Reklama

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Świadkowie jedności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten Tydzień ma być dla nas, chrześcijan źródłem niepokoju, że jeszcze nie jesteśmy razem, że być może ciągle za mało czynimy w kierunku tej jedności. (…) Bycie chrześcijaninem to nie jest przywilej, gwarancja zbawienia, powód do świętego spokoju. Bycie chrześcijaninem to jest przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Chodzi o to, by chrześcijanie potrafili pokazać odpowiednią wizję życia. Życia pięknego, mądrego, odpowiedzialnego, życia wypływającego z Ewangelii. Tylko wtedy ekumenizm ma sens, jeśli chrześcijaństwo będzie się jawić jako godne wiary, jeśli będziemy świadkami. Życie w duchu Ewangelii posuwa sprawę jedności do przodu. Jeśli nie możemy być jeszcze razem w wierze, to bądźmy razem w skutecznym świadectwie” - mówił o. prof. Ireneusz Sławomir Ledwoń. W encyklice „Ut unum sint” Jan Paweł II nazywa modlitwę „duszą ruchu ekumenicznego”. Najlepszą rzeczą, którą można zrobić w obliczu podziałów, to modlić się razem i za siebie nawzajem. Warto, bez oczekiwania na natychmiastowe efekty, życzyć sobie wzajemnie: Niech Boży pokój, który przezwycięża wszelkie nieporozumienia, strzeże waszych serc i myśli w Jezusie Chrystusie (por. Flp 4, 7).

Ekumeniczne świadectwo Kościołów

Odpowiadając na to wezwanie do wspólnej modlitwy, wierni różnych wyznań od 18 do 25 stycznia zbierali się w lubelskich Kościołach, gdzie modlitwom przewodniczyli: Metropolita Lubelski, bp opolski prof. A. Czaja, ks. prof. S. Nowosad, prorektor KUL, o. prof. I. S. Ledwoń, prodziekan Wydziału Teologii KUL, ks. dr A. Kaim, ks. dr P. Kantyka, ks. prof. L. Górka oraz ks. dr S. Pawłowski. Zdecydowanie dziś potrzeba ekumenicznego świadectwa Kościołów i wypowiadania się jednym głosem, zwłaszcza wobec sygnałów godzących w chrześcijaństwo. Podczas nabożeństw ekumenicznych, homilie głosili goście z innych Kościołów: prawosławny abp Abel, ks. A. Gontarek z Kościoła polskokatolickiego, ks. dr D. Chwastek z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, pastor M. Maikowski z Kościoła adwentystów dnia siódmego.
Ekumeniczną wędrówkę po lubelskich wspólnotach, nad której przebiegiem czuwał przewodniczący Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej ks. dr Krzysztof Grzesiak, rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja, którego gospodarzem jest ks. kan. Bogdan Zagórski. Eucharystii przewodniczył abp Józef Życiński, a pasterskie słowo wygłosił abp Abel. W poczuciu duchowej bliskości i sąsiedztwa kościoła św. Mikołaja i cerkwi prawosławnej podkreślił, jak ceni wieloletnią już współpracę obu Kościołów w naszym mieście, zgodne ich współistnienie i to, iż „spaja nas wiele gestów wyrażających praktyczny ekumenizm i dobrą wolę”. „Łączy nasze Kościoły, choćby dziś, wspólna modlitwa pod ołtarzem z figurą Mikołaja - świętego obu Kościołów” - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stulecie ruchu ekumenicznego

Znaczące zasługi w pracy na rzecz jedności ma Instytut Ekumeniczny KUL. Zorganizował on konferencję z okazji 100. rocznicy narodzin ruchu ekumenicznego, gdzie głos zabrali: Metropolita Lubelski, abp Abel, bp opolski Andrzej Czaja, ks. dr S. Pawłowski, ks. prof. S. Nowosad, ks. prof. Piotr Jaskóła z Uniwersytetu Opolskiego, ks. archimandryta dr Warsonofiusz Doroszkiewicz, prof. Karol Karski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, ks. dr. D. Chwastek, ks. A. Kaim. Jak mówili prelegenci, w duchowej macierzy Europy, od początku XX wieku można zauważyć zmiany. Następuje stopniowe zbliżanie się chrześcijan, przyzwyczajenie do wspólnych modlitw. Dążą oni do osiągnięcia jedności w kwestiach dogmatycznych i kanonicznych. Nie jest to łatwe, z uwagi na uwarunkowania historyczne czy kwestie kulturowe.
Gośćmi konferencji były siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża z Lasek, które przez swoją obecność przypomniały, że to w środowisku Lasek za sprawą s. Joanny Lossow pojawiały się pierwsze ekumeniczne inicjatywy. Jej ojciec był ewangelikiem. W czasach Soboru Watykańskiego II s. Lossow zaangażowała się w Sekcji Ekumenicznej przy Studium Duszpasterskim (późniejszy Ośrodek ds. Jedności Chrześcijan przy Warszawskiej Kurii). Organizowała Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan, współredagowała „Biuletyn Ekumeniczny”, była członkiem Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu.
Podczas sesji abp Abel zwrócił uwagę, że „bycie świadkiem Chrystusa powinno być ważniejsze od podziałów miedzy religijnych”. Przeciwieństwa istnieją, lecz „ekumenizm nie jest luksusem, ale obowiązkiem. Jeśli świadomie będziemy kierować spojrzenie ku Temu, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, to nasze umysły zajaśnieją Jego światłością i możliwe stanie się to, co po ludzku wydaje się nieosiągalne” - mówił. Odwołanie się do Głowy, którą jest Chrystus, pomaga iść ręka w rękę, np. w działalności misyjnej, w dziele pomocy potrzebującym. Papieska Rada Popierania Jedności Chrześcijan i Komisja „Wiara i Ustrój” ŚRK podkreślają, że misjonarze byli pionierami działań na rzecz pojednania Kościołów.

Kultura w duchu ekumenizmu

W Tydzień Modlitw wpisane są na stałe różnorodne wydarzenia o tematyce ekumenicznej oraz wskazujące na wielokulturowość miasta. Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna, Polska Rada Ekumeniczna o. Lublin, IE KUL, ACK UMCS „Chatka Żaka”, Fundacja „Ponad Granicami”, zaakcentowały Tydzień Modlitw koncertem, w którym zaprezentowały się chóry: ewangelicko-augsburski, katedry prawosławnej i rzymskokatolickiej parafii archikatedralnej. Oddzielnie chóry zaśpiewały przygotowane przez siebie utwory, m.in., „Do Chrystusa pospieszajmy”, „Nad Betlejem w ciemną noc” i „Cichą noc”, w oprac. A. Załęskiego, organisty parafii Świętej Trójcy. Wspólnie chóry wykonały kolędę „Bóg się rodzi”.
Tydzień modlitw pozostawia pytanie, czy nie zakończymy na tym symbolu starań o jedność, czy nie przestaniemy widzieć w sobie nawzajem brata i siostry. Pozostaje to zadaniem, które przypomniał ks. S. Nowosad w święto Nawrócenia Apostoła Narodów - św. Pawła: „Tydzień, w założeniu - zwrot do Boga o przywrócenie jedności, wskazuje, że wszelki podział międzyreligijny jest sprzeczny z wolą Chrystusa”. Jak mówił kard. Ratzinger w rozmowie z P. Seewaldem: „Ważne jest, byśmy akceptowali siebie jako chrześcijan i w istotnych sprawach starali się wspólnie świadczyć w świecie zarówno za właściwym kształtem porządku świeckiego, jak i za odpowiedzią na wielkie pytanie o Boga, o początek i kres człowieka”.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję