Reklama

Pod opieką Matki Bożej Różańcowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wierni przybywający do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu zwracają uwagę na okazały pomnik Jana Pawła II, stojący obok głównego wejścia do świątyni. Powstał on w roku 2003. W ten sposób proboszcz miejsca ks. Jerzy Kowalczyk wraz z parafianami uczcił 25-lecie wielkiego pontyfikatu Papieża Polaka. Na cokole monumentu przytwierdzono tablicę upamiętniającą 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obchodzony w latach 2002-03 Rok Różańca Świętego.
Zgierską parafię Najświętszej Maryi Panny Różańcowej erygował 1 października 1989 r. abp Władysław Ziółek. Już na początku maja 1990 r. Ksiądz Arcybiskup poświęcił plac pod budowę kościoła, która ruszyła w 1996 r. Wykonawcą projektu architektonicznego był inż. Aleksy Dworczak. Kościół w stanie surowym został poświęcony 31 grudnia 2000 r. przez abp. Władysława Ziółka. Licząca 13 tys. mieszkańców parafia otrzymała piękny ośrodek życia religijnego.
Niegdyś na świątynnym placu stały jedynie: skromna kaplica z figurą Matki Bożej Fatimskiej oraz krzyż misyjny. Ksiądz Proboszcz podkreśla, że jego praca duszpasterska w parafii rozpoczęła się od misji świętych, którym przyświecało hasło: „Wznosimy Kościół Boży w ludzkich sercach i w naszej Ojczyźnie”. Dzisiaj we wszystkich inicjatywach duszpasterskich ofiarnie wspiera Księdza Proboszcza wikariusz ks. Mirosław Wojturski.
Bolesnym wydarzeniem dla całej rodziny parafialnej była dewastacja figury Matki Bożej Fatimskiej. W nocy z 12 na 13 maja 1990 r., tydzień po poświęceniu placu pod przyszłą świątynię, nieznani sprawcy odtrącili Matce Bożej obie ręce i zdewastowali krzyż misyjny. Po nabożeństwie ekspiacyjnym rozpoczęły się, praktykowane do dziś, nabożeństwa fatimskie. Od początku uczestniczy w nich bardzo wielu ludzi. Przybywają z różnych miejscowości: Łodzi, Ozorkowa, Modlnej, Grotnik, Białej i wielu innych. Modlą się przed stojącą na kościelnym placu odrestaurowaną figurą Pani Fatimskiej, która okazuje się ratunkiem dla ludzi chorych i cierpiących, dla rozpadających się małżeństw, dla wszystkich, którzy utracili wiarę w sens życia. O wymodlonych tu za Jej pośrednictwem łaskach świadczą liczne wota.
Ozdobę głównego ołtarza stanowi obraz Matki Bożej Różańcowej, wykonany przez Lecha Wadlewskiego, który namalował również wizerunek Chrystusa Miłosiernego z dziennej kaplicy Miłosierdzia Bożego. Ponadto spod jego pędzla wyszły znajdujące się w kościele obrazy św. Faustyny i Matki Bożej Miłosierdzia. Artysta zaprojektował także stacje drogi krzyżowej. W przyszłości w jednej z bocznych kaplic umiejscowione będzie baptysterium, ozdobione mozaiką przedstawiającą chrzest Pana Jezusa. Pragnieniem Księdza Proboszcza jest, aby obie strony nawy głównej pokryły polichromie przedstawiające m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Ciekawym obiektem architektonicznym jest zewnętrzny balkon nad głównym wejściem do kościoła. W okresie wiosenno-letnim sprawowane są tu liturgie, gromadzące na kościelnym dziedzińcu rzesze wiernych.
- W przyszłości w sąsiedztwie kościoła chcielibyśmy wybudować ośrodek im. Jana Pawła II - mówi ks. Kowalczyk. Składałby się on ze szkoły, hali sportowej dla młodzieży oraz hospicjum. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. wspólnota adoruje Najświętszy Sakrament. Nieprzerwana adoracja trwa od Wielkiego Piątku do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Z kolei w kaplicy Miłosierdzia Bożego wierni modlą się przed relikwiami św. Faustyny, umieszczonymi w specjalnej ołtarzowej wnęce oraz przed obrazem Chrystusa Miłosiernego. Uroczyście obchodzone są tu wszystkie święta patriotyczno-religijne: 3 maja - Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 15 sierpnia - Dzień Wojska Polskiego, 11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości.
Niebawem z parafii wyruszy trzecia pielgrzymka do Ziemi Świętej. Parafianie nawiedzili większość sanktuariów maryjnych w Europie. Pielgrzymowali do Lourdes, La Salette, Fatimy, a także do Częstochowy, Lichenia, Świętej Lipki, Kalwarii Zebrzydowskiej, Gietrzwałdu, Ludźmierza.
Ksiądz Proboszcz stara się kształtować w parafianach postawę miłosierdzia, ukierunkowaną na pomoc bliźnim. Konkretnym przejawem tej pomocy była 10-letnia działalność przy parafii zespołu hospicyjnej pomocy domowej. Ulgę ludziom dotkniętym cierpieniem niosło dwóch lekarzy, sześć pielęgniarek i wielu wolontariuszy. Zespół ten, w zreorganizowanym kształcie, działa do dziś. Prowadzone jest także stałe dożywianie dzieci z rodzin ubogich, zamieszkujących na terenie parafii. Od wielu lat w świetlicy parafialnej prowadzone są spotkania dyskusyjne na temat nauczania Jana Pawła II.
W duchowym rozwoju parafian pomagają takie formy działalności duszpasterskiej, jak Żywa Róża, Bractwo Szkaplerzne, Bractwo Miłosierdzia Bożego im. św. Michała Archanioła, Bractwo Światła, Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, Legion Małych Dusz, Rodziny Nazaretańskie, asysta, ministranci. Ksiądz Proboszcz planuje także rozmieszczenie wokół kościoła dróżek różańcowych, na których wierni mogliby odprawiać Różaniec. W drugą niedzielę października mają miejsce uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej. Poprzedza je zawsze Triduum eucharystyczne, odbywające się 5, 6, 7 października.
Księdzu Proboszczowi i jego wspólnocie parafialnej należy życzyć, aby Opatrzność Boża pozwoliła im zrealizować wszystkie ambitne zamierzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wręczy paliusze trzem polski metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję