Reklama

Caritas, czyli jakie oblicza może mieć Miłość?

Zakończony czas wakacji skłania nas do podsumowań dotychczasowej działalności Caritas w archidiecezji przemyskiej, ale także do refleksji i realizacji wyznaczonych celów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działalność Caritas Archidiecezji Przemyskiej dotyczy wielu form pomocy bliźniemu. Caritas - miłość bezinteresowna, miłość wspierająca, miłość udzielająca pomocy. Te trzy główne rysy towarzyszą wszystkim dziełom realizowanym poprzez tę organizację. Każdy człowiek potrzebujący pomocy i ten, który pomoc tę zechce ofiarować, znajdzie swoje miejsce w dużej caritasowskiej rodzinie. Liczne placówki rozsiane po terenie archidiecezji przemyskiej otaczają jej mieszkańców miłością bezinteresowną i niosącą pomoc. Swoje istnienie przemyska Caritas zawdzięcza abp. Ignacemu Tokarczukowi, a rozwój poszczególnym Księżom Dyrektorom oraz osobom pracującym na jej rzecz.
Dbając o pełen wymiar człowieczeństwa, czyli zarówno o sferę duchową, jak i sferę cielesną, organizacja ta troszczy się o rozwój duchowy swoich podopiecznych i pracowników oraz otacza opieką materialną.
W każdej prawdziwej i kochającej się rodzinie nie brakuje miejsca, dobrego słowa i pomocy dla jej członków. Podobnie Caritas, tworzy miejsca i placówki, zarówno dla osób starszych, jak i dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Otaczając opieką najmłodszych, proponuje zajęcia w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Perspektywa” w Przemyślu oraz w Ustrzykach Dolnych. Dzieci mogą aktywnie i twórczo spędzić wolny czas oraz odrobić zadane lekcje, a wszystko to pod okiem wykwalifikowanych opiekunów. Dla dzieci i młodzieży otwarte są szczególnie w czasie wakacji domy rekolekcyjne, gdzie odbywała się coroczna już Akcja Letnia Caritas. Caritas Archidiecezji Przemyskiej szczególną troską otacza matki z dziećmi w działającym na terenie Przemyśla Domu Matki i Dziecka.
Osoby starsze, chore i wymagające wielkiej uwagi i troski, otrzymują pomoc w różnych placówkach działających w ramach Caritas Archidiecezji Przemyskiej: Hospicjum w Krośnie i Domu Pogodnej Starości im. św. Jana z Dukli w Kąkolówce. Z myślą o osobach niepełnosprawnych powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Leżajsku oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kąkolówce, gdzie osoby te mogą się rozwijać i otrzymać niezbędną pomoc. Na terenie Łańcuta działa Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla osób chorych, starszych i niepełnosprawnych, z której korzysta wielu z potrzebujących. Osoby chore i wymagające pomocy medycznej i pielęgniarskiej w domu, pozostają pod opieką czterech Stacji Opieki Caritas w Bolestraszycach, Bukowsku, Dydni i Krośnie.
Potrzebujący i ubodzy z terenu naszej archidiecezji otrzymują pomoc w noclegowniach i schroniskach, niektóre z nich otwarte są tylko w czasie zimy: Noclegownia dla kobiet w Przemyślu oraz Schronisko dla mężczyzn w Leżajsku przyjmują pod swój dach wszystkie osoby potrzebujące wsparcia. Poza dachem nad głową i możliwością spędzenia nocy w odpowiednich warunkach Caritas troszczy się również o posiłki dla najuboższych. W trzech miastach działają Kuchnie dla ubogich, wydające codziennie: w Krośnie 20, w Leżajsku 110 i w Przemyślu 350 posiłków. Jest to wielka pomoc dla osób, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji materialnej.
Wszelkie działania Caritas Archidiecezji Przemyskiej, które zostały opisane, są działaniami o charakterze permanentnym, trwają przez cały rok. Pomoc udzielana poprzez tę instytucję obejmuje akcje ogólnoświatowe (Caritas dla uchodźców lub Solidarni z głodującą Afryką), ale przede wszystkim pomoc dociera do tych, którzy są najbliżej - do potrzebujących z naszej archidiecezji. Możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowania zakupu leków czy wydawanie żywności (w Przemyślu korzystają z tej formy pomocy 1354 osoby, a na terenie całej archidiecezji jest to liczba przekraczająca 21 tys. osób korzystających z żywności PEAD).
Początek Akcji Letniej Caritas przypadł na ostatni tydzień czerwca, a koniec na ostatnie dni sierpnia. Przygotowania rozpoczęto dużo wcześniej, po to, aby wraz z dziećmi na kolonie Caritas wyjechali kompetentni i pełni zapału opiekunowie wraz z duszpasterzami. Zorganizowano 21 tygodniowych turnusów w pięknych, leżących na terenie Bieszczad ośrodkach: w Domu rekolekcyjno-formacyjnym w Zboiskach oraz w Ośrodku rekolekcyjno-charytatywnym w Rajskiem. W czasie wakacji w koloniach Caritas wzięło udział 1300 osób, wśród nich były: dzieci pochodzące z rodzin ubogich i wielodzietnych, z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym, osoby niepełnosprawne, starsze osoby z Domu Pogodnej Starości. Dzięki dofinansowaniu ze środków Kancelarii Senatu RP Caritas Archidiecezji Przemyskiej mogło zorganizować kolonię dla 130 dzieci pochodzących z terenów Ukrainy. W czerwcu w Ośrodku rekolekcyjno-charytatywnym w Rajskiem gościła grupa ukraińskich dzieci ze Lwowa, Kosowa, Doliny, Żółkwi i Złoczowa. Realizowały one program o charakterze religijno-patriotycznym, uczestniczyły w Festynie Rodzinnym, zwiedzały Ustrzyki Dolne i korzystały z piękna polskich gór.
Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz parafia Chrystusa Króla w Jarosławiu włączyły się do organizowanej po raz trzeci ogólnopolskiej akcji Caritas „Tornister pełen uśmiechów”. 27 sierpnia w Heluszu miał miejsce wielki finał tej akcji (piszemy o nim na stronie obok). Dzieci z rodzin wielodzietnych oraz pochodzących z biednych rodzin mogą z uśmiechem rozpocząć nowy rok szkolny, ponieważ zostały obdarowane piękną wyprawką szkolną, znajdującą się w ich nowym plecaku. Bp Adam Szal był gościem tej uroczystości i wygłosił Słowo Boże dla wszystkich obecnych. Dla 800 dzieci z naszej archidiecezji była to szczególna sobota. Spotkanie z innymi dziećmi, udział w licznie zorganizowanych konkursach, grach zespołowych oraz zabawach, poprzedzone zostały wspólną Eucharystią. Nikt nie opuścił Helusza bez podarunku. Dzieci otrzymały wiele radości ze wspólnie spędzonego czasu i oczywiście nowe plecaki, w których znajdowała się wyprawka szkolna, a rodzice i duszpasterze otrzymali uśmiech swoich podopiecznych i możliwość spotkania z drugim człowiekiem. Akcja ta podsumowała wakacyjną pracę przemyskiej Caritas.
Miłość bezinteresowna, ta która wspiera i udziela pomocy - taka jest miłość Caritas, takie są również działania podejmowane poprzez organizację Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Przede wszystkim dobro bliźniego i troska o zaspokojenie jego potrzeb duchowych i cielesnych stanowią priorytety w działalności Caritas na terenie naszej archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Franciszek zachęcił młodych do dzielenia się doświadczeniami, które są tak piękne, że nie można ich zatrzymać dla siebie. "Jesteśmy tu dzisiaj właśnie po to: aby na nowo odkryć w Panu piękno, którym jesteśmy i by radować się w imię Jezusa, Boga młodego, który miłuje młodych i który zawsze zaskakuje" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję