Reklama

Chcieć to móc!

Jaka jest sytuacja niepełnosprawnego studenta w Krakowie? Czy ma on szanse na odnalezienie się w akademickiej rzeczywistości miasta, na równi z jego pełnosprawnymi kolegami? Czy na krakowskich uczelniach działają organizacje, które pomogą niepełnosprawnym studentom, np. w znalezieniu akademika?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas studiów to najmilszy w życiu okres: już nie młodzieńczy, a jeszcze nie w pełni dojrzały. Czas, kiedy odpowiedzialność przeplata się z szaleństwem, praca z nauką, nowe znajomości i przyjaźnie z miłością. Studencki czas. Ale czy osoba niepełnosprawna może równie miło wspominać ten okres?

Student niepełnosprawny

Od dobrych kilku lat w gronie studentów zaczęły się pojawiać osoby niepełnosprawne. Zaistniała więc potrzeba wyjścia im naprzeciw - nie na zasadzie wyręczania czy stosowania taryf ulgowych z egzaminów, ale poprzez wsparcie, kompensację braków i wyrównywanie szans. U osób niepełnosprawnych bowiem przeszkodą w otwartości na naukę może stać się rodzaj niepełnosprawności i to, jak udaje im się wejść w relacje w innymi ludźmi.
Niepełnosprawni żacy jednak, podobnie jak i pełnosprawni, są różni pod względem charakteru, temperamentu, osobowości czy nastawienia do życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biura Osób Niepełnosprawnych

Początkowo - by wyjść naprzeciw niepełnosprawnym studentom - zaczęła tworzyć się na uczelniach instytucja Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych, z której rodziły się Biura ds. Osób Niepełnosprawnych. Ich zaistnienie było spowodowane potrzebą pomocy niepełnosprawnym studentom, którzy wykazywali wiele ciekawych inicjatyw i pomysłów.

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

Reklama

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII) działa od kilku lat pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych - Katarzyna Kutek-Sładek. Samo biuro powstało ok. dwóch lat temu.
- Procentowo na naszej uczelni jest najwięcej osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Monika Piega, psycholog z Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UPJPII - W roku akademickim 2009/10 było ich około 60. Na innych uczelniach ta liczba jest większa, ale i liczba wszystkich studentów jest większa.

Biuro poszukuje studentów…

Niepełnosprawni studenci niejednokrotnie nie chcą ujawniać się ze swoją niepełnosprawnością, a wielu schorzeń nie można dostrzec gołym okiem. Biuro może więc „wyłapać” i wspomóc radą takich studentów jedynie w chwili, gdy na uczelni złożą oni podanie o stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych.
- Ale zdarza się, że czasami zgłaszają się oni do nas sami, aby o coś zapytać - mówi Monika Piega. - Od nadchodzącego roku akademickiego nasze biuro będzie zbierać podania o stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych. Wcześniej robił to działy socjalny uczelni. W ten sposób, tuż po indywidualnym kontakcie z daną osobą, będzie nam łatwiej ją wspierać czy doradzać.

Stypendium specjalne - ale czy coś jeszcze?

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych pomaga studentom pozyskać dodatkowe środki na studia, przez pomoc w wypełnianiu wniosków do Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, który oferuje niepełnosprawnym studentom liczne programy, np.: „Student” (dofinansowanie do studiów - dojazdów, zakwaterowania i zakupu wszystkich potrzebnych rzeczy, oprócz sprzętu komputerowego); „Pegaz” (dofinansowanie do prawa jazdy, zakupu komputera, wózka inwalidzkiego); „Komputer dla Homera” (dofinansowanie do zakupu komputera).

Pomoc materialna to nie wszystko

Reklama

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych pomaga także w wielu innych sprawach, np. w zakwaterowaniu w akademiku innej uczelni (UPJPII nie posiada swoich akademików). Jak podkreśla p. Monika - Nie mamy własnych akademików, ale możemy znaleźć miejsce w akademikach uczelni partnerskich, z którymi podpisaliśmy porozumienie o współpracy Biur ds. Osób Niepełnosprawnych. - mówi Monika Piega. - Możemy pomóc załatwić asystentów osób niepełnosprawnych i tłumaczy języka migowego (choć u nas na uczelni nie ma osób niesłyszących). Organizujemy kursy języka migowego dla osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Na naszej uczelni w kursie języka migowego mogą uczestniczyć tylko nasi studenci. Ponadto na pozostałych uczelniach partnerskich (AGH, PK, UEK, UP), studenci mogą uczestniczyć w takich kursach bezpłatnie lub częściowo płatnie. Muszą jednak mieć status studenta którejś z tych uczelni.

Porozumienie międzyuczelniane

Między pięcioma krakowskimi szkołami wyższymi istnieje obecnie porozumienie Biur ds. Osób Niepełnosprawnych. Podpisały je: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo Hutnicza i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Na mocy porozumienia uczelnie partnerskie organizują wiele inicjatyw na rzecz studentów z niepełnosprawnością.

Piknik Lotniczy - dlaczego nie?

5 lipca odbył się, zorganizowany przez wspomniane uczelnie, doroczny Piknik Lotniczy. Impreza ta organizowana jest od kilku lat, a jej główną atrakcją są tandemowe skoki spadochronowe i samolotowe loty turystyczne nad Krakowem. Dla niektórych osób niepełnosprawnych może to być jedyna okazja, by móc skoczyć w tandemie ze spadochronem.
Także w lipcu Politechnika Krakowska i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zorganizowali obóz dla osób niepełnosprawnych. Odbył się on w Żywcu i był obozem żeglarskim, na którym w cenie promocyjnej można było uzyskać patent żeglarski - większy koszt obozu został pokryty przez uczelniane Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zrzeszenia Osób Niepełnosprawnych

Zrzeszenia Osób Niepełnosprawnych działają już na AGH, Uniwersytecie Ekonomicznym i Politechnice Krakowskiej. Na podwalinie tych zrzeszeń powstało także Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych na Uniwersytecie Papieskim. Działa prężnie, choć jest dopiero w trakcie formalnej rejestracji.
Członkowie zrzeszeń na krakowskich uczelniach biorą udział w corocznym Ogólnopolskim Spotkaniu Studentów Niepełnosprawnych (OSSN), które zawsze odbywa się pod konkretnym hasłem przewodnim. Tegoroczne hasło OSSN to: „Formy przygotowania studentów niepełnosprawnych do wejścia na rynek pracy”. Takie spotkania odbywają się za minimalną opłatą, w którą wliczone są koszty organizacyjne: noclegi, posiłki, spotkania i konferencje.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej

2026-06-25 08:26

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

diecezja siedlecka

podlasie24.pl/diecezja siedlecka

Decyzją księdza biskupa Kazimierza Gurdy, księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działania Kościoła, z dniem 1 lipca obejmą nowe funkcje.

Ks. prał. mgr Sławomir Niewęgłowski - zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz dziekana dekanatu łaskarzewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: czuwanie modlitewne w przeddzień wręczenia paliuszy

2026-06-25 16:17

[ TEMATY ]

Rzym

paliusz

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych

W niedzielę, 28 czerwca w przeddzień uroczystości wręczenia paliuszy trzem polskim arcybiskupom-metropolitom odbędzie się czuwanie modlitewne - informuje Administrator Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie, ks. Tomasz Jarosz.

Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki, kard. Konrad Krajewski, a homilię wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś. Natomiast adorację eucharystyczną od 19.00 do 20.00 poprowadzi arcybiskup metropolita katowicki, Andrzej Przybylski. Organizatorzy przewidują na zakończenie także spotkanie na dziedzińcu kościoła św. Stanisława.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję