Reklama

Serca potrzebują sojuszników

O festynie z okazji „Dnia Serca” oraz o profilaktyce chorób serca w rozmowie z „Niedzielą” mówi lek. med. Zbigniew Łebek, prezes Stowarzyszenia „Twoje Serce”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Czy wyróżniał się tegoroczny, piąty już festyn zorganizowany z okazji „Dnia Serca”?

- Tegoroczny festyn dał nam wiele powodów do zadowolenia. Pierwszym jest rekordowa frekwencja - w ciągu 8 godzin przebadaliśmy 588 osób. To najlepszy jak do tej pory wynik. Zauważyliśmy również, że festyn stał się pewną tradycją, niektóre osoby korzystają z naszych badań co roku, niektórzy przychodzą całymi rodzinami. Cieszymy się również z życzliwej reakcji na rozszerzoną tematykę festynu: honorowe dawstwo krwi oraz propagowanie wypełniania deklaracji zgody na przeszczepienie narządów. Bardzo wiele osób wzięło ulotki oraz List Biskupów, w którym zaprezentowane jest stanowisko Kościoła na ten temat i gorąca zachęta do podpisywania deklaracji zgody na przekazanie po śmierci swych narządów. Mamy nadzieję, że przestudiowanie tej tematyki rozbudzi sumienia i więcej osób zadeklaruje gotowość oddania narządów pacjentom potrzebującym tego rodzaju leczenia.

- Stowarzyszenie „Twoje Serce”, którego jest Pan prezesem organizuje nie tylko festyny, ale również inne akcje mające na celu zapobieganie chorobom serca. Czy widoczne są wyniki tych działań?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Zauważamy, że w ostatnich kilku latach świadomość pacjentów na temat chorób serca i czynników ryzyka znacznie wzrosła. Także ogólnopolskie dane statystyczne mówią o spadku liczby nowych zachorowań, a przecież w poprzedniej dekadzie notowaliśmy ich stały wzrost. Z drugiej strony jednak działalność profilaktyczna, nie tylko naszego Stowarzyszenia, ale całej służby zdrowia jest niewystarczająca. Zapobieganie nie jest tak kosztowne jak leczenie, a choroby serca nadal stanowią ogromne zagrożenie. Dlatego należałoby przeznaczać więcej środków na prowadzenie profilaktyki chorób serca w zakładach pracy, szkołach, na uczelniach. To się na pewno opłaci.

- Do kogo można zaadresować ten wniosek?

- Do organizatorów służby zdrowia, ministerstwa, NFZ. Proszę zwrócić uwagę, że działalność naszego Stowarzyszenia jest tylko w połowie dotowana przez częstochowski Urząd Miasta, resztę stanowią środki pozyskane od osób prywatnych.

- Dlaczego Stowarzyszenie postanowiło poszerzyć tematykę festynu o sprawę przeszczepów i krwiodawstwa?

- Zaskoczyła mnie informacja, że transplantologia w Polsce cofnęła się ostatnio o 15 lat. Był to dla mnie szok. Przez wiele lat obserwowaliśmy postęp, wzrost liczby tego typu zabiegów i nagle w I kwartale tego roku liczba przeszczepów dramatycznie spadła. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest ten dział medycyny, a jednocześnie, jak wiele zależy tutaj od nas, ponieważ kluczowym problemem jest brak dawców. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć tę tematykę mieszkańcom Częstochowy, zachęcając ich do wypełniania deklaracji zgody. Wielką pomocą była również obecność ks. Andrzeja Przybylskiego, który odpowiadał na indywidualne pytania, wyjaśniał wątpliwości.
Jeżeli natomiast chodzi o propagowanie poprzez festyn honorowego krwiodawstwa to autorem pomysłu jest redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś. My lekarze, często mamy do czynienia z tym problemem, wiemy, że każda ilość krwi pozyskanej od honorowych dawców jest na bieżąco zużywana, że pewnych składników morfologicznych czy pewnych preparatów krwi stale brakuje, niemniej, to Ksiądz Infułat zaproponował, aby podczas festynu obecny był ambulans do pobierania krwi. Efekty przerosły oczekiwania, w ciągu 6 godzin krew oddało 12 osób. Od pracowników stacji krwiodawstwa wiemy, że, w porównaniu z innymi tego rodzaju akcjami, jest to bardzo dobry wynik. Oceniając tak pozytywnie efekty tegorocznego festynu, nie można nie podkreślić roli „Niedzieli”, która stale pomaga nam nie tylko przez patronaty medialne i publikacje, ale także poprzez różne inne działania. Nie wyobrażamy sobie istnienia i działalności naszego Stowarzyszenia bez redakcji „Niedzieli”.

Rozmawiała Anna Wyszyńska

Bezpłatna infolinia dla bezdomnych

0 800 100 022 to numer całodobowej bezpłatnej infolinii dla osób bezdomnych, która 1 listopada br. została uruchomiona w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Osoby dzwoniące pod powyższy numer telefonu uzyskają informacje o miejscach noclegowych i organizacjach udzielających pomocy osobom bezdomnym na terenie całego województwa śląskiego.

Specjalna infolinia dla bezdomnych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w okresie zimowym jest uruchamiana już od 1999 r. Mogą i powinni z niej korzystać nie tylko bezdomni, ale również mieszkańcy województwa, którzy będą chcieli udzielić pomocy osobom nocującym na ich klatkach schodowych, strychach czy też np. w domkach znajdujących się na terenie ogródków działkowych. Infolinia jest bezpłatna, obsługiwana całodobowo, można na nią dzwonić z każdego telefonu stacjonarnego i automatu telefonicznego.

(mk)

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile byśmy nie zgrzeszyli, Bóg wciąż nas kocha

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 1-4. <- KLIKNIJ

Piątek, 26 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo dla szkoły. Kto zdał ten rok?

2026-06-26 15:13

[ TEMATY ]

felieton

Zakończenie roku szkolnego

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Koniec roku szkolnego zawsze skłania do podsumowań. Odbierane świadectwa zamykają kolejny etap nauki, ale nie kończą pytań o to, jaka ma być polska szkoła. W tym roku powracają one z wyjątkową siłą. Z jednej strony rozpoczyna się wdrażanie Reformy26 „Kompas Jutra”, z drugiej – mija rok od złożenia obywatelskiego projektu ustawy „TAK dla religii i etyki w szkole”, popartego przez ponad pół miliona Polaków.

Blisko pięć milionów uczniów odebrało świadectwa i rozpoczęło wakacje. Dla części z nich był to ostatni rok nauki według dotychczasowej podstawy programowej. Już od września w przedszkolach oraz klasach I i IV szkół podstawowych rozpocznie się wdrażanie Reformy’26 „Kompas Jutra”. Ministerstwo Edukacji zapowiada większy nacisk na kompetencje, samodzielność i praktyczne umiejętności. To kierunek, z którym trudno polemizować. Szkoła rzeczywiście powinna uczyć myślenia, współpracy i odpowiedzialności. Pytanie brzmi jednak, czy kompetencje można budować w oderwaniu od wartości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję