Agnieszka Dziarmaga: - Jak scharakteryzowałby Ksiądz Dziekan dekanat szczekociński?
Ks. Jerzy Miernik: - Dekanat Szczekociny składa się z 9 parafii: Chlewic, Drużykowej, Dzierzgowa, Goleniów, Kossowa, Moskorzewa, Przyłęku Szlacheckiego, Rokitna i Szczekocin. Poza Szczekocinami są to małe wiejskie parafie, stąd też w całym dekanacie pracuje tylko 4 księży wikariuszy. Na terenie naszego dekanatu, w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach pracują Siostry Zmartwychwstanki. Ich praca i zaangażowanie są nieocenione. Swoją troską otaczają nie tylko parafię w Szczekocinach, ale cały nasz dekanat.
Większość społeczności naszego dekanatu związana jest z Kościołem. Widać to szczególnie podczas niedzielnych Mszy świętych, licznego uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, a szczególnie w spowiedzi św. Parafianie uczestniczą w życiu Kościoła również poprzez różnego rodzaju prace gospodarcze, dlatego kościoły naszego dekanatu są wyjątkowo zadbane. Podkreślić należy również, że wspólnota kapłańska naszego dekanatu utrzymuje żywe więzi braterskie, spotykając się w czasie parafialnych odpustów i pomagając sobie wzajemnie w czasie rekolekcyjnych spowiedzi.
- Czy w obrębie dekanatu są sanktuaria otoczone żywym kultem mieszkańców?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Na terenie dekanatu znajduję się sanktuarium maryjne pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Dzierzgowie. W głównym ołtarzu jest cudowny obraz Matki Bożej Płaczącej z 1651 r., namalowany na desce przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W czasie odpustu 15 sierpnia do dzierzgowskiego sanktuarium przyjeżdżają rzesze ludzi z całej okolicy. Często odbywają się tam również spotkania dla dzieci przystępujących do I Komunii Świętej.
- Na czym głównie koncentruje się duszpasterstwo w dekanacie?
- Duszpasterstwo w dekanacie skoncentrowane jest przede wszystkim na odnowieniu życia religijnego w rodzinach. Szczególny nacisk położony jest na dzieci i młodzież. Wielką pomocą w odnowieniu religijności naszych parafian była niewątpliwie peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedziła parafie naszego dekanatu w sierpniu. Należy również zwrócić uwagę na takie formy duszpasterstwa, jak rozwijający się Ruch Światło-Życie, kręgi biblijne i liczna pielgrzymująca młodzież, która każdego roku ubogaca grupę żółto-niebieską pięknym śpiewem. Warto podkreślić, że w naszym dekanacie żywo rozwijają się całodzienne nabożeństwa fatimskie, które trwają od 13 maja do 13 października. Liczne uczestnictwo parafian tworzy klimat głębokiej modlitwy i rozwija pobożność maryjną na naszym terenie.
Z wielkim zatroskaniem księża naszego dekanatu spoglądają w stronę migrującej młodzieży, która każdego roku masowo wyjeżdża do krajów Europy Zachodniej, szukając lepszego życia. Częste wyjazdy sprawiają, że życie religijne migrantów słabnie i Bóg często staje się dla nich Bogiem dalekim.
- Czy jest możliwe utrzymanie albo odnowienie kontaktu z tymi, którzy wyjechali ostatnio na Zachód, tak z młodzieżą, jak i ze starszymi?
Reklama
- Wielu z naszych parafian wyjechało i wciąż wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszej płacy. Większość z nich okresowo wraca jednak do swoich domów podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Wtedy mają oni żywy kontakt z parafią i uczestniczą w nabożeństwach. U powracających emigrantów da się wyczuć głód Boga. Chętnie przystępują do spowiedzi, z żarliwością modlą się podczas Mszy świętych, stają się bardziej otwarci na prawdy wiary. Doświadczając kontrastu między katolicyzmem polskim a zachodnim, zaczynają dostrzegać wysoką wartość Kościoła w Polsce. Na pewno nie jest możliwe systematyczne duszpasterstwo osób, które wyjechały za granicę. Jednak między tymi, którzy wyjechali, a ich rodzinami pozostającymi w Polsce są bardzo silne więzy rodzinne. Poprzez te silne więzy rodzinne Kościół naszego dekanatu buduje wspólnotę rodaków z emigrantami.
- Jakie wyzwania duszpasterskie widziałby Ksiądz Dziekan w najbliższej przyszłości dla parafii dekanatu szczekocińskiego?
- Myślę, że jednym z najważniejszych celów duszpasterskich w naszym dekanacie jest zadbać o wiarę Kościoła nam powierzonego. Wiara rodzi się z tego, co się słyszy. Dorastają nowe pokolenia Polaków, które jeszcze bardziej niż dotychczas będą potrzebowały odpowiedzi na wiele egzystencjalnych pytań. Te odpowiedzi muszą usłyszeć od swoich duszpasterzy. Słowo Boga musi rozbrzmiewać w uszach każdego chrześcijanina. Wiara w naszym dekanacie będzie żywa, gdy ludzie słyszący Boże Słowo będą Mu wierni i będą Je wcielać w życie. Z racji naszego powołania, jako księży pracujących w dekanacie, to nam zostaje powierzona misja głoszenia Słowa. Tę posługę musimy ciągle udoskonalać i wytrwale pełnić.
Misja głoszenia Słowa rozciąga się na wiele aspektów życia parafii, takich jak: głoszenie homilii podczas Mszy św., katechizacja dzieci, młodzieży i dorosłych, zakładanie nowych wspólnot duszpasterskich i rozwijanie ich charyzmatu. W parafiach naszego dekanatu ciągłym wyzwaniem jest odpowiednie i dojrzałe przygotowywanie narzeczonych do zawarcia związku małżeńskiego.
Działalność na tak wielu polach życia parafii stanowi dla całej wspólnoty Kościoła wraz z jej duszpasterzem duże wyzwanie, jakie stawia przed nią Chrystus. Jako dekanat ciągle to wyzwanie podejmujemy.