Trzy pokolenia lwowskich Polaków 17 lipca pożegnało zmarłą w wieku 94 lat Irenę Zappe, która w swoim mieszkaniu uczyła ich religii, języka polskiego i tradycji przodków. Mszy św. pogrzebowej w kościele św. Marii Magdaleny we Lwowie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Leon Mały. Po raz pierwszy władze miasta zezwoliły na pogrzeb w dotychczas nie zwróconej katolikom świątyni. „Całe życie śp. Ireny Zappe było dla Boga, dla Kościoła. Sercem była przywiązana do tej świątyni, i teraz stąd idzie na wieczny odpoczynek, do wiecznej radości” - powiedział ks. Włodzimierz Kuśnierz, proboszcz parafii.
Bp Leon Mały, który wiele lat był proboszczem parafii św. Marii Magdaleny, podkreślił, że Zmarła wypełniła swoje serce Bożą miłością, łaską wiary i nadzieją. „Bóg dla niej był zawsze tu obecny. Wszechmogący Bóg dał jej przeżyć różne systemy nieludzkiego życia stworzonego rękoma samych ludzi. W tym wszystkim pozostawała ona latarnią, która nigdy nie zgasła. Bóg posługiwał się nią, aby ukazywać swoją obecność w tym świecie” - zaznaczył bp Mały.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Włodzimierz Kuśnierz podziękował konsulatowi generalnemu RP we Lwowie, który zaangażował się bardzo w organizację uroczystości pogrzebowych.
Irena Zappe została pochowana na cmentarzu Janowskim we Lwowie, tak jak sobie tego życzyła, obok matki.
Reklama
Irena Zappe urodziła się w Zaleszczykach w woj. tarnopolskim 5 maja 1919 r. w wielodzietnej rodzinie urzędnika kolejowego i nauczycielki. Po zdaniu matury we Lwowie w gimnazjum Sióstr Urszulanek podjęła studia geologiczne na Uniwersytecie Lwowskim. We wrześniu 1939 r. jako harcerka brała czynny udział w akcjach obronnych miasta i w służbie sanitarnej w szpitalach lwowskich. W czasie okupacji niemieckiej działała w konspiracji jako kolporter prasy podziemnej. Po ponownym zajęciu Lwowa przez Sowietów w 1944 r. podjęła studia na Akademii Weterynarii we Lwowie.
W okresie sowieckim wspólnie z swoją siostrą Jadwigą prowadziła działalność edukacyjną i religijną wśród polskiej młodzieży Lwowa, otaczając pomocą osoby samotne i potrzebujące, w tym księży. Za tę działalność była represjonowana przez władze komunistyczne.
W 2008 r. siostry Zappe otrzymały przyznany przez IPN tytuł Kustosza Pamięci Narodowej za swoją działalność wychowawczą.