Wyrazem duchowej łączności była modlitwa eucharystyczna w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II każdego szesnastego dnia miesiąca, w pierwsze czwartki miesiąca, w każdą rocznicę zamachu na jego życie, w dniach cierpienia w chorobie i w dniu patronalnego święta św. Karola Boromeusza.
Przedstawiciele parafialnej wspólnoty uczestniczyli w pielgrzymkowych spotkaniach podczas wizyt Jana Pawła II w Ojczyźnie oraz udawali się do Wiecznego Miasta na spotkanie z wikariuszem Chrystusowym na ziemi. Tradycją stały się comiesięczne Apele Jasnogórskie, w rocznicę śmierci błogosławionego, o godzinie 21.37, czyli godzinie przejścia Papieża Polaka do domu Ojca. Modlitwa odbywa się zazwyczaj przy pomniku Jana Pawła II, który jest wyrazem materialnego upamiętnienia jego pontyfikatu. Wykonany z bolesławieckiego piaskowca, powstał z inicjatywy proboszcza parafii ks. prał. Józefa Gołębiowskiego i znajduje się przy frontonie parafialnej świątyni. Monument ten pobłogosławiony został przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka w 20. rocznicę pamiętnego konklawe z października 1978 r.
Staraniem miejscowego proboszcza było także nadanie ulicy, przy której zlokalizowana jest parafialna świątynia, imienia Jana Pawła II, przy pełnej akceptacji i pomocy ówczesnego prezydenta miasta Bolesławca Józefa Króla.
Przyjęcie relikwii
Reklama
27 czerwca 2011 r. wspólnota parafii pw. Chrystusa Króla przeżywała przyjęcie i złożenie relikwii bł. Jana Pawła II w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w parafialnej świątyni. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki dr Stefan Cichy. Po procesyjnym wprowadzeniu relikwiarza z umieszczonymi w nim relikwiami cząstki krwi błogosławionego, proboszcz miejsca przedstawił zebranym wiernym drogę relikwii z Krakowa do Bolesławca. W dniu ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym skierował on list do Metropolity Krakowskiego z prośbą o relikwie dla tutejszej parafii. Po kilkumiesięcznym oczekiwaniu została przekazana wiadomość z Krakowa o fakcie przyznania relikwii parafii pw. Chrystusa Króla. Proboszcz osobiście udał się po nie do kard. Stanisława Dziwisza. Radosnym zaskoczeniem była już w trakcie odczytywania przez Księdza Kardynała certyfikatu autentyczności wiadomość, że bolesławiecka parafia otrzymuje relikwie tzw. pierwszego stopnia, w formie cząstki krwi Jana Pawła II.
Ofiara Eucharystyczna pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego była złożona Panu Bogu za dar nowego błogosławionego. Mszę św. koncelebrowali wraz z Pasterzem diecezji legnickiej ks. dr Stanisław Kusik - dziekan dekanatu Bolesławiec Zachód oraz ks. Piotr Nowosielski, redaktor edycji legnickiej „Niedzieli”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozmodlony patron
W homilii celebrans przypomniał o rozległej i wszechstronnej dokumentacji pontyfikatu Jana Pawła II. Jeszcze za życia nakręcono o nim wiele filmów biograficznych, napisano i wydano wiele książek z dokumentami jego pontyfikatu. Po beatyfikacji ponownie na rynku wydawniczym ukazało się wiele pozycji poświęconych nowemu Błogosławionemu, który już za życia był nazywany Janem Pawłem Wielkim. Przypomniał, że Ojciec Święty Benedykt XVI, podczas uroczystości beatyfikacyjnych zwrócił uwagę na pewne istotne fakty z życia Jana Pawła II, które nie zawsze są zaakcentowane w publikacjach i materiałach o charakterze dokumentalnym. Podkreślił jego głęboką wiarę i związaną z nią modlitwę, kult Matki Bożej ale i także kult Bożego Miłosierdzia. W kolekcie mszalnej zatwierdzonej jeszcze przed beatyfikacją dla potrzeb kultu nowego błogosławionego, podkreślana jest prawda o Bożym Miłosierdziu, a właśnie JP II jeszcze za swego życia na ziemi nazywany był apostołem Miłosierdzia. Nasz Papież nie tylko oddawał cześć i usilnie propagował je aż do ostatnich dni swego 27- letniego pontyfikatu, ale i przypominał o konieczności czynienia miłosierdzia w życiu codziennym.
Oddając cześć jego relikwiom, wsłuchując się w nauczanie nowego błogosławionego, także mamy przyczyniać się do tego, by radosna Nowina docierała do innych ludzi. Musimy być apostołami Chrystusa w dzisiejszym świecie.
Koncerty okolicznościowe
Po zakończonej liturgii eucharystycznej relikwie zostały procesyjnie wniesione do kaplicy Pani Jasnogórskiej w bocznej nawie świątyni i złożone w przygotowanym miejscu.
Zwieńczeniem uroczystości związanych ze złożeniem relikwii był koncert zaprezentowany przez Katolicki Impresariat Kultury z Wrocławia, w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II, zatytułowany „Santo Subito” który odbył się 3 lipca br. w parafialnej świątyni. Wykonawcami byli artyści wrocławskiej opery i wrocławskich teatrów. Narracja tekstowa obrazująca ziemską pielgrzymkę Papieża Polaka, przeplatana była muzyką wokalną oratoryjno-kantatową. Trio wokalne sopranowo-mezosopranowo- tenorowe przy akompaniamencie fortepianowym, prezentując wybrane dzieła wokalistyki sakralnej, w połączeniu ze słowem narracyjnym, stworzyło klimat dla głębokiej więzi duchowej zebranych na koncercie wiernych z bł. Janem Pawłem II.
Kropla papieskiej krwi
Wszystkie wspomniane poprzednie wydarzenia oraz ich swoiste ukoronowanie, jakim było złożenie relikwii bł. Jana Pawła II w świątyni, są ważne dla procesu doskonalenia duchowości parafialnej wspólnoty. Od tego już historycznego dnia wspólnotowej modlitwie będzie towarzyszył bł. Jan Paweł II, przyjaciel Boga, który już wpatruje się w niego twarzą w twarz.
Relikwia krwi ma szczególną wartość. Jest przypomnieniem 13 maja 1981 roku, kiedy Ojciec Święty zapłacił za wierność Chrystusowi przelaną krwią. Relikwie te są nam szczególnie bliskie, albowiem wielu wiernych naszej parafii mogło spotykać się z Ojcem świętym, słyszeć i widzieć go. Relikwie w takiej formie są rzadko spotykane, a jest to krew ciągle żywa, pomimo że od śmierci Jana Pawła II upłynęło już 6 lat. Obecna w relikwii materialna cząstka nowego polskiego błogosławionego, czyni wspólnotę parafialną odpowiedzialną za zachowanie i dochowanie wierności duchowemu oraz materialnemu dziedzictwu, jakie pozostawił Jan Paweł II, aby w świetle jego świętości podejmować nowe wyzwania, jakie stają przed Kościołem Chrystusowym i naszą Ojczyzną.