Reklama

Katechetyczne nowości

Anna Bensz-Idziak: - W 2010 r. wprowadzona została nowa Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce - czym jest podstawa programowa i czym różni się od wcześniejszej?
Ks. dr Wojciech Lechów: - W ostatnich miesiącach w polskiej oświacie zostało dokonanych kilka istotnych zmian. Oprócz obniżenia wieku, w którym ma zacząć się realizacja obowiązku szkolnego, wprowadzono nową Podstawę programową kształcenia ogólnego. Podstawa programowa to obowiązkowy na danym etapie edukacyjnym zestaw treści nauczania oraz umiejętności, które muszą być uwzględnione w programie nauczania. Ta zmiana pociągnęła za sobą zmianę Podstawy programowej katechezy, w której zawarte są zasadnicze zręby programowe nauczania religii w szkole i duszpasterstwa katechetycznego w parafii. Nowelizacja Podstawy programowej katechezy oznacza dostosowanie jej do nowych standardów kształcenia ogólnego opisanego językiem wymagań ucznia, czyli efektów kształcenia w postaci wiedzy i umiejętności, jakie zdobędzie uczeń na lekcji religii. Zasadnicza zmiana dotyczyła także przeformułowania programów dla I i II etapu edukacyjnego związanego z obniżeniem wieku, w którym ma zacząć się realizacja obowiązku szkolnego. Oznacza to, że za kilka lat uczniowie nie II, ale III klasy szkoły podstawowej będą przystępować do I Komunii św.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Jak w praktyce będzie wyglądała zmiana dotycząca przystępowania dzieci do I Komunii św. -z klasy II na kl. III? Od kiedy ta zmiana będzie obowiązywała?

- W związku z reformą oświatową obniżającą wiek szkolny dzieci rozpoczynających edukację szkolną, we wrześniu 2012 r. obowiązkowo do I klas pójdą dzieci sześcioletnie. W związku tym biskupi zdecydowali, że do sakramentu I Komunii św. będą przystępować dzieci w III klasie szkoły podstawowej, a nie jak dotychczas - w II. Obecnie katechizacja poprzedzająca ten sakrament trwa trzy lata - pierwszy rok w „0” i dwa lata w kl. I i II SP. Po tej modyfikacji dzieci przygotowywać się będą przez cztery lata (rok obowiązkowego wychowania przedszkolnego i trzy lata w SP - edukacja wczesnoszkolna).
Przeniesienie I Komunii św. do klasy III będzie dotyczyło uczniów, którzy rozpoczną naukę we wrześniu 2012 r. - przystąpią oni do I Komunii św. w klasie III, czyli w maju 2015 r. Wszystkie dzieci, które rozpoczęły lub rozpoczną naukę do roku szkolnego 201½012 (włącznie) - zarówno w wieku 6, jak i 7 lat - realizują obecnie obowiązujący program nauczania i do I Komunii św. przystąpią w II klasie szkoły podstawowej. Należy pamiętać, że powyższe zmiany skutkują także brakiem uroczystości pierwszokomunijnych w 2014 r.

Reklama

- W jakim stopniu w związku ze zmianą podstawy programowej zmianie musiały ulec programy nauczania religii?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Adresatami Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce są przede wszystkim twórcy programów nauczania religii. Ze względu na przedstawione powyżej okoliczności Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski po zatwierdzeniu w marcu 2010 r. odnowionej Podstawy programowej katechezy w czerwcu tego samego roku zatwierdziła nowy program nauczania religii, który stanowi konkretyzację założeń zawartych w Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce.
Z kolei adresatami programu są autorzy podręczników powstających z inspiracji Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski, a także redagujący podręczniki z własnej inicjatywy. Dlatego zmiany Podstawy kształcenia będą skutkować wymianą podręczników do religii. Jednakże wymiana ta będzie wprowadzana sukcesywnie. Przyjęty harmonogram zakłada wydrukowanie pierwszych podręczników nowych serii dla poszczególnych etapów edukacyjnych na 1 września 2012 r. W okresie przejściowym - do 31 sierpnia 2016 r. - przewiduje się, że będą współistnieć programy i podręczniki katechetyczne stare i nowe.

- Programów i podręczników do nauczania religii jest w Polsce kilka. Czym winni kierować się katecheci w doborze odpowiednich materiałów?

Reklama

- Katecheci mogą realizować tylko te programy i korzystać z takich podręczników, które są zatwierdzone przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i dopuszczone do użytku na terenie danej diecezji przez biskupa diecezjalnego. W naszej diecezji można uczyć religii z podręczników opracowanych przez trzy wydawnictwa: WAM z Krakowa, św. Wojciech z Poznania oraz Jedność z Kielc. Katecheta, po uzgodnieniu z proboszczem i rodzicami, ma możliwość wyboru podręczników najlepiej dopasowanych do możliwości swoich uczniów. Trzeba pamiętać, że podręcznik jest przede wszystkim dla ucznia, ma poszerzać jego wiedzę i rozwijać zainteresowania danym przedmiotem. Dlatego bardzo ważne przy wyborze podręcznika jest zwrócenie uwagi na sposób przedstawiania tematów, by uczeń chętnie sięgał po niego nie tylko na lekcji, ale także w domu. Ważna jest również szata graficzna książki oraz jasny i zrozumiały dla dziecka język. Obecnie liczy się także oferta okołopodręcznikowa, czyli pomoce, które uatrakcyjniają przekaz katechetyczny, są to na przykład płyty z materiałami audiowizualnymi. Obecnie liczy się także cena podręcznika, gdyż niektórych rodziców nie stać na ich zakup. Dlatego dla uczniów z ubogich rodzin wydawnictwa oferują podręczniki darmowe, które katecheta może pozyskać w naszym Wydziale Nauki Katolickiej.

- W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej katecheci obowiązkowo wystawiają zaświadczenia dla absolwentów szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej - jakie znaczenie ma ten dokument?

- Wprowadzone w naszej diecezji w roku szkolnym 2009/10 zaświadczenia dla absolwentów szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej są wewnątrzkościelnym dokumentem pozwalającym na ustalenie, czy dana osoba ukończyła wymaganą edukację z religii rzymskokatolickiej w ramach lekcji religii w szkole. Obecnie wprowadza się w szkołach nauczanie etyki dla uczniów nieuczestniczących w zajęciach z religii. Samo świadectwo szkolne nie daje pełniej informacji, czy uczeń uczestniczył w zajęciach z religii czy z etyki, gdyż na świadectwie nie można robić żadnych tego typu adnotacji. Katechizacja szkolna wymagana jest od kandydata przystępującego do sakramentów bierzmowania czy małżeństwa. Dzięki tym zaświadczeniom duszpasterze będą mogli ustalić, czy kandydat ją ukończył.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV rozpoczął konsystorz: trzy wskazania dla kardynałów

2026-06-26 09:28

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Watykan

konsystorz

Vatican Media

Wiara wyzwalająca od lęku, pokój jako obowiązek całej rodziny ludzkiej oraz posłuszeństwo rodzące jedność – to trzy kierunki rozeznawania, które Papież wskazał kardynałom na rozpoczęcie nadzwyczajnego konsystorza. Podkreślił również, że w Kościele prawdziwy autorytet rodzi się ze słuchania, a nie z wydawania poleceń.

Rozpoczynając nadzwyczajny konsystorz Mszą św. celebrowaną w Bazylice św. Piotra, Leon XIV przypomniał, że kardynałowie przybyli do Rzymu z różnych stron świata, niosąc w sercu swoje Kościoły lokalne, doświadczenia duszpasterskie oraz troski wiernych. Podkreślił, że wszystkie te różnorodne doświadczenia odnajdują jedność w Chrystusie – „prawdziwym krzewie winnym”, z którego Kościół czerpie życie i siłę do wydawania owoców.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Narodowa Pielgrzymka Węgrów w Łagiewnikach

2026-06-26 13:45

Małgorzata Pabis

„Przychodzą na myśl sięgające wieków braterstwo i duchowa wspólnota narodów polskiego i węgierskiego…” – słowa Jana Pawła II przypomniał ks. Zbigniew Bielas.

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła w czwartek 25 czerwca Narodowa Pielgrzymka Węgrów. W wydarzeniu wzięło udział około pięciuset Pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję