Reklama

Obecność O. Pio na Dolnym Śląsku

Postać zakonnika z San Giovanni Rotondo z zabandażowanymi dłońmi chowanymi skrzętnie w długich rękawach habitu fascynuje i pociąga miliony ludzi na całym świecie. Było tak jeszcze za życia świętego o. Pio i jest tak nadal. W różny sposób jego czciciele próbują przeżywać swoje nabożeństwo. Liczne grono jego duchowych synów i córek tworzy tzw. Grupy Modlitewne Świętego O. Pio. Pierwsza taka Grupa powstała z inicjatywy samego Padre Pio, jako odpowiedź na apel Papieża Piusa XII, który w 1947 r. prosił o modlitwę w intencji pokoju na świecie. W dniu kanonizacji Świętego, 16 czerwca 2002 r. istniało już 2500 Grup Modlitewnych w 35 krajach świata. Trudno ustalić, ile takich grup istnieje na Dolnym Śląsku - nie wszystkie są wpisane do rejestru Grup. Dziś mówimy o tych, do których dotarliśmy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólny początek

Ich założyciel nakreślił następujący program duchowy: „Jeśli jesteście moimi dziećmi, módlcie się co wieczór w gronie rodzinnym. Odmawiajcie święty różaniec ku czci Madonny.
Raz na tydzień, a przynajmniej raz w miesiącu, gromadźcie się w kościele, odmawiajcie Różaniec, uczestniczcie pobożnie we Mszy św., słuchajcie i rozważajcie Słowo Boże i żyjcie Nim; wspólnie przystępujcie do Komunii św., adorujcie, jeśli to możliwe, choć przez godzinę Jezusa w Najświętszym Sakramencie” - i to jest początek wszelkiej działalności Grup.
Do grup nie trzeba się zapisywać, nie mają one specjalnych programów pracy, jedynie metodę przystosowaną do duchowej specyfiki danego kraju. Ich celem jest opasanie całego świata łańcuchem modlitwy oraz odnowienie życia chrześcijańskiego. Jedynym zobowiązaniem członków jest gromadzenie się, przynajmniej raz w miesiącu, na wspólnej modlitwie pod kierownictwem kapłana oraz zapraszanie do udziału w modlitwie przyjaciół i znajomych.

Wrocław - parafia św. Augustyna

Tu działa pierwsza z powstałych na Dolnym Śląsku Grup Modlitewnych o. Pio. Liczy około 50 osób. Na poszczególnych spotkaniach bywa 25 - 35 osób. Zebrania odbywają się co miesiąc w I lub II niedzielę. Opiekunem duchowym Grupy jest o. Jerzy Marć, a animatorem p. Jacek Zasada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak to się zaczęło?

Reklama

Genezą powstania grupy są wspólnie przeżyte przez jej członków pielgrzymki do San Giovanni Rotondo i do Fatimy w Portugalii. Ludzie, którzy tworzą Grupę, spotykali się początkowo po to, aby z o. Bogusławem Piechutą, swoim przewodnikiem, wspominać, dzielić się wrażeniami i fotografiami z przebytych pielgrzymich szlaków - mówi pan Jacek Zasada, od samego początku animator grupy.
Do dziś łatwo im wyjąć z pamięci piękno świętych miejsc od Fatimy aż po zachwycającą biel miasteczka San Angelo na urwistym brzegu Adriatyku. Pamiętają wspólne trudy i przygody pielgrzymkowego bytowania - noce spędzone pod namiotem, lub gdzieś na podłodze w refektarzu gościnnego klasztoru. To były początki ich spotkań.
Równocześnie rodziła się potrzeba pogłębiania spotkań przez rozważania, dyskusje i wspólną modlitwę. Przewodził im o. Bogusław.
Z chwilą pożegnania o. Bogusława (w sierpniu 1999 r. wyjechał do Piły), zdecydowaliśmy się podtrzymywać, już bez niego, nasze kontakty i spotkania jako Grupa Modlitwy Ojca Pio przy parafii Św. Augustyna - opowiada pan Jacek. - Stworzyliśmy program naszej działalności. Jest to, zgodnie z ogólnymi założeniami międzynarodowego statutu, program formacyjny i modlitewny. Cenne doświadczenia Grupa zyskała przez wzięcie udziału w Ogólnopolskich Zjazdach Grup Modlitwy Ojca Pio w Tenczynie w czerwcu 2000 r. i 2001 r.

Działalność formacyjna

To przede wszystkim comiesięczne spotkania w każdą drugą niedzielę miesiąca. Próbujemy pogłębiać duchowość chrześcijańską, głównie w oparciu o studium dokumentów soborowych i nauki Jana Pawła II. Rozważamy Pismo Święte, ale też organizujemy spotkania, wyjazdy pielgrzymkowe, dni skupienia i wyjazdy rekreacyjno-integracyjne - relacjonuje pan Jacek. Jednak jest coraz trudniej - dodaje. Młodych nie przybywa, a my, weterani, mamy już coraz mniej sił i zapału.

Centrum modlitwy Grupy

Członkowie Grupy modlą się na wspólnotowej Eucharystii, odprawianej za wstawiennictwem O. Pio każdego 23 dnia miesiąca. Kierownik duchowy Grupy przygotowuje stosowną homilię, po Mszy jest dla wszystkich uczestników błogosławieństwo i możliwość ucałowania relikwii Świętego. Ta comiesięczna Msza św. zyskała już w parafii swoją popularność, przychodzą nie tylko osoby związane z Grupą. Na okres pomiędzy miesięcznymi spotkaniami (w każdą drugą niedzielę miesiąca), członkowie Grupy wybierają i przyjmują wspólne intencje dla prywatnych modlitw. Na osobę O. Pio staramy się patrzeć przez jego miłość do Boga - tu jest klucz. Można się zachwycać, zadziwiać specjalnymi darami i charyzmatami O. Pio, ale przecież to w jaki sposób on obcował z Bogiem jest najważniejsze - tłumaczy pan Jacek.
Z inicjatywy Grupy powstał w kościele parafialnym obraz - „ołtarzyk” O. Pio.

Wrocław -Bieńkowice

Reklama

Tu działa nie tylko Grupa Modlitwy, ale jest też kaplica pod wezwaniem o. Pio, jedyna na Dolnym Śląsku. Rozbudowano ją w 1999 r., gdy tylko Jan Paweł II dokonał beatyfikacji. Kard. Gulbinowicz wydał stosowny dekret, nadał tytuł i odpust miejscu. Każdego 23 dnia miesiąca - w dniu śmierci o. Pio - odprawiana jest w kaplicy Msza św. i nabożeństwo. Po nich ucałowanie relikwii Świętego, sprowadzonych do Bieńkowic w 2001 r. Każdego roku na odpustowe uroczystości 23 września wędrują do kaplicy pielgrzymki z wrocławskich parafii. W tym roku przychodzą wierni z Muchoboru Małego i Wielkiego. Wyruszają ok. południa i już na Eucharystii są razem.
W kaplicy wisi obraz przedstawiający Świętego Stygmatyka. Namalował go kapucyn, o. Dariusz Kochański, pochodzący z tutejszej parafii.

Namysłów

23 września 2003 r. Grupa Modlitewna świętego O. Pio zainaugurowała swoją działalność w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie. Duchowym opiekunem tej wspólnoty jest ks. prał. Aleksander Matyka, proboszcz parafii. 3 października 2004 r. o. Bogusław, główny Moderator Grup Modlitewnych O. Pio w Polsce, przywiózł z San Giovanni Rotondo relikwie Świętego Stygmatyka, w postaci bandaży z jego krwią, którymi owinięte były rany na rękach, stopach i boku.

Wrocław - Aleja Pracy 26

Od samego początku istnienia Towarzystwa Charytatywnego im. O. Pio działa w parafii jedno z kół. Gromadzi kilkunastu członków i sympatyków, którzy spotykają się co dwa tygodnie na wspólnej modlitwie. Stałą formą działalności koła jest pomoc kilku rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Przewodniczącym koła jest Piotr Kwakiewicz.

Wrocław - parafia pw. Ducha Świętego

Powstała we wrześniu 2006 r. Zrzesza nie tylko czcicieli O. Pio z tej parafii, ale i z sąsiednich. 9 lutego 2008 r. abp Marian Gołębiewski oficjalnie zatwierdził działalność grupy. Moderator o. Bogusław Piechuta w maju tego roku przekazał parafii relikwie Świętego. Dziś wspólnie modli się w Grupie prawie 30 osób.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

diecezja płocka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała w środę o liście otrzymanym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z pozdrowieniami, które papież Leon XIV skierował do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i wiernych tej diecezji z okazji jubileuszu 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki.
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję