Reklama

18 nowych robotników na Pańskich żniwach

Sobota 21 maja to najważniejszy dzień w życiu dla osiemnastu młodych mężczyzn, wtedy to w katedrze świdnickiej z rąk bp. Ignacego Deca otrzymają święcenia kapłańskie

Niedziela świdnicka 21/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chrystus wskazał swoim uczniom na konieczność modlitwy o nowe powołania, aby nigdy nie zabrakło robotników na żniwie Pańskim. Ufamy, że nasze seminarium jest miejscem, gdzie powołani mogą kształtować się na prawdziwych kapłanów Chrystusa.
„Na mocy ustanowienia Bożego, przez sakrament kapłaństwa niektórzy spośród wiernych, naznaczeni w nim niezatartym charakterem, są ustanawiani świętymi szafarzami; są oni mianowicie konsekrowani i przeznaczeni, ażeby - każdy odpowiednio do swojego stopnia, wypełniając w osobie Chrystusa-Głowy zadania nauczania, uświęcania i kierowania - byli pasterzami Ludu Bożego” - czytamy w prawie kanonicznym. „Do święceń należy dopuszczać jedynie tych, którzy - według roztropnej oceny własnego biskupa albo kompetentnego przełożonego wyższego - po rozważeniu wszystkich okoliczności, mają nieskażoną wiarę, kierują się prawidłową intencją, posiadają wymaganą wiedzę, cieszą się dobrą opinią, mają nienaganne obyczaje, wypróbowane cnoty, jak również inne przymioty fizyczne i psychiczne odpowiadające przyjmowanemu święceniu”.
W tym roku diecezja świdnicka ma powód do radości - święcenia kapłańskie otrzyma aż osiemnastu diakonów, którzy ukończyli szósty rok nauki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej. Pochodzą z terenu całej diecezji: od biskupiej Świdnicy, poprzez Wałbrzych aż po Stronie Śląskie. Pochodzą też z innych diecezji: bielsko-żywieckiej i wrocławskiej. To najliczniejszy rocznik w naszym seminarium.
Czas seminaryjnej formacji to sześcioletni okres pracy, mający na celu przygotowanie młodego człowieka do odpowiedzialnej i rzetelnej pracy duszpasterskiej. Odbywa się ona w czterech obszarach, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Podstawą wszystkich wysiłków pracy nad sobą jest naturalnie formacja duchowa, która zmierza do ukształtowania w kandydacie do kapłaństwa tożsamości sługi Chrystusa. Alumni przez codzienną modlitwę, lekturę duchową, medytację Słowa Bożego, a przede wszystkim Eucharystię starają się jak najpełniej uformować swoje serce na wzór Mistrza. Ważnym elementem formacji duchowej są także cotygodniowe nabożeństwa pokutne połączone z celebracją sakramentu pokuty oraz dni skupienia i rekolekcje.
Wraz z kształtowaniem sumień ma miejsce także kształtowanie umysłów - to główny wymiar formacji intelektualnej. Alumni są studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Pierwsze dwa lata studiów koncentrują się wokół kursu filozofii, natomiast pozostałe cztery to intensywne studia teologiczne, w czasie których odbywają się wykłady teologii dogmatycznej, egzegezy Pisma Świętego, teologii moralnej, liturgiki, katechetyki oraz wielu innych dyscyplin szczegółowych. Studia wieńczy uzyskanie tytułu magistra teologii. Cała działalność formacyjna swą bazę znajduje w kształtowaniu u alumna prawdziwego i pełnego człowieczeństwa. Formacja ludzka jest więc bardzo istotną częścią wychowania - zakłada wiele wysiłków zmierzających do zbudowania fundamentu dla odpowiedzialnego kapłaństwa. Alumni pracują fizycznie, uczą się odpowiedzialności, wzajemnego poszanowania i umiejętności współpracy. Podejmują wiele inicjatyw - tworzą drużynę piłkarską, teatr seminaryjny, wydają własne pismo. Naturalnie wszystkie te wysiłki podejmowane są w perspektywie przyszłej pracy duszpasterskiej. Formacja pastoralna związana jest z przygotowaniem bezpośrednim alumna do pracy wśród wiernych diecezji, dlatego też klerycy odbywają praktyki duszpasterskie, katechetyczne, biorą udział w pielgrzymkach i spotkaniach wielu grup, uczestniczą w spotkaniach z niepełnosprawnymi.
Całość sześcioletniej formacji przebiega w duchu pragnienia jak najlepszego przygotowania się do pełnienia posługi kapłańskiej. Wszystko po to, aby móc być nie tylko dobrym nauczycielem ale przede wszystkim wiernym świadkiem wśród powierzonego sobie ludu.
- Każdy rok jest wyjątkowy, tak jak wyjątkowa jest ta grupa, kończąca formację seminaryjną - mówi ks. Tadeusz Chlipała, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.
- Każde powołanie jest piękne, wartościowe i potrzebne, jeżeli jest przeżywane w komunii z Bogiem: zarówno powołanie do kapłaństwa i życia konsekrowanego, jak również powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie, czy wreszcie powołanie do życia w samotności. - Każde powołanie będzie owocne, jeżeli będzie całkowicie zawierzone Sercu Jezusowemu przez Serce Maryi - podkreśla bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji. - Dlatego jako biskup świdnicki zatroskany o życie moich drogich diecezjan, zwłaszcza o przyszłość naszej młodzieży, proszę wszystkich o modlitwę w intencji świętości każdego ludzkiego życia i powołania. Proszę, by ta modlitwa była ubogacona przykładnym postępowaniem i świadectwem miłości do Boga, Kościoła, Ojczyzny i wszystkich ludzi na wzór bł. Jana Pawła II. Biskup podkreśla, że pochylając się nad tajemnicą kapłaństwa, bardziej odkrywamy niezwykłą godność prezbiterów w Kościele oraz uświadamiamy sobie, iż z woli Bożej są oni niezbędni w życiu i misji Kościoła.
- Dlatego proszę szczególnie o modlitwę za wszystkich powołanych do służby kapłańskiej i zakonnej. Proszę o modlitwę za kleryków, przełożonych i profesorów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Proszę o modlitwę za przygotowujących się do życia zakonnego. Proszę także o ufną modlitwę wypraszającą nowe i święte powołania, aby wielu młodych ludzi nie lękało się poświęcić swojego życia dla Chrystusa. Módlmy się wspólnie o gorliwość, świętość i radość dla wszystkich osób powołanych.

Reklama

W tym roku święcenia kapłańskie otrzymają:

dk. Sebastian Bardas, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

dk. Łukasz Czaniecki, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Reklama

dk. Grzegorz Fabiński, parafia pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie

dk. Damian Fleszer, parafia pw. św. Stanisława Kostki we Wrocławiu (archidiecezja wrocławska)

dk. Paweł Głąb, parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim

dk. Piotr Gołuch, parafia pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie

dk. Jakub Górski, parafia pw. św. Katarzyny w Ożarach

dk. Tomasz Gwizdek, parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu

dk. Krzysztof Iskra, parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Świebodzicach

dk. Robert Krupa, parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu

dk. Tomasz Krupnik, parafia pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie

dk. Grzegorz Mędrala, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy

dk. Sebastian Oliszewski, parafia pw. św. Michała Archanioła w Słupicach

dk. Przemysław Pojasek, parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jaworzynie Śląskiej

dk. Andrzej Raczycki, parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim

dk. Paweł Schanne, parafia pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach

dk. Marcin Zawada, parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu (diecezja bielsko-żywiecka)

dk. Tomasz Zięba, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję