Reklama

Wspólnota, którą łączy modlitwa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Społeczność parafialna w Łaskowicach liczy około 450 osób. Ta niezbyt duża wspólnota aktywnie uczestniczy w życiu religijnym. Wierni przybywają do kościoła parafialnego na Msze św. i nabożeństwa, przystępują do spowiedzi i Komunii św. W środy po wieczornej Mszy św. biorą udział w nowennie do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, a w piątki o tej samej porze modlą się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Przy parafii istnieją dwa koła Żywej Róży oraz Wieczernik, czyli grupa osób, które w wyznaczone dni tygodnia modlą się w intencji kapłanów i o święte powołania do służby w Kościele. Należy również wspomnieć o takich formach duszpasterstwa, jak ministranci, asysta procesyjna, scholanki.

Z historii parafii i kościoła

Reklama

Kiedyś Łaskowice były wsią należącą do parafii pw. św. Mateusza w Pabianicach. Od stycznia 1988 r. włączono je w obszar Łodzi i stały się jedną z ulic miasta. Warto wiedzieć, że po raz pierwszy nazwa Łaskowice pojawiła się już w XIV wieku, w akcie erekcyjnym parafii św. Mateusza wydanym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Dobrogosta z Nowego Dworu.
Ze względu na odległe (ok. 8 km) położenie kościoła parafialnego, mieszkańcy Łaskowic zabiegali o to, by w ich miejscowości została wzniesiona świątynia. Proboszcz parafii św. Mateusza - ks. inf. Stanisław Świerczek, wychodząc naprzeciw dążeniom wiernych, rozpoczął działania na rzecz budowy kościoła w Łaskowicach.
W roku 1984 zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Wkrótce znaleźli się dobroczyńcy, którzy podarowali plac, z czasem stanęła tu świątynia. Budowę, jeszcze przed jej rozpoczęciem, wsparli nie tylko mieszkańcy Łaskowic, ale także wierni z Chocianowic, Gorzewa, Rypułtowic, Woli Zaradzyńskiej i Gadki. Pomocy finansowej udzielili także kapłani: ks. inf. Stanisław Świerczek i ks. inf. Lucjan Jaroszka.
Budowa nowego kościoła, zaprojektowanego przez warszawskiego architekta Jerzego Stanisławskiego, rozpoczęła się w maju 1985 r. Techniczny projekt wykonawczy nieodpłatnie opracowała mgr inż. Lucyna Śmiechowicz, mieszkanka Łaskowic. Dzięki gorliwości i ofiarności parafian część prac budowlanych wykonana została przy ich bezinteresownej pomocy. Głównym organizatorem budowy był śp. ks. inf. Stanisław Świerczek, którego wspierał Wojciech Kulikowski. Kamień węgielny pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas historycznej Mszy św., którą sprawował 13 czerwca 1987 r. na łódzkim lotnisku Lublinek.
Wspólne dążenie, aby w Łaskowicach został wzniesiony dom Boży, spełniło się w 1987 r. Niewielka, ale jakże piękna świątynia stanęła w stanie surowym. W tym czasie wykończono również parter budynku katechetycznego przylegającego do kościoła. Dzięki temu można było naukę religii przenieść z prywatnych mieszkań do sal katechetycznych.
Poświęcenie nowego kościoła, które miało miejsce 25 października 1987 r., połączono z wmurowaniem kamienia węgielnego. Uroczystościom przewodniczył bp Władysław Ziółek. 22 maja 1988 r. podczas odpustu ku czci Zesłania Ducha Świętego, Pasterz Kościoła łódzkiego poświęcił drewniany ołtarz i ambonkę, które wykonał miejscowy stolarz Karol Kołacz. Poświęcił także tabernakulum - swój osobisty dar dla łaskowickiego kościoła. W czerwcu 1989 r. ks. inf. Stanisław Świerczek zakończył pracę proboszcza w pabianickiej parafii św. Mateusza i przeszedł na emeryturę. W tym czasie na kościele w Łaskowicach postawiono wieżyczkę, a nieopodal świątyni wybudowano dzwonnicę, w której zawieszono dzwon - dar ks. inf. Stanisława Świerczka. W 10. rocznicę poświęcenia kościoła przy jego głównym wejściu stanął krzyż.
1 września 2000 r. abp Władysław Ziółek erygował w Łaskowicach parafię pw. Zesłania Ducha Świętego. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Andrzej Chmielecki. Z pomocą parafian, w krótkim czasie zrealizował on bardzo potrzebne inwestycje - mieszkanie dla proboszcza, budynek gospodarczy, nagłośnienie w kościele, salę z zapleczem kuchennym w podziemiach kościoła. Drewniany ołtarz i ambonkę zastąpiono ołtarzem marmurowym i amboną, które wykonał Jan Tomaszewski. Jest on także wykonawcą chrzcielnicy zaprojektowanej przez Lucynę Śmiechowicz.
Kościół w Łaskowicach konsekrował abp Władysław Ziółek 15 czerwca 2003 r. Ksiądz Arcybiskup poświęcił wówczas ołtarz, ambonę i pamiątkową tablicę umieszczoną na frontowej ścianie kościoła. Po konsekracji świątynię ogrodzono, wymalowano jej wnętrze, a w części okien zamontowano witraże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowi duszpasterze

Na mocy dekretu abp. Władysława Ziółka z dnia 4 sierpnia 2007 r., proboszczem parafii w Łaskowicach został ks. dr Tomasz Falak. Kontynuował on prace zapoczątkowane przez ks. Andrzeja Chmieleckiego. W czasie posługi duszpasterskiej ks. Falaka obchodzono 20. rocznicę poświęcenia kościoła. W trakcie wspomnianych uroczystości bp Adam Lepa poświęcił trzy wspaniałe obrazy ozdabiające ścianę ołtarzową oraz witraże w oknach świątyni.
Ponadto zostały zrealizowane inne inwestycje zwiększające estetykę i funkcjonalność kościoła oraz terenu wokół niego. Dokończono m.in. montaż witraży (z ofiar darczyńców), wykonano nowe ławki, zakupiono krzesła do prezbiterium. Zabezpieczono strych nad kościołem, wykonano prace dekarskie na dachu świątyni i plebanii, zmodernizowano system centralnego ogrzewania w całym obiekcie. Wyremontowane zostały schody wejściowe, a teren wokół kościoła wyłożono kostką brukową, uporządkowano zieleń okalającą świątynię.
W sierpniu tego roku ks. dr Tomasz Falak otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi. Nowym proboszczem w Łaskowicach abp Władysław Ziółek mianował ks. Mariusza Wojturskiego - redaktora edycji łódzkiej „Niedzieli”.

Wizyta redaktorów „Niedzieli Łódzkiej”

Niedawno w Łaskowicach gościł zespół redakcyjny „Niedzieli Łódzkiej”, na czele z ks. prał. Waldemarem Kulbatem, redaktorem odpowiedzialnym za edycję łódzką. Ksiądz Prałat sprawował Mszę św. w intencji lokalnej wspólnoty parafialnej, wygłosił także kazanie o ważnej roli mediów katolickich w życiu chrześcijanina. W Liturgii uczestniczyli liczni parafianie, wśród nich było wiele osób systematycznie czytających „Niedzielę”, jeden z najciekawszych tygodników katolickich w Polsce. Modlitwą obejmowano również ważną sprawę, jaką dzisiaj jest czytelnictwo prasy katolickiej w naszej Ojczyźnie.
Na łamach „Niedzieli” można przeczytać artykuły autorstwa znakomitych dziennikarzy zarówno księży, jak i świeckich. Poruszają oni w swych tekstach problematykę religijną, społeczną, polityczną. Wiele artykułów ukazuje życie Kościoła w Polsce, Europie i w świecie. „Niedziela” stwarza czytelnikom możliwość poszerzenia wiedzy religijnej i umożliwia im głębszą refleksję nad naszą polską i europejską rzeczywistością. Ciekawie prezentuje się również „Niedziela Łódzka”, w której można znaleźć teksty mówiące o ważnych uroczystościach religijnych, patriotycznych oraz wydarzeniach kulturalnych.
Wizyta redaktorów „Niedzieli Łódzkiej” umocniła w rodzinie parafialnej z Łaskowic świadomość wielkiej odpowiedzialności ludzi wierzących za dzieło ewangelizacji. Ponadto utwierdziła przekonanie, że systematyczne obcowanie z prasą katolicką przyczynia się do rozwoju duchowego człowieka, do szerzenia kultury i ideałów chrześcijańskich oraz wzrostu odpowiedzialności ludzi wierzących za wspólnotę Kościoła, którą tworzą.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do kardynałów: Stójcie przy mnie jak bracia

2026-06-26 10:38

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

konsystorz

Leon XIV

Vatican Media

Liczę na waszą pomoc w rozeznawaniu tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła. Pomóżcie mi dostrzegać znaki nadziei, ale także nie pomijać trudności - powiedział Leon XIV do kardynałów w mowie rozpoczynającej obrady konsystorza nadzwyczajnego. W Watykanie rozpoczęło się 26 czerwca dwudniowe zgromadzenie kardynałów, którzy razem z Papieżem omówią cztery tematy dotyczące ewangelizacji, misji w świecie, synodalności, nowych wyzwań.

W mowie inaugurującej obrady Papież jeszcze raz wyraził pragnienie, aby spotkania z kardynałami były rozmową, która pomoże mu w służbie misji Kościoła. Wspólna praca jest przejawem – jak zauważył Ojciec Święty – budowania komunii Chrystusa, która pozostaje codziennym nawróceniem i urzeczywistnia się w Kościele synodalnym.
CZYTAJ DALEJ

Czystość Jezusa przechodzi na chorego

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Upadek Jerozolimy zostaje opisany jak kronika wojny. Pojawiają się daty, ruchy wojsk, głód, wyłom w murze. Taki zapis nie pozwala odsunąć bólu w dal. Sedecjasz panuje jako ostatni król Judy. Miasto zostaje odcięte. Głód rozsadza zwykły rytm życia. Ucieczka króla w nocy kończy się schwytaniem. Rozpada się wojsko, rozpada się władza, rozpada się nadzieja oparta na ludzkiej polityce. Kulminacją jest spalenie domu Pana, pałacu i wielkich domów miasta. Świątynia znika w ogniu. Dla wielu była znakiem bezpieczeństwa. Teraz okazuje się, że sam budynek nie ocala bez nawrócenia serca. Rozebranie murów dopełnia obrazu. Miasto zostaje otwarte, bezbronne, wydane cudzej mocy. Zostaje też przeprowadzona kolejna deportacja. W kraju pozostają najubożsi, by uprawiali ziemię i winnice. Paradoks tej sceny jest głęboki. Centrum kultu znika. Wiara ma jednak trwać nadal. Właśnie w rozproszeniu wzrośnie znaczenie słowa, modlitwy i pamięci. Ogień najeźdźcy nie może spalić przymierza wypisanego przez Boga w historii zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję