Reklama

Wielki dzień Witowa

Niedziela łódzka 16/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień rekoronacji cudownego obrazu Matki Bożej Zwiastowania, 25 marca 2007 r., to jeden z najwspanialszych dni w ponad 800-letniej historii parafii. Do tej uroczystości przygotowywano się od dawna. Najpierw było gruntowne odnowienie zabytkowej świątyni i niezliczone prace renowacyjne w budynkach kościelnych i na cmentarzu. Gospodarskiej trosce proboszcza ks. kan. Grzegorza Gogola towarzyszyła duszpasterska intuicja i rozpoznanie ducha i tradycji tej ziemi, rozmodlonej niegdyś przez zakon norbertanów. Niezwykłym skarbem zabytkowej świątyni okazał się otoczony od 300 lat kultem obraz Matki Bożej Zwiastowania. Obraz ten, już w 1735 r. uznany przez Kościół za słynący łaskami i ozdobiony srebrnymi sukienkami i koroną, nadal jest otoczony czcią i modlitwą wiernych. Z inicjatywy Księdza Proboszcza dla przybywających pielgrzymów w ogrodzie parafialnym powstały ścieżki maryjne, droga krzyżowa, kapliczka Matki Bożej. W każdym 25. dniu miesiąca trwają modlitwy, w środy odbywa się Nowenna do Matki Bożej. Przygotowanie do uroczystości rozpoczęły misje, przeprowadzone w 2005 r. Natomiast 25 września ub.r. rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie, które zakończyła renowacja misji przed uroczystością. Popularyzacji wiedzy o historii parafii służyły wydane opracowania jej dziejów i foldery.
Na uroczysty dzień Opatrzność Boża sprawiła wspaniałą pogodę. Przybyłego abp. Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego, członków kapituły katedralnej łódzkiej i kolegiackiej łaskiej, kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych z archidiecezji i spoza jej granic, alumnów, braci i siostry zakonne oraz osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych - powitał proboszcz ks. kan. Grzegorz Gogol. Przybyli licznie przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poczty sztandarowe. Ksiądz Proboszcz powitał miejscowych wiernych a także pielgrzymów z Piotrkowa, Łodzi, Zelowa, Bełchatowa, Sulejowa, Głowna, Moszczenicy, Łękawy i wielu innych. Księdza Arcybiskupa poprosił o poświęcenie i nałożenie korony na skronie Matki Bożej. Korona stanowi wotum, jakie składali parafianie w swoich modlitwach i cennych przedmiotach, by w ten sposób uhonorować Matkę Najświętszą.
W okolicznościowym kazaniu Metropolita Łódzki, nawiązując do tajemnicy Zwiastowania Pańskiego, powiedział m.in.: „Rozważamy dziś tę tajemnicę, wpatrując się w niezwykły obraz Matki Bożej Zwiastowania, który od dawna cieszy się tutaj, w witowskiej świątyni, szczególnym nabożeństwem wiernych, przed którym przez wieki zanosili swe ufne modlitwy tutejsi mieszkańcy i przybywający pielgrzymi, doznając licznych łask przez wstawiennictwo Maryi. Rozważamy dziś tajemnicę Zwiastowania Pańskiego, włączając się w ogólnopolskie obchody Dnia Świętości Życia”. Ksiądz Arcybiskup wezwał zebranych do modlitwy błagalnej w intencji bezwarunkowego szacunku wobec życia każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Odwołał się przy tym do nauk Jana Pawła II, który „Przypominał nam..., że Ewangelia, głosząc dobrą nowinę o Jezusie, jest również dobrą nowiną o człowieku - o jego wielkiej godności. I że Ewangelia uczy wrażliwości na każdego człowieka. Tłumaczył, że obrona prawa do życia obowiązuje wszystkich ludzi, ponieważ nie jest to tylko kwestia światopoglądu, czy prawa religijnego, ale jest to po prostu prawo człowieka - prawo najbardziej podstawowe, fundamentalna zasada wpisana w sumienie każdego człowieka, któremu Bóg dał przykazanie: nie zabijaj”. Metropolita Łódzki, nawiązując do nauki Jana Pawła II, mówił o rodzinie jako miejscu świętości życia, o niezwykłym powołaniu kobiety jako żony i matki, o powołaniu mężczyzny, który na wzór św. Józefa ma bronić życia dziecka, razem z żoną troszczyć się o jego rozwój i świętość. Jednak tylko rodzina „silna Bogiem może nauczyć szacunku dla świętego daru życia, szczególnie wobec najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.
„Wpatrujemy się w obraz Matki Bożej Zwiastowania, który za chwilę przyozdobiony zostanie drogocennymi koronami... - mówił abp Ziółek. - Przeżywając więc dzisiejszą uroczystość, jak nie zwrócić się do Maryi i nie zawierzyć Jej macierzyńskiej pamięci wszystkich, którzy należą do parafii w Witowie; wszystkich, którzy tu chętnie przychodzą, chcąc uprosić potrzebne dla siebie łaski? Chcemy to uczynić z całego serca, wierząc w Jej szczególną opiekę i orędownictwo”. Zwracając się do Gospodarza parafii i wiernych, Ksiądz Arcybiskup powiedział: „Patrząc na wizerunek Matki Bożej Zwiastowania, trzeba jeszcze koniecznie zwrócić uwagę na piękno sakralnej przestrzeni, w której się znajduje. Ta zabytkowa witowska świątynia przeżywa swój prawdziwy renesans, odkąd otoczył ją troską obecny proboszcz, ks. kan. Grzegorz Gogol. Długo trzeba by opowiadać, ile tu się zmieniło w ciągu dość krótkiego czasu. Ale przecież Wy, Bracia i Siostry, najlepiej o tym wiecie, bo jesteście współautorami tego świadkami. A nawet więcej - jesteście tego wspaniałego i imponującego dzieła odnowienia Waszego kościoła. Dlatego i Wam należą się podziękowania i gratulacje, które składam na ręce ojca tej parafialnej wspólnoty - Waszego Proboszcza, dzięki którego zapobiegliwości, gospodarności, a nade wszystko pasterskiej miłości zawdzięczamy obecne piękno tego Domu Maryi.
Módlmy się, aby za przyczyną Matki Bożej Zwiastowania obudziła się w naszych sercach tęsknota za prawdziwym Bożym życiem, za życiem świętym. Niech Pani Witowskiej Ziemi uzdolni nas do obrony każdego życia; niech uwrażliwia nas na los biednych, cierpiących i chorych; niech nauczy nas troszczyć się o świętość życia naszych rodzin”.
Po uroczystym hejnale Ksiądz Arcybiskup poświęcił drogocenną koronę, po czym wraz z Księdzem Proboszczem wstąpił na przygotowany podest i umocował ją na obrazie.
Po Komunii św. Metropolita Łódzki odmówił Akt zawierzenia Matce Bożej w witowskim obrazie, a ks. prał. Ireneusz Kulesza odczytał Akt ustanowienia w witowskiej świątyni sanktuarium oraz nominacji Księdza Proboszcza na jego kustosza.
Następnie nowo mianowany Kustosz podziękował Księdzu Arcybiskupowi za dar Eucharystii, rekoronację oraz za ogłoszenie witowskiego kościoła sanktuarium maryjnym. „To dla nas wielka radość, ale i zobowiązanie, aby rozwijać kult i cześć do Matki Bożej w naszej świątyni” - podkreślił Ksiądz Proboszcz. Dziękowano również Księdzu Proboszczowi za tak wspaniałe przygotowanie duchowe i materialne uroczystości. „Wiele mówiłeś o Matce Bożej, zaszczepiałeś w nas miłość do Niej. I teraz spełniły się Twoje, Księże Proboszczu, marzenia o koronacji i utworzeniu sanktuarium maryjnego. Drogi Księże Kanoniku, niech Pani Nasza w cudownym obrazie nigdy Cię nie opuszcza” - życzyli parafianie.
Niech te życzenia obejmą wszystkich, którzy prowadzeni światłem wiary będą przybywać do witowskiego sanktuarium, przynosząc radości i smutki swojego życia, niech tutaj doznają otuchy i pociechy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież podsumował konsystorz i zapowiedział kolejny

2026-06-27 21:02

Vatican Media

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Leon XIV podsumowując dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego wskazał na potrzebę wdrażania owoców synodu oraz dalszego wspólnego słuchania i rozeznawania. Podkreślił potrzebę troski o młodych i rodziny, ponownego odkrycia idei dobra wspólnego. Zapowiedział, że pod koniec roku poda datę przyszłorocznego konsystorza.

Na początku przemówienia Leon XIV zapewnił w imieniu swoim i zgromadzenia, o duchowym wsparciu dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli.
CZYTAJ DALEJ

Rodzina daje tożsamość, ochronę i miejsce pośród ludzi

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Szunemitka rozpoznaje w Elizeuszu „świętego męża Bożego”. Nie zatrzymuje się na uprzejmości jednego posiłku. Przygotowuje dla niego stałą izbę na dachu. Wymienia łóżko, stół, krzesło i lampę. Dom otwiera dla proroka miejsce odpoczynku, modlitwy i ciszy. Gościnność w Piśmie ma wielką wagę. Dom, który przyjmuje posłańca Boga, staje się miejscem nawiedzenia. Szunemitka czyni dobro proste i wierne. Nie szuka zysku. Daje przestrzeń. Elizeusz pragnie odwzajemnić to dobro. Kobieta nie prosi o miejsce na dworze ani o wpływ. Mówi, że mieszka pośród swego ludu. To odpowiedź człowieka wolnego od ambicji. Prorok dostrzega jednak ból niewypowiedziany. Nie ma syna. Jej mąż jest już stary. Pada obietnica narodzin za rok. Reakcja kobiety odsłania trzeźwość serca zranionego długim czekaniem. Nie chce złudzeń. Bóg jednak potrafi otworzyć życie tam, gdzie nadzieja ludzka dawno przygasła. Ta historia przypomina Sarę i Annę. Pan pozostaje wierny także wtedy, gdy człowiek nie ma już sił do oczekiwania.
CZYTAJ DALEJ

Konkurs poetycki „Niezłomni w moich oczach”

2026-06-28 07:44

FIRO - Content Media Creators oraz M. Kozłowski/WBP w Lublinie

W gościnnych murach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyła się gala finałowa Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „Niezłomni w moich oczach”.

Mały Jubileusz, związany z przeprowadzeniem piątej już edycji Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „Niezłomni w moich oczach”, to okazja nie tylko do refleksji ukierunkowanej wstecz, ale przede wszystkim do spojrzenia na podjęte dzieło w perspektywie wyzwań stojących przed podmiotami zaangażowanymi w dzieło patriotycznego wychowania młodzieży. Organizatorzy: Fundacja Wspierania Rozwoju Osobistego „STUDEO” i lubelski poeta Zygmunt Marek Miszczak chcieliby bardzo, aby ich inicjatywa godnie wpisała się w szereg działań podejmowanych dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych w obrębie społeczeństwa obywatelskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję