Reklama

Blisko ludzi

Po lewej stronie Wisły, nieco powyżej Płocka leży niewielka, ale urokliwa miejscowość Troszyn. Historia parafii, którą 27 czerwca wizytował Biskup Płocki Piotr Libera, jest długa i ciekawa. Formalnie parafię erygował 16 czerwca 1341 r. bp Jan Łodzia, przy okazji konsekracji wybudowanego - prawdopodobnie z fundacji książęcej - kościoła w Troszynie. Ponowna erekcja parafii miała miejsce w 1556 r.

Niedziela płocka 47/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwotnie kościół był usytuowany w pobliżu Wisły. Obecny, leżący w bezpieczniejszej odległości od rzeki, wybudowano w 1636 r., a konsekrowano w 1665 r. W drugiej połowie XVII wieku kościół został oszalowany, gruntowny remont przeszedł w XIX wieku i w 1926 r., kiedy to dokonano wymiany dachu gontowego na blaszany. Dalsze prace renowacyjne miały miejsce po II wojnie światowej.
Od 1847 r. przez wiele lat kościół był obsługiwany duszpastersko przez proboszczów rezydujących w Czermnie. Biskup płocki Bogdan Sikorski w 1974 r. ponownie erygował parafię w Troszynie.

Dokonania materialne

Reklama

Zadbana i stale odnawiana świątynia parafialna przyciąga zabytkami, takimi jak późnorenesansowy ołtarz główny i ambona z ok. 1640 r. oraz barokowe XVIII-wieczne organy (odnowienie zabytkowego prospektu organowego to najkosztowniejsza praca podejmowana przez parafię w ostatnich latach, prace są już na ukończeniu).
Od ostatniej wizytacji w parafii, czyli od 2002 r., wykonano następujące inwestycje: wyczyszczono (cyklinowanie) i pomalowano kościół z zewnątrz, w kościele i na plebanii założono instalację alarmową, wycyklinowano i polakierowano wnętrze kościoła, oszalowano dzwonnicę, dokonano generalnego remontu i przeróbki zawieszenia dzwonów, pokryto dach plebanii papą termozgrzewalną, wymieniono okna, ogrodzenie cmentarza grzebalnego oczyszczono i pomalowano. Przed grotą Matki Bożej wykonano również kamienny stały ołtarz z zadaszeniem, opartym na dwóch kamiennych kolumnach.
Na najbliższy czas przewidziano przede wszystkim wymianę nagłośnienia kościoła, a także - w miarę gromadzenia środków - konserwację zabytkowych figur, utwardzenie placu przed wejściem na cmentarz przykościelny, wymianę podłóg, nowe ogrodzenie plebanii oraz naprawę zniszczonej części chodnika na cmentarzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterstwo

Wspólnota parafialna jest niewielka, liczy bowiem niespełna 800 osób, zamieszkujących w ok. 200 rodzinach, życie duszpasterskie jest jednak ożywione, zaś proboszcz ks. Stanisław Kruszewski mówi o swoich parafianach bardzo ciepło. „Często zwracając się do moich wiernych, używam słów «drodzy», czasami «kochani» - i nie są to puste słowa, bo naprawdę tacy są dla mnie. Nigdy dotąd nikt nie uczynił mi żadnej przykrości, nigdy nie usłyszałem przykrego słowa. To nie jest skutek tego, że jestem fałszywym prorokiem i schlebiam wszystkim, by się nie narazić - wiem, że mam upominać, prosić, karcić, w porę i nie w porę. Nie pozwalam sobie na luksus omijania drażliwych spraw i tematów - czy to w kościele, czy na kolędzie” - mówił Ksiądz Proboszcz w swoim wizytacyjnym sprawozdaniu przed Biskupem Płockim, dodając: „Chcę pochwalić moich parafian za wiele rzeczy: ofiarność, uczestnictwo w pracach przy kościele, a szczególnie - o tym często mówię - za szacunek dla ludzi w sutannach i habitach. Ręczę, że w każdym zakątku naszej parafii dla tych ludzi jest szczególne poważanie. Chcę także publicznie pochwalić swoich parafian za ogromną troskę, z jaką dbają o cmentarz i groby swoich bliskich”. Mimo braku organisty ludzie chętnie śpiewają, włączają się też czynnie w przygotowanie liturgii. Zakrystian pełni swoją służbę społecznie.
Duszpasterzując tu przez 27 lat, ks. Kruszewski zna także słabości swoich wiernych, ale widzi je jako niedociągnięcia, nad którymi stale trzeba pracować, a nie jako złą wolę parafian. „Chciałbym jak każdy kapłan - proboszcz, by w mojej parafii nie było gniewu, zawiści wśród sąsiadów, krewnych, tylko zgoda i miłość, a jest różnie. Chcę, by nie było nadużywania alkoholu i związanych z tym nieszczęść, a jest różnie. Marzy mi się, by w niedzielę wszyscy parafianie uczestniczyli we Mszy św. Pragnę bardzo tego i wielu innych rzeczy i o to się staram, na ile mi pozwalają siły i ludzkie słabości” - mówił wobec wizytującego parafię Księdza Biskupa i swoich parafian.
Ksiądz Proboszcz ma bardzo bezpośredni kontakt z parafianami - zarówno okazjonalnie, podczas spotkań przy kościele czy na cmentarzu parafialnym, jak i przy okazji wizyty kolędowej, kiedy to każdej rodzinie poświęca tyle czasu, ile jej potrzeba na rozmowę o rodzinnych problemach i zadaniach duszpasterskich i materialnych, czekających wspólnotę. W parafii aktywnie działają grupy parafialne: rada gospodarcza i duszpasterska, Akcja Katolicka, schola. Tak licznym gronem ministrantów (jest ich 30) mogłyby się z dumą chwalić także o wiele większe parafie; są także lektorzy. Oficjalnie działają 2 koła Żywego Różańca, ale odmawiających tę piękną modlitwę jest o wiele więcej. Spotykają się oni co sobotę w kościele, modląc się wspólnie. Duży nacisk Ksiądz Proboszcz kładzie na formację wewnętrzną parafian przez czytelnictwo prasy katolickiej; dzięki temu co tydzień w parafii rozchodzi się 50 egzemplarzy tygodnika katolickiego „Niedziela”, prenumerowane są także inne tytuły.

Przebieg wizytacji

Podczas swojej wizyty pasterskiej Ksiądz Biskup spotykał się m.in. z rodzicami pochodzącego z parafii ks. Ireneusza Macka. Punktem kulminacyjnym wizytacji była uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Biskup Piotr udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej młodzieży, zaś na jej zakończenie wręczył każdemu z bierzmowanych księgę Listów Apostolskich. Przed Mszą św. o współpracy z parafią opowiedziała dyrektor szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Borkach.
Dwa dni przed dniem imienin Księdza Biskupa nie zabrakło również życzeń imieninowych od parafian, zwieńczonych wspólnym śpiewem „Życzymy, życzymy”. Niejako przedłużeniem Eucharystii było serdeczne spotkanie z członkami rady parafialnej, kół Żywego Różańca oraz działających przy parafii grup i stowarzyszeń. Po spotkaniu Ksiądz Biskup udał się wraz z Księdzem Proboszczem na pobliski cmentarz, by tam modlić się za zmarłych parafian.

Parafia pw. św. Leonarda w Troszynie

Patron parafii: św. Leonard
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Leonarda
Dekanat: gąbiński
Miejscowości: Borki Dolne, Borki Górne, Piaski, Potrzebna, Troszyn Nowy, Troszyn Polski, Wionczemin Nowy
Proboszcz parafii: ks. Stanisław Kruszewski
Zakrystian: Józef Maciejewski
W parafii działają: rada gospodarcza i duszpasterska, Akcja Katolicka, schola, ministranci, lektorzy, koła Żywego Różańca
Współpraca: OSP Troszyn
Msze św. w niedzielę: 9, 11, 16

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję