Złoty jubileusz kapłaństwa ks. kan. Jana Bednary stał się okazją do modlitewnego spotkania we wspólnocie, którą jeszcze nie tak dawno budował codzienną modlitwą i pracą. Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej na lubelskim Felinie zgotowała swojemu pierwszemu proboszczowi wspaniałą uroczystość.
Złoty jubileusz
W niedzielę Trójcy Przenajświętszej w kościele na Felinie odbyły się uroczystości odpustowe, połączone ze złotym jubileuszem kapłaństwa ks. kan. Jana Bednary oraz z II Rodzinnym Festynem Parafialnym. Koncelebrowanej Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił Jubilat, witany ze wzruszeniem przez swego następcę oraz wspólnotę parafialną. - Uwielbiając Trójcę Świętą, wyrażamy Bogu wdzięczność za dar osoby ks. kan. J. Bednary i jego kolegów kursowych, którzy 9 kwietnia 1961 r. przyjęli święcenia kapłańskie. Jesteśmy wdzięczni Chrystusowi Najwyższemu Kapłanowi za to, że dał nam kapłana, którego praca tak pięknie zaowocowała na rzecz społeczności parafii. Dziękujemy za zorganizowanie życia wspólnoty, za budowę świątyni oraz za postawę kapłańskiej dobroci i życzliwości. Dziękujemy za przekazywanie Dobrej Nowiny, za Chrystusa głoszonego w różnych środowiskach z głęboką wiarą - mówił obecny proboszcz, ks. kan. Jan Bielak. - Niech Najwyższy Kapłan pozostanie dla Ciebie jedynym sensem życia - życzył Jubilatowi.
Ks. kan. J. Bednarze, który zaskarbił sobie serca mieszkańców Felina, życzenia składali przedstawiciele parafii oraz stowarzyszeń i instytucji. Wszyscy zapewniali o modlitwie, by owoc kapłańskiej pracy ks. Jana stał się znakiem chwały Chrystusa oraz dziękowali za wspólne lata. Za pracę duszpasterską, za zgromadzenie środków materialnych na budowę kościoła, a nade wszystko za zbudowanie wspólnoty serc dziękowali członkowie rady parafialnej. Za wzorową współpracę i pomoc w wychowaniu młodego pokolenia dziękowali przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 52, osiedlowego przedszkola nr 84 oraz stowarzyszenia działającego na rzecz niepełnosprawnych. Za pół wieku żarliwego kapłaństwa, nauki głoszone z przekonaniem, codzienne realizowanie Ośmiu Błogosławieństw i bycie dla wszystkich potrzebujących dziękowali przedstawiciele młodzieży.
W imieniu kapłanów - byłych wikariuszy, głos zabrał ks. dr Antoni Nadbrzeżny, który podkreślał te cechy Jubilata, które wpłynęły na to, iż dla młodych kapłanów był i pozostaje on współbratem i duchowym autorytetem. O rekolekcyjnej pracy ks. Bednary wśród wiernych, zwłaszcza wśród Polonii USA i zachodniej Europy, mówił zgromadzonym ks. prał. Edward Wawerski z USA, również złoty jubilat kapłaństwa. Z kolei ks. prał. Józef Siemczyk dziękował za budowanie w dekanacie Lublin-Wschód klimatu modlitwy i gospodarskiego zatroskania. Wręczając jubilatowi krzyż, podkreślał: - W krzyżu jest zwycięstwo. Dźwigaj go z mocą, bo on wskazuje kierunek drogi Tobie i innym. Bóg, który prowadził Cię w młodości, niech nie opuszcza Cię w podeszłym wieku. Zawsze pamiętaj, że panem czasu jest Jezus Chrystus.
Ks. kan. Jan Bednara, dziękując wszystkim za przygotowanie jubileuszowych uroczystości, obiecywał zgromadzonym modlitwę i równocześnie prosił o nią, by w czasie zabiegania o dobra materialne nie zaprzepaścić duchowych dóbr chrześcijaństwa. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, podkreślał potrzebę większej troski o rodzinę, poszanowania praw Bożych, zatroskania o życie społeczne i publiczne, a także bezwzględną obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jako orędownika w trudnych sprawach codzienności wskazywał wiernym bł. Jana Pawła II.
Parafialny festyn
Po uroczystej Mszy św. teren przykościelny wypełnił się mnóstwem parafian i gości, którzy uczestniczyli w festynie. Zabawy, konkursy i występy artystyczne przygotowane przez samych parafian i zaproszonych gości, po raz drugi pokazały, że parafia łączy nie tylko przez modlitwę, ale też przez wspólną pracę i wypoczynek. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której można było wygrać cenne nagrody. Powodzeniem cieszyły się też liczne konkursy, prezentacje i stoiska tematyczne. Wyjątkowa niedziela zakończyła się Apelem Jasnogórskim, poprzedzonym występem gwiazdy wieczoru - Moniki Grajewskiej. Ta utalentowana piosenkarka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublinie i Zawodowego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, znana z pracy artystycznej m.in. w „Mazowszu”, czy u boku Jana Pietrzaka, Andrzeja Rosiewicza, Krystyny Giżowskiej i Krzysztofa Krawczyka, od 2003 r. realizuje cykl koncertów papieskich. W czasie koncertu na Felinie wykonała wiele ze swoich pieśni, zebranych na płytach m.in.: „Abyśmy byli jedno”, „Spotkania”, „Miłujmy się” czy „Cały Twój”. Dzieląc się swoim talentem, dotarła do serca każdego słuchacza, pozostawiając w nim radość i nadzieję.
Pomóż w rozwoju naszego portalu