Reklama

Kościół

Węgry/ Poświęcono pomnik św. Kingi w Kuengoes

Poświęcenie pomnika św. Kingi odbyło się w piątek w wiosce Kuengoes niedaleko Balatonu z udziałem m.in. ambasadora Polski Jerzego Snopka i wiceministra ds. Kościołów i narodowości w kancelarii premiera Węgier Miklosa Soltesza.

Inicjatorem postawienia pomnika było Stowarzyszenie św. Kingi w Kuengoes, które powstało w 2017 r. Poświęcono go podczas procesji w trakcie mszy św., w której uczestniczyła też m.in. rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay.

"Pomnik został sfinansowany z datków wiernych i darowizn członków Stowarzyszenia. Wyrzeźbił go artysta rzeźbiarz z Miszkolca Csaba Pap, który zrezygnował z wynagrodzenia za jego wykonanie” – powiedział PAP przewodniczący Stowarzyszenia Zoltan Takacs.

Podziel się cytatem

Figura z kamienia syntetycznego w kolorze białym stanęła w kapliczce przy kościele. Mierzy prawie metr wysokości i przedstawia św. Kingę w habicie klarysek oraz z koroną na głowie. W dłoni święta trzyma kościół pw. Św. Kingi w Kuengoes, który jest jedynym na Węgrzech pod jej wezwaniem.

Św. Kinga urodziła się w Ostrzyhomiu i była małżonką Bolesława V Wstydliwego. Według podań Kuengoes został jej podarowany przez ojca, Belę IV, a nazwa wioski wywodzi się właśnie od jej imienia. Św. Kinga jest patronką polonijnego Chóru św. Kingi, działającego przy Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie.

Reklama

Celem Stowarzyszenia św. Kingi w Kuengoes jest wzmacnianie przyjaźni polsko-węgierskiej, popularyzacja kultu św. Kingi oraz zachowanie chrześcijańskich korzeni Europy.

Podziel się cytatem

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/

2020-07-24 20:44

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z sąsiedztwa

Była księżną z rodu Arpadów, żoną Bolesława Wstydliwego; klaryską, fundatorką kościołów. Nowy Korczyn odbudowuje kult św. Kingi – swojej założycielki.

Miłosierna wobec ubogich. Starannie przygotowana do roli średniowiecznej władczyni i do podejmowania trudnych decyzji. Mimo to, a może właśnie dlatego – wybrała dziewictwo.

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Papież potępił kryminalizację homoseksualizmu

2023-02-05 18:27

"Nie wolno pozwolić na kryminalizację homoseksualizmu" - powiedział Ojciec Święty w trakcie wspólnej z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welbym i moderatorem Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastorem Ianaem Greenshieldsem, konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Sudanu Południowego do Rzymu.

Bruce De Galzain z Radio France zauważył, że przed wyjazdem w podróż apostolską Ojciec Święty potępił kryminalizację homoseksualizmu, a w Sudanie Południowym i w Kongo nie jest on akceptowany przez rodziny. Wyznał, że w tym tygodniu spotkał się w Kinszasie z pięcioma homoseksualistami, z których każdy został odrzucony, a nawet wyrzucony z rodziny. Obarczyli za to odpowiedzialności religijność swoich rodziców. Niektórzy z nich są zabierani do księży egzorcystów, ponieważ ich rodziny uważają, że są opętani przez duchy nieczyste. W tym kontekście zapytał Ojca Świętego o papieskie przesłanie dla rodzin w Kongo i Sudanie Południowym, które nadal odrzucają swoje dzieci, a także dla księży i biskupów?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję