować fundament Waszego życia” - mówił Biskup Płocki.
Homilię, wyjaśniającą m.in. istotę konsekracji świątyni, wygłosił do zgromadzonych ks. kan. Daniel Brzeziński (tekst homilii publikujemy na str. II), po czym została odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych. Jej śpiewowi przewodniczył chór Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia - tego samego, którego członkinią była patronka parafii św. Faustyna.
Istotny moment konsekracji kościoła to modlitwa konsekracyjna, będąca prośbą skierowaną do Boga, aby zechciał przyjąć świątynię na swą wyłączną własność. Modlitwę odmówił Biskup Płocki. On też dokonał namaszczenia ołtarza i ścian olejem krzyżma świętego. Namaszczenie, jak również następujące po nim okadzenie wnętrza kościoła, to zewnętrzne znaki, potwierdzające, że dana budowla staje się domem Bożym. Obrzęd konsekracyjny kończy się uroczystym zapaleniem wszystkich świateł, symbolizujących Chrystusa - Światłość świata.
Po Komunii św. Biskup Płocki odczytał dekret erygujący parafię Rogozino. Dokument stanowi, że nowa wspólnota obejmie swym terytorium mieszkańców Rogozina, Brochocinka (część wsi nosząca dawniej nazwę Otolino), Stróżewka, Starego Boryszewa oraz kilka rodzin ze wsi Mirosław i Chomentowo. Ksiądz Biskup mianował także administratora nowej parafii. Został nim 42-letni ks. Janusz Wiśniewski, pochodzący z Ciechanowa. W ciągu 15 lat kapłaństwa ks. Wiśniewski był m.in. wikariuszem w parafii św. Jadwigi w Płocku, studiował ekonomię na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, pełnił także funkcję dyrektora ds. ekonomicznych Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i wykładowcy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Niebawem będzie bronił pracy doktorskiej poświęconej lokalizacji parafii w aglomeracji miejskiej.
Uroczystość konsekracji potwierdzona została specjalnym Aktem, odczytanym przez wikariusza generalnego i kanclerza Kurii ks. prał. Kazimierza Ziółkowskiego, a podpisanym przez Pasterza diecezji oraz wybranych kapłanów i świeckich.
W rozmowie z Niedzielą proboszcz ks. Ryszard Paradowski poinformował, że budowę kościoła rozpoczęto 9 lat temu. Świątynię zaprojektowali inżynierowie architekci: Stanisław Szymański i Jerzy Olechnowicz, wnętrze urządzono zaś według projektu ks. Romualda Rudzińskiego przy wydatnej pomocy dyrektora Wydziału Budownictwa i Sztuki Sakralnej Kurii ks. Stefana Cegłowskiego oraz przewodniczącego Diecezjalnej Komisji Liturgicznej ks. Daniela Brzezińskiego. Budowę świątyni zainicjował poprzedni proboszcz ks. kan. Kazimierz Kowalski, z polecenia ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Od 2002 r. budowę kontynuował ks. Ryszard Paradowski.
W uroczystości konsekracyjnej wzięło udział wielu gości duchownych i świeckich, m.in. wikariusz generalny i kanclerz Kurii ks. prał. Kazimierz Ziółkowski, ekonom diecezji ks. kan. Marek Makowski oraz wiceprezydent Płocka Tomasz Kolczyński, który jest parafianinem parafii pw. św. Jakuba w Płocku-Imielnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

​W katastrofie lotniczej w Muan zginęło 181 osób

2024-12-29 07:48

[ TEMATY ]

katastrofa

Korea Południowa

Muan

Boeing 737

PAP/EPA

Katastrofa samolotu w Korei Południowej

Katastrofa samolotu w Korei Południowej

W katastrofie samolotu Jeju Air na lotnisku Muan w południowo-zachodniej Korei Południowej zginęło 179 osób. Spośród 181 osób znajdujących się na pokładzie uratowano dwie - podała w niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap, cytując służby ratunkowe.

Dwie osoby ze 181 ludzi znajdujących się na pokładzie samolotu były obywatelami Tajlandii, a pozostali, Korei Płd - podawała wcześniej agencja Reutera. Ministerstwo transportu Korei Płd. określiło katastrofę najtragiczniejszym wypadkiem lotniczym z udziałem południowokoreańskich linii od prawie trzydziestu lat.
CZYTAJ DALEJ

Panie, obdarzaj rodziny swoją łaską!

2024-12-26 14:15

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Grzegorz Słowikowski

Piękno rodziny budują wszyscy, którzy ją tworzą. Wszyscy w niej są nauczycielami i uczniami. Są nawzajem dla siebie przykładem i wzorem, zachętą do dobra i gotowi na przebaczenie. Ponoszą wspólną odpowiedzialność za dobro. A wówczas nie tylko go pomnażają, ale też strzegą przed mnóstwem zagrożeń. Siłę twórczą posiada wyłącznie rodzina piękna w relacje.

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz on im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny zapowiada II Synod Diecezji Sosnowieckiej

2024-12-29 19:59

[ TEMATY ]

synod

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Jako wspólnota Kościoła sosnowieckiego mamy do Jezusa i do siebie nawzajem wiele pytań - powiedział bp Artur Ważny w czasie obrzędów otwarcia roku jubileuszowego w Sosnowcu. Zapowiedział otwarcie II Synodu Diecezji Sosnowieckiej.

- Czujemy się więc wezwani, by w kontekście w jakim znajduje się Kościół powszechny, ale szczególnie nasz lokalny Kościół, rozpocząć w tym roku przygotowania do II Synodu Diecezjalnego. Może niektórzy z Was, tak jak obecni wtedy w jerozolimskiej świątyni, są tym zaskoczeni czy zdziwieni, niemniej ufam, że Duch Święty zaprasza nas do słuchania Go w nowym czasie i zaprasza nas do słuchania wzajemnie siebie, by móc właściwie interpretować znaki czasu i przekształcać je w znaki nadziei dla naszej sosnowieckiej diecezji - powiedział bp Ważny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję