Reklama

Dom Boży i zabytek

Niedziela małopolska 27/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budynek wkomponowany w krajobraz łąk, zmieniających barwy wraz z kolejnymi porami roku, starych drzew i cmentarnych pomników jest miejscem chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów. Wokół panuje cisza. Powagi miejscu dodają przylegające do podcieni kościoła zabytkowe nagrobki.

Dziedzictwo

W 2003 r. kościół św. Leonarda został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. - Ten wpis jest potwierdzeniem wartości obiektu jako dziedzictwa kulturowego, jako zabytku jednego z najcenniejszych w skali świata - mówi proboszcz parafii w Lipnicy Murowanej, ks. Zbigniew Kras. - To prestiż i zaszczyt, a także możliwość promocji w naszym przypadku kościoła św. Leonarda, ale i Lipnicy, a nawet regionu.
Proboszcz parafii, pełniący funkcję skarbnika Stowarzyszenia Polskich Miast i Miejsc UNESCO, wyjaśnia, że z chwilą znalezienia się na liście zabytek nie zmienia właściciela, którym w przypadku kościoła św. Leonarda jest parafia. - Jednak troska o kościół i zarządzanie nim wymaga współpracy z wieloma instytucjami, gdyż zabytek jest chroniony prawem - mówi ks. Kras. - Wszelkie działania na obiekcie i wokół niego muszą być uzgodnione z odpowiednimi instytucjami w państwie. Równocześnie w trosce o to dziedzictwo właściciel powinien mieć partnerów, do których należą państwo i samorządy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt

Reklama

W 2009 r. Proboszcza parafii w Lipnicy Murowanej zaproszono do udziału w projekcie „Zarządzanie miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce i w Norwegii” - Zostałem zaproszony przez pana prof. Jacka Purchlę stojącego na czele Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie - wyjaśnia ks. Kras. - To MCK jest realizatorem projektu razem z zarządcami lub właścicielami obiektów z Listy UNESCO w Małopolsce. W projekcie uczestniczyli również przedstawiciele Krakowa, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej i Lanckorony oraz Sękowej.
Edyta Gajewska z MCK pisze: „Ze strony norweskiej partnerem było Riksantikvaren - Dyrekcja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Oslo (…) Do udziału w dwuletnim projekcie zaproszeni zostali przedstawiciele polskich i norweskich miejsc wpisanych na listę UNESCO. Zestawienie ich w pary pozwoliło na porównanie analogicznych miejsc w Polsce i Norwegii (…).”

Wizyty

W ramach realizacji projektu w Krakowie zostały zorganizowane 2 konferencje. Ponadto uczestnicy wzięli udział w objazdowych seminariach połączonych z warsztatami zorganizowanymi najpierw na terenie Małopolski, a następnie w Norwegii. - W październiku 2009 r. zaprezentowałem uczestnikom projektu kościół św. Leonarda, omówiłem również sprawy związane z opieką, zarządzaniem obiektem w kontekście miejscowych uwarunkowań - opowiada ks. Zbigniew Kras. - Zebrani zauważyli bardzo dobry stan techniczny i zachowanie substancji zabytkowej kościoła. Zainteresowanie wzbudziło między innymi i to, że świątynia jest nadal domem modlitwy, a nie tylko obiektem historycznym czy muzealnym.
W czerwcu 2010 r. uczestnicy projektu odwiedzili Norwegię. Tam zapoznali się z problematyką ochrony norweskich miejsc i zabytków wpisanych na listę UNESCO ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedstawiciele brali udział w projekcie. - Miałem możliwość przede wszystkim zobaczenia najcenniejszych skarbów dziedzictwa Norwegii. Szczególnie ciekawy byłem, jak wygląda opieka i zarządzanie drewnianym kościółkiem w Urnes - mówi ks. Kras. W publikacji podsumowującej realizację projektu, a wydanej przez MCK, w artykule „Polsce potrzebne jest nowe spojrzenie”, kapłan z Lipnicy, nawiązując do pobytu w Norwegii, pisze: „W naszym kraju brak opcji, która podkreślałaby, że zabytki to nie tylko nasze dziedzictwo - to także produkt dziejów przynoszący zyski, a nie straty, i warto o niego dbać, dobrze nim zarządzać, brać pod uwagę przy tworzeniu planów, dzielić (choć skromniejsze niż w Norwegii) środki budżetowe. Przy kościele w Urnes, jak się dowiedziałem, pracę ma sześć osób, ja zaś chciałbym, żeby przy moim kościele, który odwiedziło w tym roku już blisko 20 000 osób (dane z 2010 r. - przyp. red.), w tym około 3000 podróżnych z Japonii, mogły pracować, opiekując się kościołem i służąc jako pomoc dla turystów, jedna lub dwie osoby. Żeby zabytek generował - albo tworzył - wartość dodaną, czyli wartości: kulturowe, ekonomiczne i społeczne (…).”

Wnioski

Wiosną w siedzibie MCK w Krakowie organizatorzy dokonali podsumowania efektów realizacji projektu. Uczestnicy podkreślali, że norwesko - polski dialog pokazał złożoność problemów, jakie niesie ochrona szczególnie cennych zabytków. Stał się też okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Norwegowie zauważyli i docenili doświadczenie Polaków w zakresie technik konserwatorskich, m.in. konserwacji drewna, malowideł naściennych czy stosowania tradycyjnych metod ciesielskich.
We wspomnianej publikacji, w tekście „Podsumowanie projektu” Ewa Wojtoń, porównując sposób ochrony drewnianych kościołów, pisze: „…w Polsce to obiekty użytkowe, żyjące; w Norwegii najczęściej znajdują się poza kultem. Dbałość o substancję zabytkową i troska o zachowanie - bardzo podobna (…).”- To prawda, że w zakresie ochrony zabytków sakralnych robimy dużo dobrego - potwierdza ks. Kras. - Nie musimy więc mieć kompleksów. Natomiast trzeba to stwierdzić, że Norwegowie mają dla obiektów UNESCO lepszy program opieki konserwatorskiej, bardziej przejrzyste przepisy decyzyjności i sposób promowania. Staram się więc przekonywać do modelu norweskiego polskie środowisko lokalne.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Najpierw trzeba stanąć w prawdzie wobec siebie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Autor opisuje zdobycie Samarii przez Asyrię w latach 722–721 przed Chr. Królestwo Północne kończy swój bieg. Historycznie chodzi o bunt Ozeasza, o zerwanie daniny i o trzyletnie oblężenie. Tekst natchniony idzie głębiej niż kronika wojny. Pyta o sens klęski. Odpowiedź zostaje wypowiedziana bez osłony. Izrael odszedł od Pana. Przejął obyczaje narodów. Czcząc bożki, zaczął iść za tym, co puste. W wersecie 13 pojawia się ważne przypomnienie. Pan upominał Izraela i Judę przez proroków oraz widzących. Katastrofa nie spada nagle. Poprzedza ją cierpliwe wezwanie do nawrócenia. Autor mówi też o „zatwardziałym karku”. To obraz znany od czasów pustyni. Oznacza upór serca, które nie chce pochylić się przed Bogiem. Pojawia się również słowo hebel, „nicość”. Człowiek oddaje cześć temu, co nie ma życia, i sam staje się podobny do pustki, którą wybrał. W tym świetle upadek Samarii odsłania rozdarcie wcześniejsze. Wspólnota rozsypała się najpierw w wierze, dopiero później w polityce. Ten tekst nie zamyka się jednak w sądzie. Uczy, że Bóg przemawia przed uderzeniem. Wzywa, zanim dopuszcza karę. Jego słowo chce ocalić lud od samozagłady.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję