Reklama

Inauguracja po raz trzeci

Niedziela świdnicka 45/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszą św. odprawioną w katedrze świdnickiej rozpoczęto 20 października inaugurację roku akademickiego 2007/2008 Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Mszy przewodniczył gość specjalny - abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński.
Druga część inauguracji miała miejsce w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej. Zabrzmiały słowa „Gaude, Mater Polonia”, a wykonawcami pieśni byli klerycy i alumni WSD, przygotowani przez ks. Piotra Ważydrąga.
Rektor uczelni ks. dr Adam Bałabuch powitał bardzo licznie przybyłych tego dnia gości. Pierwsze słowa powitania Rektor skierował do abp. Wojciecha Ziemby, który na uroczystość inauguracji przyjechał z Warmii. Słowa szczególnej wdzięczności skierowane zostały do gospodarza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca, którego życzliwość dla seminarium przybiera bardzo wymierne kształty - choćby osobiste starania o rozbudowę WSD. Ks. Adam Bałabuch powitał księży infułatów - ks. dr. Jana Górnego z Olsztyna oraz ks. inf. Kazimierza Jandziszaka, wikariusza biskupiego ds. formacji kapłańskiej. Powitano także innych gości - kapłanów, m.in. o. Damiana Stachowicza, wikariusza prowincjonalnego Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych, ks. Mariusza Rybickiego - sekretarza Metropolity Warmińskiego, wikariuszy biskupich ks. prał. Stanisława Chomiaka, kanclerza Kurii, i ks. prał. Marka Korgula, dyrektora Wydziału Katechetycznego. Rektor skierował także ciepłe słowa do wszystkich obecnych kapłanów i sióstr zakonnych.
W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć osób spoza grona duchownych. Z zaproszenia skorzystali parlamentarzyści poprzedniej kadencji - poseł Giovanni Roman i poseł Ryszard Wawryniewicz, Stanisław Jurcewicz - dziś senator, w tamtym momencie wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, wiceprezydent Świdnicy Ireneusz Pałac, starosta świdnicki Zygmunt Worsa, wicestarosta Anna Zalewska, członek zarządu powiatu Roman Etel, burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun i przewodniczący Rady Miejskiej w Dzierżoniowie Henryk Smolny.
- Uroczystość inauguracji roku akademickiego jest przede wszystkim świętem nauki. Stąd szczególnie droga jest nam obecność przedstawicieli wyższych uczelni. „In ordine scientifico” witam serdecznie ks. dr. Andrzeja Tomko - prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, w którego strukturę jest włączone nasze seminarium. Możemy powiedzieć, iż po linii intelektualnej formacji Ksiądz Prorektor jest naszym przełożonym. Bardzo cenimy sobie obecność Księdza Prorektora i będziemy prosić za chwilę o przewodniczenie immatrykulacji studentów I roku. W gronie przedstawicieli uczelni działających na terenie naszej diecezji witam Jego Magnificencję p. prof. dr. hab. Czesława Dutkę - rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, p. Henryka Placka - kanclerza Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu. Witam p. dr. inż. Andrzeja Figla - przedstawiciela filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu - mówił rektor ks. dr Adam Bałabuch.
Pozdrowił także serdecznie obecnych na inauguracji - ks. dr. Adama Łuźniaka - rektora MWSD we Wrocławiu, ks. dr. Marka Osmulskiego, ojca duchownego, i ks. Piotra Góździa - prefekta, przedstawicieli WSD Diecezji Legnickiej, ks. dr. Bogdana Giemzę - rektora WSD Salwatorianów w Bagnie, oraz o. dr. Zachariasza Kowalskiego, delegata O. Rektora WSD Ojców Franciszkanów we Wrocławiu. Oczywiście, przy tej okazji nie zabrakło życzliwych słów pod adresem wykładowców, zarówno duchownych, jak i świeckich, którzy troszczą się o intelektualny rozwój studentów.
Wśród gości była także Mieczysława Stępień - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu, mjr Andrzej Smolarek - zastępca komendanta WKU w Świdnicy, Piotr Sutowicz - sekretarza „Civitas Christiana” Zarządu Dolnośląskiego, red. Bronisław Pałys - dyrektor Wydziału Programów Katolickich „POLEST” z Wrocławia, i przedstawiciele firm, które prowadzą prace remontowo-budowlane w seminarium: Bolesław Marciniszyn - inspektor, Ewa Leśniewska z firmy ELKOMTEL oraz Marek Kawałko z firmy BAK-BUD.
Dokładne sprawozdanie za rok akademicki 2006/2007 złożył dyrektor administracyjny uczelni ks. Tadeusz Chlipała. Był to dobry rok dla seminarium, pełen podniosłych, duchowych wydarzeń, jak wizyta kard. Bertone czy początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego. Święcenia diakonów, obrona prac magisterskich były ukoronowaniem lat rzetelnej nauki studentów. Było ich w poprzednim roku akademickim 80 - 16 na roku I, 24 - na II, 5 - na III, 17 - na IV, 7 - na V oraz 11 na roku szóstym. Niestety, studenci ze względów lokalowych wciąż jeszcze zostają podzieleni - środkowe roczniki mieszkają i uczą się we Wrocławiu. Trwające remonty mają doprowadzić do tego, by wszyscy słuchacze Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej mogli uczyć się w stolicy diecezji.
Ks. Chlipała podkreślał wielką życzliwość, z jaką od początku spotyka się seminarium. Wsparcie materialne, różnego rodzaju dary, w tym przekazywane w dużych ilościach książki, służą ciągłemu rozwojowi uczelni.
Potem nastąpił uroczysty moment włączenia do grona słuchaczy seminarium nowych studentów. Będzie ich na pierwszym roku studiowało 12. Po złożeniu przyrzeczenia, przyszli księża odebrali indeksy z rąk ks. dr. Andrzeja Tomki - prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Przedstawiciel nowo przyjętych deklarował w imieniu dwunastki, iż robić będą wszystko, by w pełni zasłużyć sobie na okazane zaufanie i na miano uczniów Chrystusa.
Wykład inauguracyjny wygłosił abp Wojciech Ziemba. Mówił on o starotestamentowych inspiracjach, dotyczących roli kapłana. Wykazał, jak w Nowym Testamencie łączy się w jedno funkcja króla izraelskiego - osoby, będącej przywódcą duchowym, kapłana składającego ofiary na ołtarzu, osoby świętej, proroka będącego pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi, przekazicielem słów Bożych, oraz mędrca - osoby zdolnej do interpretacji Bożego przesłania.
- Wszystkie te role - króla, kapłana, proroka i mędrca - znajdują swoje wypełnienie w Chrystusie - mówił Arcybiskup. Wskazał też młodym ludziom, bowiem do nich przede wszystkim skierowany był wykład, iż według Nowego Testamentu kapłan, z natury konserwatywny, strzeże prawdy i ją przechowuje. Rola kapłana ma także wymiar prorocki - pozwala na interpretację historii w świetle prawdy Bożej. Trzeba pamiętać jednak, że religia jest wciąż żywa, a każdy z nas może tam odnaleźć siebie.
Prorektor ks. dr Andrzej Tomko, zwracając się do studentów, podkreślił, że nauka to piękna intelektualna przygoda, podczas której można wydobyć swój potencjał, a potem go pielęgnować. Życzył młodym ludziom, by tę przygodę z wiedzą przeżywali z odwagą i uporem. Żartobliwie życzył też, by wykładowcy „wyczerpywali temat, a nie studenta”.
Prof. dr hab. Czesław Dutka - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, podkreślił związek pomiędzy reprezentowaną przez niego uczelnią a świdnickim seminarium, które wynikają choćby z wymiany wykładowców. Mówił także o swojej wdzięczności dla bp. Ignacego Deca za wspieranie tej znakomitej współpracy między placówkami.
Biskup Świdnicki przed błogosławieństwem i modlitwą skierował swoje pasterskie słowo do zgromadzonych. Studentom przypomniał, że nauka w seminarium to „uprawa intelektu” i „uprawa charakteru”. Pierwsze oznacza odkrywanie prawdy o Bogu i człowieku. Drugie - to poznawanie dobra i czynienie go, postępowanie według zasad moralnych. By tak właśnie postępować, trzeba posiadać cztery cechy: Odwagę, wytrwałość w dążeniu do celu, bojaźń Bożą, utożsamianą z pokorą, oraz miłość, zamiłowanie do odkrywania prawdy.
„Pamiętajcie, że teologia jest piękną damą, ale damą zazdrosną” - zakończył Biskup. Ostatnim akcentem uroczystości inauguracji roku akademickiego 2007/2008 była pieśń „Gaudeamus igitur”. Wszystkim studentom i wykładowcom Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej życzymy udanego, pełnego głębokich duchowych doznań roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Jak nie popełnić błędu przy wyborze basicu? Sprawdź, jak dobrać materiał i rozmiar koszulki męskiej

2026-06-24 13:56

[ TEMATY ]

Artykuł sponsorowany

Materiał sponsora

Wybór idealnego t-shirtu wydaje się prostym zadaniem, dopóki nie trafisz na model, który kurczy się po pierwszym praniu lub dziwnie leży na sylwetce. Kompletowanie garderoby warto zacząć od solidnej bazy, która zapewni Ci komfort oraz nienaganny wygląd w każdej sytuacji. Nie musisz tracić czasu na nietrafione zakupy i ciągłe testowanie przypadkowych ubrań. Poznaj proste zasady, które pozwolą Ci ocenić jakość odzieży i dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb.

Szukając ubrań na co dzień, musisz zwracać szczególną uwagę na skład podany na wewnętrznej metce. Naturalne włókna gwarantują optymalną cyrkulację powietrza, co zapobiega nadmiernemu poceniu się podczas intensywnego dnia. Dobrym przykładem są produkty marki Billabong, które łączą w sobie trwałość oraz wyjątkową miękkość materiału. Wybierając odzież wykonaną w stu procentach z wysokogatunkowej bawełny, zyskujesz pewność, że produkt zachowa swój pierwotny fason przez długi czas. Jeśli interesują Cię sprawdzone rozwiązania, odwiedź stronę https://modivo.pl/c/mezczyzni/odziez/t-shirty-i-polo/t-shirty i zobacz, jak szeroki wybór modeli masz obecnie do dyspozycji. Dodatkowo bawełna charakteryzuje się dużą odpornością na wysoką temperaturę, co ułatwia jej regularną pielęgnację. Taki materiał nie podrażnia wrażliwej skóry i pozwala jej swobodnie oddychać nawet podczas upalnego lata.
CZYTAJ DALEJ

Duch Święty nie zna ograniczeń

2026-06-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Życzę przede wszystkim rodzicom, aby dostrzegali potęgę Ducha Świętego, który jest w nas i pomaga także wtedy, gdy nie rozumiemy, dlaczego spotykają nas takie, a nie inne doświadczenia – mówił kard. Konrad Krajewski podczas uroczystości bierzmowania osób z niepełnosprawnościami w kościele św. Franciszka z Asyżu w Łodzi.

Sakrament bierzmowania przyjęło 17 młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, przygotowywanych przez wiele miesięcy przez katechetów i rodziców. We Mszy św. uczestniczyły rodziny kandydatów, katecheci oraz społeczności dwóch szkół specjalnych: Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 3 w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję