Reklama

Prymas Polski kard. Józef Glemp na Osiedlu Bukowym

Niedziela przed 16 października br. obchodzona była jako Dzień Papieski, z racji wspomnienia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża w 1978 r. „Jan Paweł II - obrońca godności człowieka” - to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla szczecinian miał on dodatkowy akcent rocznicowy, bowiem 20 lat temu Jan Paweł II odwiedził nasze miasto. Jednym z ważniejszych punktów obchodów były uroczystości w parafii pw. Dobrego Pasterza na Osiedlu Bukowym.
W sobotę przybył z Warszawy prymas Polski kard. Józef Glemp, by odprawić Mszę św. w kościele parafialnym i poświęcić pomnik papieża Jana Pawła II. Towarzyszył mu metropolita szczecińsko-kamieński abp Zygmunt Kamiński oraz dwaj biskupi pomocniczy: Jan Gałecki i Marian Błażej Kruszyłowicz. W koncelebrze uczestniczyło 50 kapłanów, wśród nich także infułaci - ks. Roman Kostynowicz i kanclerz Kurii Metropolitarnej ks. Edmund Cybulski oraz rektor Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. Zygmunt Wichrowski. Byli klerycy 5 roczników. Władze reprezentował wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz i prezydent Szczecina Piotr Krzystek, środowisko naukowe - rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Waldemar Tarczyński. Przybyli parlamentarzyści i radni miasta.
Obecne były władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Dąb” z jej prezesem Józefem Karbowniczynem i kierownik administracji Osiedla „Bukowe” Małgorzata Stachura. Przybył kierownik budowy kościoła Mariusz Babiński i inspektor nadzoru budowy Anna Barcz. Obecne były dyrekcje szkół z delegacjami uczniów.
Wszystkich przybyłych dostojnych gości i wiernych powitał proboszcz parafii ks. Andrzej Pastuszak.
W homilii usłyszeliśmy świadectwo historyczne Księdza Prymasa o Kościele zachodniopomorskim. Wspomniał o trudach jego budowania na naszych ziemiach, o pasterzach naszej diecezji. Zna on je dobrze, miał wgląd w kształtowanie się administracji kościelnej będąc w latach 1967-79 r. sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Towarzyszył jako sekretarz, a potem prymas różnym wydarzeniom budującym wspólnotę Kościoła na naszym terenie. Przypomniał przesłanie Jana Pawła II z Jasnych Błoni - „Do końca ich umiłował”, tu w Szczecinie bardzo skierowane ku małżeństwu i rodzinie. Podkreślił zauważalny ogromny postęp materialny dokonany w minionych latach. „Te ziemie osiągnęły dzisiaj poziom europejski - oceniał Prymas Glemp. - Czy Bóg nie zadaje nam jeszcze innych obowiązków? - pytał zgromadzonych kardynał. - Czy my, jako chrześcijanie, nie mamy dawać świadectwa o tym, że jesteśmy ludźmi wiary i że mamy miłość Chrystusa, którą winniśmy się dzielić”.
W trakcie sprawowanej liturgii Ksiądz Prymas poświęcił 6 okien witrażowych. Przedstawiają powierzchnię wód i nieba, co będzie korespondować z brakującym jeszcze elementem ołtarza głównego - wyobrażeniem Chrystusa Dobrego Pasterza stojącego w łodzi. Cztery brakujące witraże będą zamontowane w przyszłym roku. Podobnie jak inne elementy wnętrza kościoła, witraże są dziełem prof. Czesława Dźwigaja, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Papieskiej Akademii Teologicznej. Sam artysta nie mógł być obecnym w Szczecinie, w tym czasie odsłaniano jego pomnik papieża ustawiony na placu głównym sanktuarium w Fatimie (Portugalia).
Na zakończenie Mszy św. abp Kamiński odznaczył dwie pary małżeńskie „Orderem św. Ottona” za zasługi w pomnażaniu dobra materialnego i duchowego archidiecezji. Otrzymali je Lidia i Zdzisław Kwiecińscy oraz Łucja i Andrzej Udziela.
Liturgię uświetniał śpiew chłopięcego chóru „Szczecińskie Słowiki”. Wszystkich obecnych czekało jeszcze jedno ważne wydarzenie. Było nim odsłonięcie i poświęcenie pomnika Jana Pawła II, który postawiono na terenie przykościelnym, po prawej stronie drogi dojścia do świątyni. Jest to 56. realizacja prof. Czesława Dźwigaja, którego, jak podkreślono w akcie odsłonięcia i poświęcenia „pomniki Ojca Świętego stoją na wielu kontynentach świata i w ojczystym kraju”. Trzeba przyznać, że artysta nadaje każdej kolejnej realizacji indywidualny charakter. Nowy kościół na Osiedlu Bukowym zaczęto budować w roku Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa. Dlatego artysta nawiązał do słynnej sceny, którą każdy ma przed oczami, gdy Ojciec Święty 24 grudnia 1999 r. zainaugurował obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Papież otworzył wówczas wielkie brązowe Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Przez kilka minut Jan Paweł II klęczał przed otwartymi Drzwiami Świętymi. Właśnie tą scenę przedstawia monument. Pomnik stoi na cokole wyłożonym granitem szwedzkim. Na jego froncie wygrawerowano wezwanie „Wypłyń na głębię” oraz daty: urodzin Jana Pawła II, wyboru na Stolicę Piotrową oraz datę śmierci. Papież klęczy w już otwartych drzwiach, w infule i w kapie, dzierżąc pastorał w lewej ręce. Prawa dłoń pozostała w geście pchania skrzydła drzwi. W górnej części futryny napisano „Otwórzcie Drzwi Odkupicielowi”. Całość wieńczy herb papieski i „Piotrowe Klucze”.
Zasłonięty materią w barwach papieskich biało-żółtych, pomnik został odsłonięty przez abp. Kamińskiego, a później poświęcony. 13 obecnych osobistości podpisało akt odsłonięcia i poświęcenia pomnika, który złożono w metalowej tulei i zamurowano u jego podstawy. „Ciesz się, Matko Polsko, że Twoi synowie są upamiętniani w naszej historii, Jan Paweł II w sposób szczególny” - mówił abp Kamiński w słowie kończącym uroczystość i dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Obecni złożyli pod nim kwiaty.
Należąc do tej parafii, mam sposobność podziękować w imieniu parafian i własnym ks. prob. Andrzejowi Pastuszakowi za wszystko, co czyni dla upiększenia naszej świątyni parafialnej pw. Dobrego Pasterza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

[ TEMATY ]

święci

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Gdy pierwszy umiał odprawić od konfesjonału i odmówić rozgrzeszenia, a nawet krzyczeć na penitentów, drugi był zdolny tylko do jednego – do okazywania miłosierdzia. Jednym z nich jest Ojciec Pio, drugim – Leopold Mandić. Obaj mieli ten sam charyzmat rozpoznawania dusz, to samo powołanie do wprowadzania ludzi na ścieżkę nawrócenia, ale ich metody były zupełnie inne. Jakby Jezus, w imieniu którego obaj udzielali rozgrzeszenia, był różny. Zbawiciel bez cienia litości traktował faryzeuszów i potrafił biczem uczynionym ze sznurów bić handlarzy rozstawiających stragany w świątyni jerozolimskiej. Jednocześnie bezwarunkowo przebaczył celnikowi Mateuszowi, zapomniał też grzechy Marii Magdalenie, wprowadził do nieba łotra, który razem z Nim konał w męczarniach na krzyżu. Dwie Jezusowe drogi. Bywało, że pierwszą szedł znany nam Francesco Forgione z San Giovanni Rotondo. Drugi – Leopold Mandić z Padwy – nigdy nie postawił na niej swej stopy.

CZYTAJ DALEJ

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję