Reklama

List Pasterski na Adwent 2006 r.

Przypatrzmy się powołaniu naszemu

Niedziela legnicka 50/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnia niedziela roku liturgicznego jest zawsze obchodzona jako dzień patronalny ruchów i stowarzyszeń diecezjalnych: Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych. W bieżącym roku modlitwie dziękczynnej przewodniczył w legnickiej katedrze biskup senior Tadeusz Rybak.

Drodzy Diecezjanie!

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Hasłem pracy duszpasterskiej tego roku są słowa: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. W tym roku liturgicznym mamy pogłębić świadomość naszego powołania, które wypływa z sakramentu chrztu św., powołania do świętości i powołania do życia w Kościele. To powołanie mają nam przypomnieć ważne rocznice z historii naszej diecezji i planowany synod diecezjalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Powołanie chrześcijańskie
U podstaw życia duchowego chrześcijanina jest pierwszy i najważniejszy sakrament - sakrament odrodzenia z wody i Ducha Świętego. Chrzest św. stanowi początek i fundament życia chrześcijańskiego. Stale winniśmy okazywać Panu Bogu wdzięczność za łaskę chrztu św. i wypełniać zadania wynikające z przyjęcia tego sakramentu. Pamiętać winniśmy o tym, że podstawowym powołaniem każdego z nas jest wypełnianie zadań płynących z chrztu św. Św. Leon Wielki w jednym z kazań o Narodzeniu Pańskim przypominał: „Poznaj swoją godność, chrześcijaninie”. Poznawajmy tę godność. Powołanie chrześcijańskie to wpatrywanie się, kontemplacja wiarą i życiem naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa oraz głoszenie światu Jego wartości. W ramach tego podstawowego powołania Bóg wzywa jednych do małżeństwa, innych do kapłaństwa czy życia konsekrowanego.

2. Powołanie do świętości
Sobór Watykański II w Konstytucji dogmatycznej o Kościele uczy o powszechnym powołaniu do świętości: „wszyscy w Kościele, niezależnie od tego, czy należą do hierarchii, czy są przedmiotem jej pasterskiego posługiwania, powołani są do świętości, zgodnie ze słowami Apostoła: «Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie» (1 Tes 4, 3; por. Ef 1, 4). Ta zaś świętość Kościoła nieustannie ujawnia się i powinna się ujawniać w owocach łaski, które Duch rodzi w wiernych. Rozmaicie wyraża się ona u poszczególnych ludzi, którzy we właściwym sobie stanie życia dążą do doskonałej miłości, będąc zbudowaniem dla innych” (KK 39). Sobór przypomniał: „wierni każdego stanu i zawodu powołani są do pełni życia chrześcijańskiego oraz doskonałej miłości” (KK 40). O tym powołaniu nie tylko mówił Sługa Boży Jan Paweł II, ale ukazywał je w przykładach licznych świętych i błogosławionych wyniesionych do chwały ołtarzy. W 1999 r. w Starym Sączu Papież apelował: „Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!” Do realizacji tego powołania wzywa także papież Benedykt XVI.

Reklama

3. Powołanie do życia w Kościele
Nikt z nas nie jest samotną wyspą. Powołanie chrześcijańskie i powołanie do świętości realizujemy we wspólnocie Kościoła. Cytowana już Konstytucja dogmatyczna o Kościele zaznacza: „Wprawdzie w każdym czasie i w każdym narodzie miły jest Bogu każdy, kto się Go lęka i postępuje sprawiedliwie (por. Dz 10, 35); podobało się jednak Bogu uświęcać i zbawiać ludzi nie pojedynczo, z wyłączeniem wszelkich wzajemnych powiązań, lecz ustanowić ich jako lud, który uznałby Go w prawdzie i Jemu święcie służył” (KK 9).
Od chwili chrztu należymy do Kościoła powszechnego, ale jednocześnie żyjemy i działamy w konkretnym Kościele lokalnym, w konkretnej diecezji, w konkretnej wspólnocie parafialnej. Razem żyjemy w Kościele i budujemy wspólnotę Kościoła. Budujmy ją przez czytanie słowa Bożego i modlitwę, przez udział w niedzielnej Mszy św. i przez dobre czyny. Pamiętajmy o zachęcie skierowanej do nas w dzisiejszym II czytaniu przez św. Pawła Apostoła: „Stawajcie się coraz doskonalszymi”.

Reklama

4. Ważne rocznice w naszym Kościele legnickim
25 marca 1992 r. bullą „Tutus Tuus Poloniae Populus” Sługa Boży Jan Paweł II erygował diecezję legnicką. W marcu przyszłego roku minie 15 lat od chwili, kiedy z części archidiecezji wrocławskiej powstała nasza diecezja, której pierwszym biskupem został bp Tadeusz Rybak. Tę rocznicę będziemy uroczyście obchodzić z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka w katedrze legnickiej w sobotę 31 marca 2007 r. Pragniemy wtedy, podobnie jak w poprzednich latach, dziękować Bogu za łaski udzielone całej diecezji w ciągu 15 lat i wyrazić wdzięczność ludziom na ich szczególny wkład w życie religijne naszego Kościoła lokalnego.
2 czerwca 2007 r. minie 10 lat od wizyty Sługi Bożego Jana Pawła II w Legnicy i koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. W sobotę 2 czerwca obchodzić będziemy uroczystości jubileuszowe w naszym sanktuarium w Krzeszowie z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.
Nasze jubileusze pragniemy także uczcić diecezjalną pielgrzymką do grobu Sługi Bożego Jana Pawła II w połowie kwietnia przyszłego roku. Wtedy mamy też nadzieję spotkać się z papieżem Benedyktem XVI, który będzie obchodził 80. rocznicę swych urodzin.
Już teraz zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie, do udziału w uroczystościach jubileuszowych.

5. Synod diecezjalny przypatrzeniem się naszemu powołaniu
W roku jubileuszowych obchodów pragniemy w szczególny sposób przypatrzeć się naszemu powołaniu w czasie obrad I Synodu Diecezji Legnickiej. W naszej młodej diecezji obowiązują uchwały Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, który obradował w latach 1984-1991. Potrzebujemy nowej refleksji na temat naszych zadań w Kościele i wskazań, jak te zadania realizować w konkretnych warunkach. Po zasięgnięciu opinii Rady kapłańskiej naszej diecezji postanowiłem zwołać I Synod Diecezji Legnickiej. Rozpoczęcie tego synodu planowane jest na 16 października 2007 r., a zakończenie w 2012 r.
„Synod diecezjalny jest zebraniem lub zgromadzeniem doradczym zwoływanym i kierowanym przez biskupa, w którym uczestniczą, zgodnie z przepisami kanonicznymi, kapłani oraz inni wierni Kościoła partykularnego, świadczący pomoc biskupowi w jego zadaniu kierowania wspólnotą diecezjalną. Podczas Synodu i za jego pośrednictwem biskup w uroczysty sposób wypełnia urząd i posługę kierowania swoją trzodą” (Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów Apostolorum successores, 168).
Wszystkich Diecezjan zapraszam do udziału w przygotowaniu synodu i do włączenia się w jego sprawy. Zachęcam do modlitwy o pomyślny przebieg synodu, chorych proszę o ofiarowanie krzyża choroby i cierpienia w tej intencji. Osoby zaangażowane w życie Kościoła proszę o sugestie dotyczące synodu i o włączenie się w prace zespołów synodalnych, które zostaną utworzone.
Na dobre przeżycie tegorocznego Adwentu, na refleksję nad powołaniem chrześcijańskim i na jego realizację wszystkim Diecezjanom z serca błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

[ TEMATY ]

Trójca Święta

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Św. Rupert, opat z Ottobeuren (zmarł ok. 1180) tłumaczy, dlaczego święto Najświętszej Trójcy umieszczono w kalendarzu liturgicznym w najbliższą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego: "Albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie. Tak przeto uroczystość dzisiejsza jest najpiękniejszym zamknięciem cyklu zbawienia".

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęcie Światowych Dni Dzieci w Rzymie

W Rzymie rozpoczynają się Światowe Dni Dzieci, które potrwają do jutra. Dzisiaj Wieczne Miasto wypełniło się ponad 70 tys. najmłodszych z całego świata. Centralny punkt wydarzeń tego dnia stanowi Stadion Olimpijski, gdzie z rana odbywała się seria spotkań, animacji, zabaw dla uczestników, a późnym popołudniem aż po wieczór ma tam miejsce spotkanie z Papieżem. Ojciec Święty m.in. odpowiada na pytania dzieci.

Wcześniej, pod koniec udzielanych przed południem audiencji, Franciszek widział się też osobiście z bardzo specjalną, mniejszą grupą najmłodszych z krajów ogarniętych konfliktami. Do Ukraińców Papież odezwał się tam w ich języku, mówiąc: „Sława Isusu Chrystu!”. W spotkaniu uczestniczyły również dzieci z Palestyny, a niektórzy z odwiedzających Ojca Świętego zostali okaleczeni w wyniku wojny. Wzruszające wydarzenie przypominało „rozmowę dziadka z wnukami”, jak wskazał obecny na nim ks. Marcin Schmidt, sekretarz generalny ruchu 5P Global organizującego to spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Rodzina kolebką wiary

2024-05-26 10:26

Ks. Radosław Koterbski

W dniu urodzin Świętego Ojca Pio, w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii, odbyło się wyjątkowe spotkanie wspólnot, które wzywają jego orędownictwa.

Wydarzenie zgromadziło licznych wiernych, pragnących wspólnie celebrować pamięć i duchowe dziedzictwo świętego. Program spotkania był bogaty i starannie przygotowany. O godzinie 15:00 rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której miało miejsce nabożeństwo majowe i różaniec. Te modlitwy wprowadziły uczestników w atmosferę skupienia i refleksji, przygotowując ich do dalszych części dnia. Po duchowym wprowadzeniu, o godzinie 16:30 nastąpiła przerwa na posiłek, która była okazją do rozmów i wymiany doświadczeń między członkami wspólnot. Kolejnym punktem programu była konferencja na temat rodziny pt. „Rodzina kolebką wiary”, która wygłosił ks. Wojciech Kania. Prelegent podkreślał znaczenie rodziny jako podstawowej komórki społecznej i miejsca duchowego wzrastania, wzbudził duże zainteresowanie i poruszenie wśród uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję