Jak poinformowano na stronie www.malopolska.pl, parafia rzymsko-katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie otrzymała 150 tys. zł na zakup oraz montaż całorocznego namiotu o wymiarach 15 x 40 metrów.
- Będzie to miejsce spotkań, koncertów i innych uroczystości patriotycznych i religijnych dla mieszkańców subregionu tarnowskiego oraz przybywających do Zabawy pielgrzymów - opisała Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Namiot będzie również pełnił funkcję miejsca wystawowego - szczególnie dla upamiętnienia Operacji III Most. Obecnie w przestrzeni namiotu mieści się wystawa poświęcona temu wydarzeniu, zatytułowana „Oni ocalili Londyn”.
Zadanie pt. „Namiot - miejsce spotkań, edukacji, rekreacji” zostało wybrane w głosowaniu w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego w dziedzinie kultury. Do realizacji zadania została wytypowana parafia Rzymsko-Katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie.
Operacja III Most polegała na przewiezieniu części hitlerowskiej rakiety V-2 z Polski do Anglii, które w 1944 r. udało się zebrać żołnierzom AK. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano właśnie pola w Wał Rudzie koło Zabawy.
W 1914 r. Karolina Kózkówna z Wał Rudy została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc swej niewinności. W 1917 r. ciało męczennicy przeniesiono do grobowca zbudowanego na placu przykościelnym, ufundowanego przez jej rodziców. W 1987 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. W 2002 r. rozwijający się kult bł. Karoliny sprawia, że z okazji 15. rocznicy wyniesienia jej na ołtarze, bp Wiktor Skworc podnosi kościół parafialny w Zabawie do rangi sanktuarium. 4 lata później rozpoczął się proces kanonizacyjny błogosławionej.