Reklama

Wśród Polaków na Litwie

Dziękuję państwu za to, że jesteście, że mówicie po polsku - zwracał się do Polaków mieszkających na Litwie dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nisku Edward Horoszko. Zespoły artystyczne NCK przemierzały tamtejsze szlaki, niosąc naszym rodakom polską pieśń i słowo. Występy Chóru Męskiego, Orkiestry Kameralnej i Teatru "Kontynuacja" przyjmowane były ciepło, życzliwie, a nawet z entuzjazmem. - Przeżyłam wiele wzruszających chwil - powiedziała Irena Duchowska - założycielka i prezes Stowarzyszenia Polaków Kiejdan, organizatorka tournée.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Droga daleka

Reklama

Kiedy artyści przekroczyli granicę litewską, nastąpiło wyraźne ożywienie w autobusie. Śpiewano pieśni ludowe, towarzyskie, modlono się także do Matki Bożej. W takiej atmosferze dotarto do Kiejdan. Ponieważ zapowiadał się pracowity czas, chórzyści odbyli wieczorną próbę.
Pierwszym występem Chóru Męskiego była oprawa polskiej Mszy św. w kościele w Wędziagołach. Już pierwsze chwile pobytu w tej miejscowości stały się okazją do rozmów na temat trudnej sytuacji mniejszości polskiej na Litwie. - Jeździmy do tutejszego kościoła na Msze św. w języku polskim, ponieważ w Kiejdanach ich sprawowanie okazało się niemożliwe. Owszem, próbowaliśmy sprowadzić polskiego księdza, ale Litwini zaczęli protestować - informowała Irena Duchowska. Do tych problemów nawiązał w homilii kapłan sprawujący Mszę św. Podkreślał, że zarówno Litwini jak i Polacy powinni być patriotami, a pielęgnowanie własnych tradycji przez Polaków powinno być dla Litwinów wskazówką, jak rozwijać i krzewić rodzimą kulturę.
Miejscem pierwszego wspólnego występu Chóru Męskiego i Orkiestry Kameralnej NCK "Sokół" w Nisku był Dom Kultury w Wędziagołach. Salę widowiskową wypełnili Polacy, którzy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych, żołnierskich, legionowych i religijnych. Gorące oklaski publiczności świadczyły o tym, że prezentowany program spodobał się słuchaczom. Ważną rolę odegrało tutaj niezwykle ciepłe słowo wiążące. Rolę konferansjera i dyrygenta pogodził znakomicie dyrektor Edward Horoszko.
- Ale Litwinów nie było. Oni bojkotują uroczystości, które my organizujemy - ubolewała pani Irena. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na to, co powiedział przybyły na koncert historyk z Kowna. Zapewnił, że wielu intelektualistów litewskich pragnie rozwijania dobrych relacji z Polakami. - Sam jestem Litwinem - mówił. - A języka polskiego nauczyłem się dlatego, ponieważ odegrał on istotną rolę w dziejach Litwy. Litwa była krajem wielokulturowym, w którym różne narody współistniały ze sobą. Tak musi być i dzisiaj.

Muzyczne Msze św.

Czas pobytu na Litwie upływał bardzo pracowicie. Szczególną kondycją musieli wykazać się chórzyści, którzy oprawiali muzycznie kolejne Msze św. sprawowane w kościele św. Józefa w Kiejdanach, kościele karmelickim w Kownie i świątyni w Solecznikach. Kościoły w Kownie i Solecznikach były również miejscami koncertów, danych przez chór i orkiestrę. Ich program składał się przeważnie z utworów pochodzących z krajów sąsiadujących z Polską.
Każde muzyczne spotkanie z Polakami wnosiło coś nowego i niepowtarzalnego. Dało się zauważyć, że atmosfera koncertów stawała się coraz bardziej gorąca. Szczególnie miłe okazały się koncertowe chwile w Centrum Wielokulturowym w Kownie oraz wizyta w Kowieńskim Oddziale Związku Polaków na Litwie. Wspólne śpiewy i tańce skłoniły artystów do przeniesienia owego klimatu na główny deptak Kowna, co nie umknęło uwadze przechodniów.
Innym rodzajem duchowej strawy, przywiezionej rodakom przez zespoły NCK, były spektakle teatralne. W Solecznikach "Kontynuacja" zaprezentowała słynną "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej - sztukę, w której humor przeplata się z refleksyjnymi treściami. Widzowie żywo reagowali na błyskotliwe teksty oraz doceniali brawami barwne kreacje aktorskie. Z kolei uczniowie Wileńskiej Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli uczestniczyli w prawdziwej lekcji historii, oglądając "Odprawę posłów greckich" Jana Kochanowskiego. Ów spektakl poprzedzony został prelekcją dyrektora Edwarda Horoszki, który wprowadził polską młodzież w tematykę dramatu.
Ponieważ program pobytu na Litwie był bardzo napięty, artyści nie mieli wiele czasu na zwiedzanie. Pomimo tego udało im się dotrzeć do kilku miejsc, znaczonych śladami rodziny Czesława Miłosza, Józefa Piłsudskiego czy powstańców z 1863 roku. Na turystycznym szlaku nie zabrakło wileńskiej Ostrej Bramy i modlitwy w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, nawiedzono też kościoły Świętego Ducha, świętych Piotra i Pawła, św. Anny i kaplicę św. Kazimierza w katedrze wileńskiej. Była też chwila modlitwy przed obrazem Jezusa Miłosiernego, namalowanym według wskazówek św. siostry Faustyny.

Będziemy Was pamiętać

Podróż zakończyła się 9 maja w Trokach, które żegnały artystów przepiękną pogodą i czerwienią zachodzącego słońca. Tuż po kolacji, spożytej w restauracji karaimskiej, udano się na spacer. - W występach gości z Niska najważniejsza była polskość - powiedziała wtedy Irena Duchowska. - Wzruszyłam się bardzo, słuchając "Roty" i innych pięknych utworów w ich wykonaniu. Ta nutka patriotyczna była dla mnie ważna, bo na co dzień mieszkam wśród Litwinów. Nasze relacje zaczęły się psuć w 1994 roku, kiedy postanowiłam krzewić polskość na szerszym forum. Dwa lata później nie poparli mnie, gdy wystartowałam w wyborach do Sejmu Litwy. Teraz spotykam się z ich wrogością, choć wcześniej czegoś takiego nie było.
Na ostatnich kilometrach przed Niskiem, dyrektor Edward Horoszko wyraził uznanie artystom i całej ekipie technicznej. - Wykonaliście państwo ważną misję i za to wam dziękuję - powiedział. Sam również otrzymał oklaski od uczestników wyjazdu, którzy docenili jego trud, zaangażowanie i poświęcenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie o kulturze potęgi i cywilizacji miłości

2026-06-27 11:24

[ TEMATY ]

kardynałowie

kultura potęgi

cywilizacja miłości

Vatican Media

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

W Watykanie trwa nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV. Druga sesja obrad, która odbyła się w piątek po południu, była poświęcona tematowi „Kultura potęgi i cywilizacja miłości”. Publikujemy syntezę prac tej sesji.

Obrady Kolegium Kardynalskiego odbywają się 26 i 27 czerwca z udziałem kardynałów z całego świata. W pierwszym dniu uczestnicy podjęli refleksję nad wyzwaniami współczesnego świata, misją ewangelizacyjną Kościoła oraz budowaniem pokoju. Prace prowadzone są metodą synodalną i obejmują modlitwę, osobistą refleksję, spotkania w małych grupach oraz sesje plenarne.
CZYTAJ DALEJ

Zatrzymano 36-latka, który miał grozić Prezydentowi RP

2026-06-27 14:17

[ TEMATY ]

Prezydent RP Karol Nawrocki

zatrzymano 36‑latka

groźby

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z kanałów internetowych miał grozić prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. W sobotę mężczyzna ma zostać doprowadzony do prokuratury.

Zatrzymany to 36-letni obywatel Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

Ilu kapłanów wyświęcono w Niemczech, a ile we Francji?

2026-06-27 17:19

Karol Porwich/Niedziela

W 2026 r. w Niemczech święcenia kapłańskie przyjmie 30 nowych księży diecezjalnych, o pięciu więcej niż rok wcześniej - poinformowała katolicka agencja KNA. We Francji planowanych jest natomiast 84 święceń, wobec 90 w 2025 r. i 105 w 2024 r. Bezpośrednie porównanie danych jest utrudnione, ponieważ niemieckie statystyki nie obejmują księży zakonnych. Po uwzględnieniu tej różnicy we Francji święcenia przyjmie 66 księży diecezjalnych, nadal ponad dwukrotnie więcej niż w Niemczech.

Najwięcej nowych księży w Niemczech będzie w diecezji Rottenburg-Stuttgart (pięciu), a następnie w Berlinie (czterech). Jednocześnie 11 z 27 niemieckich diecezji nie będzie miało w tym roku żadnych święceń kapłańskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję