Reklama

Przy stole wigilijnym

Niedziela przemyska 52/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z łaski Bożej Opatrzności po raz kolejny w życiu zasiądziemy w ten niedzielny wieczór przy wigilijnym stole. „Przy wigilijnym stole,/ Łamiąc opłatek święty,/ Pomnijcie, że dzień ten radosny, w miłości jest poczęty” - pisał Jan Kasprowicz.
Drżącą ręką dzieląc opłatek zawieramy w nim całe bogactwo mijającego roku. To bardzo znamienny gest. W tym małym opłatku trzeba zawrzeć radości, które były darem rodziny, ale i smutki, niepokoje, a jakże często zranienia, których nie udało się uniknąć. To właśnie dlatego staramy się spędzić ten wieczór w gronie rodziny, aby dokonało się to szczególne spełnienie. Spełnienie, w którym zawiera się nadzieja na jeszcze większą radość, ale i pragnienie, by nadchodzący czas, który zostanie nam dany do przeżycia, był mniej bolesny i uchronił nas i naszych najbliższych przed kolejnymi smutkami. Także ci, którzy oddaleni dziś są od własnej rodziny, niech popatrzą na Świętą Rodzinę, niech pójdą do Jezusa, Maryi i Józefa, aby przeżyć wspólnie z Nimi ten wieczór błogosławiony.
Wigilijny wieczór rozpoczynamy modlitwą. Ona daje siłę do potęgowania radości, ale przede wszystkim do udźwignięcia tego, co trudne, zdobycia się na gest przeproszenia i odwagę przyjęcia przeprosin.
Jak co roku kierując się potrzebą serca pragnę duchowo znaleźć się wśród Was, drodzy moi Diecezjanie, razem dzielić radości i uczestniczyć w chwilach trudnych. Pragnę w tym ostatnim przypadku przynieść Wam i rozbudzić w sercach nadzieję, o której tak dużo rozważaliśmy w tym niedawno zakończonym roku liturgicznym. Mimo, że się zakończył, Kościół nie przestaje być miejscem głoszenia nadziei. Wieloletni program duszpasterski przeżywamy przecież pod hasłem „Kościół niosący ewangelię nadziei”.
W wigilijny wieczór tego roku w sposób szczególny dziękujemy Bożej Opatrzności za dar umocnienia w wierze, którego posłańcem był Ojciec Święty Benedykt XVI. Dziękujemy mu raz jeszcze za słowa, w których wyraził swoją wdzięczność za czas posługiwania Kościołowi sługi Bożego Jana Pawła II i za owoce tej posługi w postaci ożywienia wiary w naszej wspólnocie narodowej, które dokonywało się przez lata długiego pontyfikatu naszego Rodaka.
Jednocześnie z tych słów, które napawały dumą, popłynęła pokorna prośba Namiestnika Chrystusa na ziemi, abyśmy dawali świadectwo wiary Europie, tak bardzo spragnionej Boga.
Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny, w którym w sposób szczególny chcemy przypatrzeć się powołaniu naszemu. Miejscem najbardziej właściwym dla tego dzieła jest rodzina. To ona staje się Kościołem, w którym odkrywamy nasze powołania, a te odkryte umacniamy poprzez świadectwo życia i w ciszy rodzinnej modlitwy. Składam Wam dziś serdeczne podziękowanie za rodzicielski trud, za świadectwo wiary, które owocuje na przestrzeni diecezji żywym krwiobiegiem wielu wspólnot Domowego Kościoła. Nie byłoby tego radosnego gwaru ministrantów, młodzieży w salkach gromadzących się na spotkania oazowe, KSM-u czy wielu innych, gdyby nie Wasza, Drodzy Rodzice, troska, której początek sięga chwili, kiedy pod sercem odkryliście obdarowanie macierzyństwem i ojcostwem. Maryi i Józefowi polecam wszystkie rodziny oczekujące nowego życia. Cieszę się Waszą radością i dzielę Wasz niepokój, tak przecież bardzo podobny do tego, który przeżywała święta Rodzina oczekując na narodzenie Jezusa. Ufam, że i w Waszym życiu pojawi się radość betlejemskiej nocy.
Ze wzruszeniem pozdrawiam członków Żywego Różańca. Jak kalendarzowe dni przybliżają nas do dnia spełnienia i spotkania z Nowonarodzonym, tak kolejne paciorki różańca przybliżają w naszych sercach i parafiach spełnienie Chrystusowego pragnienia, aby zapalił się ów ogień wiary, który on przyniósł na ziemię z nadzieją, że zapłonie w sercach ludzi. Wiem, że jest wśród Was wielu ludzi starszych i cierpiących. To trudna szkoła odkrywania swojego powołania do starości i dźwigania krzyża. To swoistego rodzaju czas, kiedy człowiek musi zdobyć się na mistyczne wprost zjednoczenie z Chrystusem dźwigającym krzyż samotności Ogrójca i agonii krzyża.
Kończący się rok nie był łatwy. Sporo było w nim akcentów walki z wartościami, z próbami przywrócenia jasnego oblicza Ojczyzny. Słowa pozdrowień kieruję w ten wieczór do Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot duchowości, a szczególnie do asystentów i członków Akcji Katolickiej. Potrzeba nam dzisiaj ludzi, którzy nie tylko modlitwą, ale i swoim zaangażowaniem w służbie publicznej dadzą świadectwo wartościom ewangelicznym. 17 grudnia podczas spotkania w Strachocinie ujawniła się cicha, comiesięczna praca formacyjna wśród członków Akcji Katolickiej. Na modlitwie u św. Andrzeja Boboli spotkali się ci, którzy jako członkowie AK zostali wybrani do różnych posług w samorządach i innych instytucjach mających za cel służbę ludziom. Życzę wszystkim, którzy tę posługę podejmują, aby byli wierni Bogu i człowiekowi.
„Przypatrzmy się bracia powołaniu waszemu” - to hasło tego roku duszpasterskiej posługi Kościoła. Chciałbym w tym momencie mój wzrok i moje serce skierować w stronę Drogich Kapłanów. Pragnę z całego serca podziękować za ich trud i poświęcenie, które sprawia, że ogień wiary rozpalony we wspólnotach domowych Kościołów nie gaśnie, ale potężnieje we wspólnotach parafialnych. Niech ten łamany opłatek połączy nas w zmaganiach w miłości do Jezusa, Maryi i św. Józefa, aby kolejny rok był jeszcze mocniej nacechowany duszpasterską troską o każde powołanie, o to, by każde z nich znalazło miejsce realizacji we wspólnocie parafialnej. Jeszcze raz gratuluję parafiom i duszpasterzom tych wspólnot, które w tym roku wprowadziły Jezusa do nowych świątyń.
Miejscem szczególnego świadectwa i przypatrywania się trwałości powołania jest czas poza domem. Raduję się radością spotkania przy wigilijnym stole z tymi, którzy na te radosne Święta zawitali do rodzinnych ognisk z emigracji. Modlitwą otaczam tych, którzy musieli w te dni pozostać z dala od Ojczyzny. Niech nowo narodzony Chrystus daje Wam siłę do świadczenia o wartości wiary i pięknie ziemi ojców waszych. Jezus uciekający z rodzicami do Egiptu zna gorycz łez wygnania. Ma też szczególny, jak wierzymy, dar wytrwania dla tych, którzy na obczyźnie nie zapomną o Nim, o Słowie, które stało się Człowiekiem, by człowiek mógł się przebóstwić w swoim zranionym przez grzech pierworodny człowieczeństwie. Powtarzam i Wam swoje życzenia, które często wypowiadam przy spotkaniach z kapłanami: „Trzymajcie się blisko Jezusa, a On was nie zawiedzie”.
Drodzy Diecezjanie - biorę do ręki opłatek i powtarzam słowa poety: „Łamiąc opłatek święty, pomnijcie, że dzień ten radosny, w miłości jest poczęty”.
Wszystkim życzę błogosławionego czasu radosnych Świąt i znaczonego obfitością Bożych darów Nowego Roku. Niech towarzyszą Wam i te dary Bożej Dzieciny, które są tak potrzebne w codziennym życiu: zdrowie, pomyślność, praca, i życzliwość ludzi. Błogosławionych Świąt i Dobrego Nowego Roku.

Wasz Arcybiskup
Józef Michalik

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anna Katarzyna Emmerich Współcierpiąca z Ukrzyżowanym

Niedziela Ogólnopolska 15/2004

[ TEMATY ]

Anna Katarzyna Emmerich

ExcerptsOfInri.com, Domena publiczna

Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774 – 1824) (A. Myoer, 1895)

Bł. Anna Katarzyna Emmerich (1774 – 1824) (A. Myoer, 1895)
Anna Katarzyna Emmerich urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno-wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako służąca u swych krewnych. Po wielu trudnościach spowodowanych ubóstwem i sprzeciwem rodziny wobec wyboru życia zakonnego - w 1802 r., w wieku 28 lat, Anna Katarzyna wstąpiła do klasztoru Augustianek w Dülmen. Śluby złożyła po roku nowicjatu - 13 listopada 1803 r. Powiedziała: „Oddałam się zupełnie Niebieskiemu Oblubieńcowi, a On czynił ze mną według swojej woli”.
CZYTAJ DALEJ

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

2025-02-06 08:29

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Lorenzo Veneziano, Powołanie uczniów/pl.wikipedia.org

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem. Zachwycili się mocą Jego słów, bo rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!», a kiedy to zrobił, zagarnął wielkie mnóstwo ryb.

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.
CZYTAJ DALEJ

Z Binarowej do Fatimy i Santiago

2025-02-09 23:55

Archiwum Parafii w Binarowej

Pielgrzymi z Binarowej

Pielgrzymi z Binarowej

Pielgrzymi mieli okazję nawiedzić Bazylikę Różańcową w Fatimie, gdzie znajdują się groby świętych Hiacynty i Franciszka oraz Siostry Łucji, a także kościół Trójcy Przenajświętszej. Zobaczyli też pomnik św. Jana Pawła II, przeszli tzw. „ścieżką pastuszków” do Aljustrel, odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej i zobaczyli miejsce objawień Anioła w Loca do Anjo i Maryi w Valinhos, a także zwiedzili przysiółek Aljustrel, w którym wciąż znajdują się domostwa rodzin Santos i Marto oraz pamiątki związane z życiem Dzieci Fatimskich. Zwiedzili także Lizbonę. Niewątpliwie wzruszającym momentem był udział pątników w Mszy świętej w kościele wybudowanym na miejscu narodzin Świętego Antoniego, znanego jako św. Antoniego Padewskiego.

Kolejny dzień pielgrzymowania to odwiedziny w Batalhi oraz w Alcobaca, miasteczkach słynących z arcydzieła portugalskiego gotyku. Kościół i klasztor Santa Maria były pierwszymi budowlami gotyckimi w Portugalii. W tym dniu pielgrzymi udali się także do świątyni Matki Boskiej z Nazare słynącej z cudownej figurki Najświętszej Marii Panny oraz wielu cudów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję