Reklama

Zaczyn etycznego biznesu

Przedsiębiorcy z Kielc - Agata i Krzysztof Osóbkowie zostali wyróżnieni „Nagrodą Talentu”, spośród ponad 300 przedsiębiorców z różnych stron Polski, uczestniczących w VIII Pielgrzymce Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” do sanktuarium w Łagiewnikach. Podobne wyróżnienie - z błogosławieństwem od kard. Stanisława Nagyego - otrzymali także w tym roku małżonkowie z Warszawy, przedsiębiorca z Dębicy i ksiądz z Krakowa

Niedziela kielecka 1/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymki pracodawców i przedsiębiorców do łagiewnickiego sanktuarium obrosły dobrą tradycją, rokrocznie dołączają grupy nowych przedsiębiorców (w tym roku jeden z nich specjalnie przyleciał samolotem aż z Londynu. Sebastian Zoryk prowadzi portal chrześcijański dla Polonii). - Jesteście tłumem, a byliście garstką - mówił przedsiębiorcom kard. Nagy. W ramach pielgrzymki zawsze jest Msza św., ciekawa (obowiązkowo) konferencja, Koronka do Miłosierdzia Bożego, wspólny obiad i podsumowanie roku przez prowadzących duszpasterstwo księży sercanów.

Mała firma w zgodzie z sumieniem

Za co zostali wyróżnieni kielczanie? Za promowanie etycznych postaw w biznesie, ale nie wyłącznie. W uzasadnieniu nagrody czytamy: „Za wieloletnie zaangażowanie w organizowanie duszpasterskich spotkań «Talentu» w rejonie kieleckim oraz rajdów turystycznych dla przedsiębiorców i ich rodzin. Wytrwała działalność Państwa pomogła wielu osobom wypocząć, poznać się bliżej i zachwycić się pięknem naszej Ojczyzny. Dziękujemy ponadto za ubogacanie liturgii podczas rekolekcji wielkopostnych, co pozwala na głębsze jej przeżywanie”.
Agata i Krzysztof prowadzą niewielką firmę „Krzywe Koło” zajmującą się projektowaniem wnętrz i sprzedażą oraz usługą w zakresie układania podłóg. - Czy łatwo dzisiaj prowadzić uczciwy, etyczny, oparty o wskazania Dekalogu biznes? - z tym pytaniem zwracam się do Agaty Osóbki, architekta wnętrz.
- Uczestnictwo w spotkaniach duszpasterstwa stopniowo ukazywało mi nowy sposób pojmowania przedsiębiorczości. Dotychczas uważałam, że istnieją dwie dziedziny życia: jedna to codzienność z ciągłą walką o godziwe zarobki, a druga - sfera przeżyć religijnych. To sacrum i profanum jakoś nie mogło w moim pojęciu znaleźć wspólnych mianowników - wyjaśnia Agata Osóbka. I dodaje: - Z czasem zaczęłam jednak odkrywać, że Bogu należy zaufać całkowicie i oddać Mu wszystkie dziedziny swego życia - również prywatny biznes. I wtedy trzeba prowadzić go uczciwie, bez żadnego przymykania oka i oszukiwania przy płaceniu podatków, czy robieniu „lewych” kosztów. Ale wcale nie jest przez to łatwiej, a nawet dużo trudniej - poprzez uczciwość i rzetelność jest się mniej konkurencyjnym na rynku i trzeba uważać, żeby nie doprowadzić do upadku firmy. I często trzeba zadowolić się dużo mniejszym zarobkiem. A gdy raz dokonało się wyboru - zaufania Bogu całkowicie - trzeba potem wybierać w drobnych sprawach każdego dnia i być czujnym, aby nie stracić zdolności odróżniania dobra od zła.
Osóbkowie i ich firma nie są przypadkiem odosobnionym. A przykłady pociągają…
Co ponadto ciekawego działo się na pielgrzymce, z udziałem grupki świętokrzyskich przedsiębiorców? Kard. Nagy w homilii zaapelował, aby podsumowując miniony rok „zrobić bilans z okazywanego bliźnim miłosierdzia”, gdyż „biedy polskiej jest dużo i nie możemy być wobec niej obojętni”. I pogratulował duszpasterstwu „Talent” - „dobrej drogi”.

Roman Kluska, czyli jak etyka się opłaca

Prelegentem podczas konferencji był Roman Kluska - twórca giełdowej spółki Optimus SA i portalu Onet pl., laureat Nagrody Kisiela 2003, oskarżony (bezpodstawnie), potraktowany jak pospolity, groźny przestępca i przetrzymywany w więzieniu. Dobroczyńca polskiego Kościoła, fundator wielu dzieł i doskonały mówca, trzymający w napięciu swą opowieścią kilkuset chcących pracować etycznie przedsiębiorców.
Roman Kluska to od połowy lat. 80. czołowy producent komputerów i jeden z najbogatszych biznesmenów w kraju. Po dobrowolnym odejściu z Optimusa, zaangażował się głównie w działalność filantropijną. Aresztowany w 2002 r. pod zarzutem wyłudzenia przez Optimus 30 mln zł z podatku VAT. W 2003 r. NSA uchylił wszystkie zaskarżone decyzje. Spektakularne aresztowanie i głośna sprawa Kluski, ukazała m.in. poważne nieprawidłowości w działaniu szczególnie resortu finansów, sprawiedliwości i obrony. Kluska był także od 2007 r. doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego.
Podczas spotkania w Łagiewnikach Roman Kluska mówił m.in. o etycznych zasadach budowania swojej firmy oraz o tym, jakie, po ludzku paradoksalne dobro, może wyniknąć ze znalezienia się w „sytuacji bezprawia i beznadziei”.
Opowiadał także o budowaniu firmy i społecznego wizerunku od podstaw, o swoim osobistym poszanowaniu „każdej kartki papieru w firmie”, uważnym wsłuchiwaniu się w głos załogi i jej utożsamianiu się z dobrem firmy. - Firma oparta o etykę chrześcijańską jest bezkonkurencyjna w stosunku do firmy opartej wyłącznie o procedury - podkreślał. Opisywał dramatyczne sytuacje z własnego doświadczenia, gdy „uczciwa praca zostaje zastąpiona warunkiem dobrych relacji z władzą”. Przypomniał szczegóły swojego spektakularnego, znanego z mediów aresztowania i - jako „groźnego przestępcy” - skucia i odizolowania w specjalnej klatce oraz zatrzymania w czteroosobowej celi. Pobyt w więzieniu nazwał „prawdziwą próbą sił i wiary”. - Nie byłoby mnie tutaj gdyby nie św. s. Faustyna i słowa „Jezu, ufam Tobie”, które non stop powtarzałem - mówił Kluska w Łagiewnikach.
Na zakończenie spotkania w Łagiewnikach - podsuwanie 12. roku działalności „Talentu”. Było to m.in.: 180 uczestników czterech spotkań rekolekcyjnych, 430 uczestników tzw. „spotkań z Talentem”, organizowanych w różnych miastach i miejscowościach Polski, 2 konferencje naukowe w Krakowie z udziałem ok. 200 osób oraz 75 uczestników warsztatów dla małżeństw.
Duszpasterskie spotkania „Talentu” - prowadzone przez księży sercanów - warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje - gromadzą od 12 lat setki osób związanych z małym i średnim biznesem w całym kraju. W skali roku jest to co najmniej 700 osób.
Środowiska „Talentu” spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna - do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.
Nie jest to już garstka, tylko tłum - jak mówił kard. Nagy. Zaczyn etycznego biznesu w skorumpowanym, nieetycznym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję