Reklama

Niezbędna instytucja

6 października 1992 r. bp Tadeusz Rakoczy powołał do istnienia Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. „Wyrażam nadzieję, że Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej przyczyni się do zapobiegania biedzie ludzkiej w wielu jej wymiarach oraz upowszechni kulturę i praktykę solidarności i pomocy bliźnim znajdującym się w potrzebie” - napisał w dekrecie nasz Ordynariusz. Caritas nazwał ważną i niezbędną instytucją Kościoła bielsko-żywieckiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym dniu w parafii św. Ap. Szymona i Judy w Łodygowicach spotkają się wszystkie parafialne oddziały charytatywne naszej diecezji, aby podziękować Bogu za 15 lat istnienia Caritas i charytatywnej pracy. W spotkaniu uczestniczyć będzie także bp Tadeusz Rakoczy.
Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej została powołana dekretem Biskupa Ordynariusza 6 października 1992 r. W ramach charytatywnej działalności tej instytucji naszego lokalnego Kościoła prowadzono bardzo wiele akcji, które znalazły swych odbiorców wśród ludzi potrzebujących zarówno na terenie naszej diecezji, jak również poza nią, w wypadkach różnego rodzaju klęsk żywiołowych, czy innych nieszczęść dotykających ludzi.
Nad całością działań na rzecz ubogich i potrzebujących czuwa centrala diecezjalna. W kurialnym biurze Caritas pracuje trzech kapłanów: dyrektor ks. Józef Zajda, jego zastępca ks. Ignacy Czader oraz sekretarz ks. Robert Kasprowski.
Warto przyjrzeć się wybranym formom pracy diecezjalnej Caritas, które obrazują zasięg i rozmach prowadzonych akcji. To także dowód na to, iż cały nasz diecezjalny Kościół podejmuje posługę wobec ubogich... Działalność ta jest także możliwa, dlatego, że wielu z nas kupuje „wigilijną święcę”, czy też „baranka wielkanocnego”, albo też rzuca przysłowiową złotówkę, gdy składka z niedzielnej Mszy św. przeznaczona jest na cele charytatywne.

Stacje Opieki Caritas

Reklama

Jedną z form pomocy ubogim i chorym są działające od 1995 r. w Bielsku-Białej i Oświęcimiu dwie Stacje Opieki „Caritas”. Pielęgniarki zatrudnione w tych stacjach mają do dyspozycji samochody (dar Caritasverband z Freiburga) i specjalistyczny sprzęt pozwalający na pielęgnację osób obłożnie chorych i starszych. Dzięki temu chorzy mogą pozostawać w swoich domach, licząc na fachową pomoc ze strony odwiedzających je sióstr. Pielęgniarki tych stacji świadczą specjalistyczne usługi polegające na pielęgnacji i rehabilitacji osób obłożnie chorych w miejscu ich zamieszkania, udzielają także porad dotyczących pielęgnacji i rehabilitacji, nadto sprawują opiekę pielęgniarską w noclegowni dla bezdomnych w Bielsku-Białej przy ul. Krakowskiej. Prowadzą również wypożyczalnię sprzętu medycznego ułatwiającego pielęgnację i rehabilitację. Dla przykładu w 2004 r. pomocą w domach objęto ponad 300 osób, udzielając im prawie 5 tys. różnego rodzaju porad i usług pielęgniarskich oraz w punkcie medycznym noclegowni udzielono 690 porad.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hospicja

Na terenie diecezji działają trzy hospicja: św. Kamila w Bielsku-Białej, św. Faustyny w Żywcu i św. Lukasza Ewangelisty w Cieszynie. Caritas diecezjalna w różny sposób wspiera działalność tych trzech hospicjów, bardzo ofiarnie niosących pomoc osobom w terminalnym stanie choroby nowotworowej.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

Centrala diecezjalna Caritas prowadzi bardzo prężnie działającą wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego (łóżek podnoszonych pneumatycznie, wózków inwalidzkich, chodzików, balkoników, materacy przeciwodleżynowych i innego rodzaju sprzętu), a także wspomaga chorych środkami opatrunkowymi i higienicznymi. Zdecydowaną większość udostępnianego przez Caritas sprzętu udało się pozyskać dzięki współpracy z holenderską organizacją Stichting Aktie Holland-Polen z Gissenburga. Organizacja ta w ciągu swej dwudziestoletniej działalności wysłała do Polski około 800 transportów z różnego rodzaju pomocą. Wiele z tych transportów trafiło do potrzebujących na Podbeskidziu. W ciągu ostatnich pięciu lat odbiorcą niektórych z tych transportów, zawierających przede wszystkim łóżka, wózki inwalidzkie i inny sprzęt rehabilitacyjny oraz wyposażenie sal szkolnych była Caritas Diecezji Bielsko Żywieckiej.
W tej chwili indywidualnym osobom z terenu diecezji wypożyczonych jest prawie 250 łóżek, tyleż samo materacy przeciwodleżynowych około 100 wózków inwalidzkich, 80 chodzików i balkoników, a także inny sprzęt do pielęgnacji osób obłożnie chorych. Osoby te są również zaopatrywane w środki opatrunkowe i środki higieny.
Łóżkami, szafkami szpitalnymi i innym sprzętem rehabilitacyjnym Caritas podzieliła się z proszącymi o nie szpitalami i zakładami opieki zdrowotnej. Instytucjom tym przekazano: 120 łóżek, 120 szafek, 60 wózków inwalidzkich, 50 chodzików, 30 balkoników, a także pewną ilość kul, krzeseł-sedesów i materaców.

„Bank Chleba”

Inną, bardzo wymowną formą pomocy osobom ubogim jest funkcjonujący,,Bank Chleba”, którego twórcą był Cech Rzemiosł Spożywczych i Małej Przedsiębiorczości. Do,,Banku Chleba” piekarnie, w formie darowizny, przekazują nadwyżki pieczywa, które następnie rozdawane jest osobom ubogim. Na skutek ustawodawczych zmian podatkowych o darowiznach zaistniało niebezpieczeństwo likwidacji tej cennej inicjatywy. Aby uchronić Bank przed likwidacją, na prośbę Prezesa Cechu w roku 2004 opiekę nad,,Bankiem Chleba” przejęła Caritas diecezji.
,,Bank Chleba” udziela pomocy około 1200 osobom miesięcznie. Dla przykładu w 2004 r. rozdano ponad 111 tys. bochenków chleba o wartości 220 tys. zł i pieczywa słodkiego za ponad 70 tys. zł oraz produktów mlecznych za blisko 50 tys. zł.
Ta cenna inicjatywa pomocy będąca równocześnie przeciwdziałaniem marnotrawieniu żywności spotyka się z żywym zainteresowaniem ze strony innych miast. W ostatnim czasie na podobnie funkcjonujących zasadach utworzono,,Bank Chleba” w Tychach.

Roczne nakłady na działalność w poszczególnych dziedzinach

Rodzaj pomocy

Wydatki

pomoc dzieciom (dofinansowanie kolonii, obiadów w szkole, leczenia, zakupu podręczników, stypendia)

ok. 400.000 zł

pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym

ok. 70.000 zł

pomoc osobom indywidualnym i rodzinom

ok. 50.000 zł

koszt funkcjonowania ośrodków prowadzonych przez Caritas

ok. 100.000 zł

środki przekazane na konto Caritas Polska i innych Caritas diecezjalnych na pomoc dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe

ok. 280.000 zł

Unijna Pomoc rozdawana potrzebującym w naszej diecezji za pomocą Parafialnych Oddziałów Charytatywnych od 2004 r.

Produkt

Ilość (w tonach)

Makaron

120

Kasza jęczmienna

66, 960

Mąka pszenna

92, 4

Cukier

49, 920

Płatki kukurydziane

10,360

Sery topione

15

Sery podpuszczkowe

5

Mleko UHT

282, 240 tys. litrów

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję