Wiadomość, że w dniach 5-26 października br. odbywa się w Rzymie XII zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów, którego tematem jest „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”, jest niezwykle ważna ze względów obiektywnych. Jesteśmy narodem wierzącym i chrześcijanin wierzy w Boże Objawienie zawarte w Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła. Pismo Święte to Stary i Nowy Testament. Nie można uznawać tylko jednej albo drugiej części Biblii. Zawiera ona całe dotychczasowe Objawienie Boże. Tradycja Kościoła według wiary katolickiej to ważny element jej depozytu.
Stary Testament odgrywa niezwykle istotną rolę w przekazie wiary w Boga jedynego, które miał przekazać ludzkości naród wybrany. Zaś Nowy Testament to objawienie Bożego Syna, Osoby Słowa. Słowo jest po to, by informować, przekazywać wiadomości. Słowo jest również dane przez Boga - w osobie Jezusa Chrystusa, który przekazuje prawdę o Bogu, a także Jego najbliższych uczniów, Apostołów. Od nich dowiadujemy się również prawdy o Jezusie i o Kościele.
W życiu wewnętrznym - myślę, że każdego człowieka - ważny jest jak najczęstszy kontakt z Pismem Świętym. Czytając je, zwłaszcza Nowy Testament, człowiek stara się porównać swoje życie z wzorem człowieka prawdziwie Bożego i dostrzega, w jakim stopniu sam jest wierny Bogu.
Dlatego bardzo cieszymy się z ogłoszonego przez Ojca Świętego Benedykta XVI Synodu na temat Biblii. Trwa więc w Rzymie wielka refleksja Kościoła z udziałem wybitnych znawców nauk biblijnych oraz księży biskupów, ojców synodu. Księgę Pisma Świętego należy rozeznawać, wciąż na nowo uczyć się jej. To dyspozytor naszej wiary, źródło wiadomości, które są decydujące zarówno dla życia całej wspólnoty Kościoła, jak i dla życia poszczególnych Kościołów partykularnych.
„Niedziela” znalazła się w nurcie pracy pastoralnej Kościoła poprzez wydawnictwo tomików zawierających poszczególne księgi Pisma Świętego Nowego Testamentu. Te pięknie wydane niewielkie książeczki są przez wiernych chętnie odbierane ze względu na swoją praktyczną formę. Przykładowo, w Roku św. Pawła łatwo zapoznać się z Listami Apostoła Narodów, nosząc je ze sobą np. w torebce i korzystając w chwili wolnego czasu. Także wielu Czytelników „Niedzieli” dziękuje nam za to, a Księża Biskupi błogosławią naszemu dziełu i zachęcają duszpasterzy do wykorzystywania tych wydawnictw. Nie możemy bowiem zapominać o wartości Bożego słowa, szczególnie my, kapłani. Dlatego musimy się do niego jak najczęściej odwoływać, posługiwać jego przykładami, odkrywać analogie ze współczesnością.
Popatrzmy zresztą, z jakim szacunkiem żydzi odnosili się do ksiąg Pisma Świętego Starego Testamentu. Stąd i nasza troska o obecność Słowa Bożego w naszych domach, rodzinach, wspólnotach, i serdeczna radość, gdy widzimy, że jest ono wykorzystywane. I, oczywiście, wdzięczność dla bp. prof. Kazimierza Romaniuka, za możliwość skorzystania z jego tłumaczenia Pisma Świętego - tzw. Biblii warszawsko-praskiej.
Zachęcam do otwarcia się na Boże słowo. Musimy mieć świadomość, że chrześcijanin idzie przez całe swoje życie z Pismem Świętym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu