Reklama

W Sarnakach na sportowo

Słoneczna sobota 15 maja była świadkiem różnorakich zmagań sportowych w ramach II Dekanalnej Parafiady w Sarnakach. Zjechało tu ponad 200 zawodników z bliższej i dalszej okolicy. Ostateczne zwycięstwo w tegorocznym turnieju przypadło Sarnakom, na II miejscu znalazła się drużyna z Perlejewa, a III miejsce zdobył Hadynów. Wszystkie trzy zespoły wezmą udział w finałach XXII Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, które odbędą się od 10 do 18 lipca w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gościem honorowym Parafiady w Sarnakach był ks. Mirosław Mikulski, duszpasterz sportowców z Warszawy, były bokser. Odprawił Mszę św. i wygłosił do zebranych homilię, a potem uczestniczył w otwarciu zawodów. Podarował proboszczowi ks. Andrzejowi Jakubowiczowi szalik biało-czerwonych, a na ręce ks. Krzysztofa Domaraczeńki piłkę do gry w siatkówkę dla parafiadowiczów z Sarnak. Drugim ważnym gościem była arcymistrzyni Marta Przeździecka, wicemistrzyni Europy i uczestniczka Olimpiady Szachowej w Turynie 2006. Najwięcej pracy miała na zakończenie zawodów, gdy razem z Renatą Wardecką i Moniką Kardą - przedstawicielkami Parafiady, które zawitały do Sarnak w porze lekko popołudniowej - wręczała zwycięzcom puchary, medale i dyplomy. Parafię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach reprezentował jej proboszcz ks. prał. Andrzej Jakubowicz, przybyli również wicestarosta łosicki Andrzej Lipka oraz jako gospodarz obiektu, gdzie miały miejsce główne zawody, Agata Wasilewska, wicedyrektor Zespołu Szkół w Sarnakach.
Uroczystego otwarcia dokonał sensei (jap. nauczyciel, mistrz) Andrzej Nowaczuk z Siemiatycz, prowadzący Akademię Sztuk Walki Andy. Zawodnicy jego klubu, ubrani w białe kimona, wnieśli flagę narodową oraz flagi olimpijską i klubową. Wszyscy zebrani odśpiewali hymn narodowy, potem w imieniu sportowców przysięgę złożył Piotr Domański z Sarnak, a w imieniu sędziów Michał Suchecki z Marek, sędziujący rozgrywki warcabowe. Marta Przeździecka rozpaliła znicz olimpijski.
Zasięg terytorialny obecnej Parafiady regionalnej był duży, sięgający poza obręb diecezji drohiczyńskiej, aż na Lubelszczyznę. Reprezentowano następujące parafie: Biała Podlaska, Bielsk Podlaski (parafie rzymskokatolicka i prawosławna), Chłopków, Czeremcha (prawosławna), Gnojno, Hadynów, Kleszczele (prawosławna), Litewniki, Łomazy, Łosice, Łysów, Niemojki, Nurzec Stacja, Perlejewo, Platerów, Sarnaki, Serpelice, Siemiatycze, Sokołów Podlaski, Węgrów.
Turniej odbywał się w kilku kategoriach: z podziałem na grupy wiekowe oraz na dziewczęta i chłopców. W każdej grupie prowadzona była klasyfikacja indywidualna oraz parafialna. O kolejności w turnieju zdecydowała liczba zdobytych punktów. A dyscyplin sportowych było do wyboru. Królowały szachy, ulubiona dziedzina sportu ks. Krzysztofa. Zwycięzcami na poziomie szkoły podstawowej zostali Marek Uściński z Łomaz i Dominika Węgrzyniak z Międzyrzeca Podlaskiego. Wśród starszych najlepszymi okazali się Paweł Sekuła z Sokołowa Podlaskiego oraz Katarzyna Krzemińska z Hadynowa. Z kolei rozgrywki warcabowe w swoich kategoriach wygrali: Patrycja Sałamacha i Paulina Jarszewicz z Hadynowa, Monika Grochowska z Sarnak, Tomasz Twarowski z Perlejewa i Michał Wojsław z Sokołowa Podlaskiego.
Najwyżej skakali Mateusz Czerkies z Platerowa (uczeń sarnackiego gimnazjum) i troje zawodników z Łysowa: Izabela Bazyluk, Anna Mikołajczuk, Patryk Michałowski. Natomiast w przełajach prym wiodły Sarnaki: Karolina Karwacka, Mateusz Demianiuk i Filip Bronisz, jednak wśród dziewcząt z SP najszybsza była Natalia Wincenciak z Perlejewa. Zaś w tenisie stołowym bezapelacyjnie święcił triumfy Hadynów: Joanna Wyrzykowska, Magda Bartoszuk, Grzegorz Łukaszuk oraz Paweł Sawtyruk. W piłkę ręczną tym razem najlepiej grała drużyna z Sarnak, a w nożną - z Platerowa.
W konkursie wiedzy o św. Janie Marii Vianneyu zwyciężyli Justyna Leszczyńska z Perlejewa i Michał Bobryk z Łosic. Zdolnościami plastycznymi w konkursie „Kapłan obecny wśród nas” wykazywało się sporo dzieci, ale pierwsze miejsca komisja przyznała Paulinie Golwiej z Sarnak oraz Karolinie Drewnowskiej i Katarzynie Paszkowskiej z Nurca Stacji. Talentem muzycznym zachwyciły jury zwyciężczynie konkursu piosenki religijnej z Hadynowa: Anna Kalicka i Kamila Rozwadowska.
Wśród wielości dyscyplin sportowych nie mogło zabraknąć łucznictwa i sztuk walki. I jeżeli strzelania z łuku mogli próbować wszyscy chętni (najcelniejszymi trafieniami w tarczę wykazali się Barbara Ilczuk, Marek Nowosielski i Przemysław Szałucha z Sarnak), to karate było tylko dla wybranych, to jest dla członków klubu Andy. Chociaż wśród małych karateków znajdował się dwukrotny mistrz Europy w formule semi kontakt karate, sarnaczanin Piotr Domański, jednak w parafiadowych zmaganiach najlepsi okazali się zawodnicy z Bielska Podlaskiego: Michał Polakiewicz, Maksymilian Borys, Maciej Paszko oraz Paweł Roszczenko z Kleszczel i Sara Przanowska z Nurca Stacji.
Imprezą towarzyszącą była ciesząca się dużym zainteresowaniem wystawa fotografii poświęconych o. Józefowi Jońcowi, tragicznie zmarłemu w katastrofie smoleńskiej prezesowi Stowarzyszenia „Parafiada”. Znalazły się tam zdjęcia zarówno z różnych przedsięwzięć i wydarzeń, w których o. Joniec brał udział za życia, jak też z pogrzebu - został pochowany w krypcie zasłużonych Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. A miał być gościem na tym turnieju...
Sędzią głównym turnieju był Krzysztof Kalinowski z Perlejewa, od lat zaangażowany w pracę z młodzieżą, współpracujący z ks. Krzysztofem. Przy szachach czuwał jak zwykle Józef Flaziński z Sokołowa Podlaskiego. Wspierali ich nauczyciele z Sarnak: Dorota Czeżyk (skok wzwyż), Piotr Nowakiewicz (tenis stołowy), Wojciech Szymański (biegi przełajowe i piłka ręczna), Daniel Głuchowski (piłka nożna). Za przebieg konkursu plastycznego odpowiadała Ewelina Siemieniuk, wiedzę o św. Janie Vianneyu sprawdzała Edyta Dudziuk, a w jury konkursu piosenki religijnej zasiedli Irena Paździor, Teresa Jakubińska (dyrektor GOK), Janusz Kołtuniak (nasz organista) oraz Magda Wawrzyniak z Nurca. Za warcaby był odpowiedzialny wspomniany już Michał Suchecki, a za sztuki walki Andrzej Nowaczuk. Zawody w strzelaniu z łuku nadzorował Bogusław Nowikowski z Serpelic. Natomiast o dobry nastrój i siły fizyczne dbali Barbara i Robert Zawistowscy, zajmujący się na co dzień agroturystyką i sadownictwem.
Dla zawodników najważniejsze są rywalizacja i nagrody. Można je było zapewnić dzięki sponsorom, wśród których znaleźli się: Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Stowarzyszenie „Parafiada” im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie, a także Urząd Gminy, Zespół Szkół i Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sarnakach i osoby prywatne. Wielkie dzięki w imieniu dzieci i młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. biskup-nominat Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. W 1984 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie i należy do duchowieństwa archidiecezji łódzkiej. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 18 grudnia 2009 był zastępcą sekretarza Międzynarodowej Komisji Badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. 26 czerwca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go regensem Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

1 maja wierni zgromadzili się w kościele parafialnym. Po odegraniu przez orkiestrę intrady kalwaryjskiej udali się w procesji pod krzyż „trudnych dni Praszki”, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję