Reklama

Nadzieja się rodzi!

Niedziela przemyska 51/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielny, przedwigilijny dzień pragnę, jak co roku, podzielić się z Wami radością z przeżywanego na nowo Przyjścia Pana. Próbuję pamiętać o Waszych troskach, ale i pokrzepić siebie i Wszystkich radością dzisiejszego dnia. Wprawdzie dopiero jutro zasiądziemy do wigilijnego stołu, aby dzieląc się opłatkiem, obdarować się także tym duchowym darem życzeń, które swoje uzasadnienie mają w tajemnicy Betlejemskiej Nocy. Wiara sprawia, że szczere, proste słowo zaczerpnie treść radosną ze świątecznej Tajemnicy Bożego Narodzenia.

W wielu domach już rozbrzmiewa radosny gwar. Korzystając z dodatkowego jakby dnia, pojawili się pewnie świąteczni goście - dzieci, krewni, może samotni przyjaciele. Wszystkim przesyłam moje najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia.

Jutro zasiądziemy przy wigilijnym stole. Nieodłącznym jego elementem będzie wolne miejsce, gościnnie czekające na tych, którzy nie mają z kim, a może i gdzie cieszyć się radością przychodzącego Pana. To do nich kieruję najpierw moje życzenia. Brzemienni smutkiem, jak Maryja niepokojem zbliżającego się Macierzyństwa, są w swoim smutku najbardziej do tych dwojga poszukujących gospody podobni. Ich ogołocenie może stać się otwarciem na przyjęcie jedynej nadziei, której nie będą pozbawieni - Jezusa. Przyjmijmy ich do naszych domów. W samotnych, bezdomnych i smutnych, odrzuconych i wzgardzonych, przychodzi Chrystus.

To puste miejsce przy stole w wielu naszych domach będzie bolesnym doświadczeniem cierpienia kogoś bliskiego, kogoś, kto nie mógł zasiąść z nami przy stole, bo w tajemniczej miłości Boga został wcześniej wezwany do uczestniczenia w Krzyżu Chrystusa. Jakże chciałbym zagościć w tych domach z orędziem nadziei i ufności, a jednocześnie pochylić się nad każdym szpitalnym łóżkiem, uchwycić rękę zmagającą się z bólem i tak trwać w nadziei pociechy. Moje myśli kieruję w stronę Domu Księży Emerytów i wielu Domów Seniora z terenu diecezji, gdzie jesień życia przeżywają utrudzeni żniwiarze Bożej niwy. Bóg zapłać wam za Wasze utrudzenie i ofiarę cierpienia i modlitwy.

Już pewnie dziś na okrytym bielą wigilijnym stole spoczywają świąteczne kartki, symbol duchowej łączności z tymi, którzy nie będą mogli fizycznie zasiąść jutro przy nim. Cieszy nas ta ludzka pamięć, łakniemy słów zawartych na tym skrawku papieru, z przesłanym opłatkiem, wyrażającym niewypowiedzianą prawdę serca.

Jutro dzieląc biały opłatek i posilając się darami stołu wspominać będziemy miniony rok, cieszyć się spełnionymi życzeniami. Wszystko jest darem i łaską Pana.

Chciałbym przeto wyrazić swoją wdzięczność za współpracę i tegoroczny trud, który zaowocował w diecezji wielorakim dobrem.

Jutro w wielu domach naszej archidiecezji na wigilijnym stole zagości Pismo Święte. Idąc za myślą Ojca Świętego zainicjowaliśmy od początku zeszłorocznego Adwentu Intronizację Pisma Świętego w rodzinach. Z tego, co wiem spotkała się ta prośba z powszechnym zrozumieniem. Wyrażam moją wielką wdzięczność duszpasterzom i zespołom kapłanów, którzy podjęli trud rekolekcji biblijnych. Dziękuję rodzinom, które przyjęły zadanie dzielenia się w swoich rodzinach tym listem Boga skierowanym przed wiekami do człowieka. Słowo Pana trwa na wieki, nie traci nigdy swej świeżości. Niech to Słowo staje się dla was mocą w codziennych, trudnych wyborach.

Wolne miejsce przy stole nie pozwala nam zapomnieć, że ciągle rośnie liczba ludzi pozbawionych elementarnych środków do życia. To, jak pamiętacie, była nasza wspólna troska wyrażona w minionym roku. Dzięki łasce Bożej i ludzkiemu zaangażowaniu możemy łamiąc opłatek mieć ufność, że w geście tym zawiera się prawda o naszej trosce o dostatek chleba, dla tych, którzy go nie mają. Cieszę się, że w mijającym roku powstały w wielu parafiach i szkołach nowe koła Caritas. Często o ich pracy słyszę podczas odwiedzin parafialnych. Dzięki wysiłkowi diecezjalnej Caritas i życzliwości kapłanów, ale także władz samorządowych i wielu ludzi świeckich to dzieło rozwija się i nabiera nowych wymiarów. Doraźna troska zmierza ku pełni, jaką jest strukturalne zapewnienie godnego życia ludziom biednym. Ich także trzeba włączać w różne, nawet skromne inicjatywy lokalne.

Bóg zapłać za te i inne świadectwa zrozumienia. Z wiarą przyjęte Słowo i chrześcijańskie miłosierdzie realizowane na co dzień, to najdoskonalsza droga nowej ewangelizacji, o której pisałem przed rokiem w programie duszpasterskim. Obecny rok duszpasterski jest przygotowaniem do Peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą rozpoczniemy w sierpniu. Kontynuujmy lekturę Biblii.

Z serca dziękuję wszystkim katechetom, którzy nieraz w bardzo trudnych warunkach postępującej laicyzacji głoszą swoją wiedzą, ale także cierpieniem niezrozumienia, że Bóg jest miłością.

Pragnę w duchowy sposób połamać się opłatkiem z całą rodziną archidiecezjalną i życzyć wszystkim, aby wbrew pesymizmowi, który chce zagarnąć świat w swoją niewolę nie tracili ducha.

Bóg się rodzi - Witać się go godzi!

Niech nasze twarze zajaśnieją radością płynącą z przekonania, że Bóg, który jest Panem dziejów, i który z miłości do człowieka Syna swego dał, abyśmy życie mieli i mieli je w obfitości pozwoli tym, którzy to Życie z wiarą przyjmą cieszyć się obfitością wszelkich darów.

Niech te Święta upływają Wam w radości i pokoju, a przyjęty z wiarą Jezus przyniesie spełnienie także i ludzkich, godnych pragnień. Dobrych i błogosławionych Świąt wszystkim czytającym te słowa życzę całym sercem.

24.12.2001 RP

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Papież do polskiej młodzieży: roztropnie rozeznawajcie powołanie

2026-06-24 11:00

[ TEMATY ]

Papież do Polaków

Vatican Media

Leon XIV pozdrowił Polaków przybyłych na audiencję generalną na Placu św. Piotra. Zwracając się do polskiej młodzieży mówił o odkrywaniu Boga w pięknie stworzenia oraz zapewnił o modlitwie o mądre wybory szkół i studiów - informuje Vatican News.

Ojciec Święty w słowie skierowanym do Polaków podczas środowej audiencji generalnej mówił o czasie wakacji i czasie wyborów życiowych, przed jakimi stoi młodzież.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję