Reklama

Radośni, bo Kościół naszym domem!

Niedziela przemyska 16/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1985 r. na Placu Świętego Piotra, z inicjatywy Jana Pawła II, odbył się pierwszy Światowy Dzień Młodzieży. Od tej pory regularnie Papież spotyka się z młodzieżą co 2-3 lata w wybranym miejscu na Ziemi. Światowe Dni Młodzieży odbywają się jednak częściej - każdego roku w Niedzielę Palmową. Tego dnia Ojciec Święty spotyka się w Rzymie z przedstawicielami młodych z całego świata oraz młodymi z diecezji rzymskiej. W duchowej łączności z Papieżem, w Niedzielę Palmową, młodzież na całym świecie gromadzi się we wspólnotach diecezjalnych pod przewodnictwem swoich pasterzy. W bieżącym roku w naszej archidiecezji Spotkanie Młodych odbyło się w Łańcucie, w dniach 30 marca - 1 kwietnia.
Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej ma już 19-letnią historię i w niezmiennej formie jest trzydniową celebracją Niedzieli Palmowej. Każdego roku w innym mieście archidiecezji gromadzi ok. 5 tys. młodych. SMAP to czas na modlitwę i spotkanie z Panem Bogiem, to czas na spotkanie z drugim człowiekiem i wreszcie to czas… na młodość!

Hasło SMAP

Reklama

Każdego roku SMAP ma swoje hasło. To tegoroczne jest szczególne: „Radośni, bo Kościół naszym domem!”. Powstało ono z połączenia dwóch elementów: hasła tegorocznego ŚDM „Radujcie się zawsze w Panu” oraz hasła bieżącego roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem”. W liście rozpoczynającym nowy rok kościelny, metropolita przemyski abp Józef Michalik wskazał na konieczną potrzebę identyfikowania się z Kościołem, jako własnym domem: „Jeśli to jest mój dom, jeśli go tworzę i włożyłem wiele trudu w jego powstanie, to ma wiele ze mnie, ja go znam i kocham, i czuję się tam dobrze, nie jest mi obojętne, co się z nim dzieje. Warto zatem dołożyć starań, aby poznać, czym jest Kościół, nieustannie się nim interesować, pamiętając że to jest mój Kościół i że w nim mieszka Bóg (…) On właśnie w Kościele karmi mnie łaską swoich sakramentów i ubogaca mądrością Słowa Bożego”.
Właśnie taki Kościół jest miejscem i przestrzenią - jest domem, w którym czujemy się dobrze. Tam w pełni może rozkwitać chrześcijańska radość! Stąd też pierwsza część hasła. Odzwierciedla ona stan ducha „domowników Kościoła”. Źródłowo ma jednak charakter zawołania, wezwania: „Radujcie się zawsze w Panu!”. Słowa te, zaczerpnięte z Listu do Filipian (4, 4), zostały ogłoszone przez Benedykta XVI tematem Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w 2012 r. w wymiarze diecezjalnym. Istotę radości Ojciec Święty wyjaśniał przed kilkoma tygodniami w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański: „Prawdziwa radość nie jest owocem rozrywki, rozumianej etymologicznie jako uchylanie się od obowiązków życiowych i od odpowiedzialności za nie. Prawdziwa radość związana jest z czymś znacznie głębszym. Oczywiście, w codziennym rytmie życia, często gwałtownym, ważne jest mieć przestrzeń czasową na wypoczynek, na rozrywkę, ale prawdziwa radość wiąże się ze związkiem z Bogiem (…) Prawdziwa radość nie jest zwykłym, przejściowym stanem ducha ani czymś, co się osiąga w wyniku szczególnego wysiłku, ale jest darem - rodzi się ze spotkania z żywą osobą Jezusa, z dania Mu miejsca w nas, z przyjęcia Ducha Świętego, aby prowadził nasze życie”.
Święto Młodych to wiele ważnych wydarzeń nabożeństwa, koncerty, spotkania ze świadkami wiary i spotkania w grupach dzielenia. Jak zwykle, tak i tego roku wszelakie punkty Spotkania ściśle korespondowały z jego tematem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dom na skale

Nabożeństwo o takim tytule rozpoczęło tegoroczne Spotkanie. Jego wymowa jest wielka, krótko zaś można ją wyrazić słowami pieśni, śpiewanej podczas tej celebracji: „Kościół to nie tylko budynek z kamieni i złota. Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota. Jedno serce, jedna dusza to jest serc wspólnota”.

Spotkania w grupach dzielenia

To dzięki nim każdy uczestnik spotkania może w tak wielkiej wspólnocie zaistnieć po imieniu. W 15-20 osobowych grupach młodzież podejmuje ważne tematy związane z życiem i wiarą. Tegoroczne spotkania odbywały się pod hasłem „Tak Chrystusowi i radosne tak Kościołowi” oraz „Kto mnie wyzna przed ludźmi…”.

Dumni z Ewangelii

Taką nazwę nosi już od kilka lat sobotnie popołudnie. Wówczas to w centrum wydarzeń odbywają się spotkania ze świadkami wiary oraz koncerty i inne wydarzenia ewangelizacyjne.

Adoracja Krzyża

Reklama

Wielu młodych uważa ją za najważniejszy punkt Spotkania. To taki moment, o którym trudno mówić, bo słowa nie są w stanie wypowiedzieć, co czuje młode serce, trwające przy Krzyżu Chrystusowym. Każdego roku w sobotni wieczór uczestnicy Spotkania Młodych gromadzą się, by razem adorować Krzyż - znak naszego zbawienia. Adoracja Krzyża jest tym czasem, kiedy każdy może - w sposób tak bardzo wyjątkowy - swoim sercem dotknąć Krzyża.
Świat współczesny ucieka od cierpienia i smutku, chcąc jedynie oferować ludziom radość życia, rzadko jednak prowadzącą do pokoju serca i spokoju sumienia. Tymczasem prawdziwa radość chrześcijańska nie wyklucza Krzyża - prawdziwa radość jest wpisana w Krzyż. Pisze o tym Ojciec Święty Benedykt XVI w Orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży: „Prawdziwy chrześcijanin nie jest nigdy smutny i zrozpaczony, także w obliczu najtrudniejszych doświadczeń, (…) chrześcijańska radość nie jest ucieczką od rzeczywistości, ale nadprzyrodzoną siłą do stawiania czoła i przeżywania codziennych trudności. Wiemy, że Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest z nami, jest przyjacielem zawsze wiernym. Kiedy uczestniczymy w Jego cierpieniach, uczestniczymy także w Jego chwale. Z Nim i w Nim cierpienie przekształca się w miłość. I tu znajduje się radość”.

Eucharystia w Niedzielę Palmową

Spotkanie Młodych zakończyło się uroczystą Mszą św. sprawowaną na Rynku Łańcuta. Celebracja Niedzieli Palmowej jest każdego roku centralnym punktem Spotkania, które łączy nie tylko młodych uczestników Spotkania, ale i gospodarzy - tak starszych jak i młodszych mieszkańców Łańcuta. Eucharystię pod przewodnictwem bp. Mariana Buczka celebrowali abp Józef Michalik, bp Adam Szal i bp Marian Rojek oraz licznie zgromadzeni kapłani z całej archidiecezji.

Radośni…

Codzienne trudności i cierpienia, o których pisze Benedykt XVI objawiły się w dużej mierze młodym uczestnikom Spotkania, a także jego organizatorom. Deszcz, słońce, śnieg, wiatr… i znów słońce, itd… Przecież podobnie jest w życiu. Różnorakie burze rozrywają spokój i harmonię naszej codzienności. W obliczu wszelakich trudności winniśmy jednak zachować w sercu radość. W Łańcucie przekonaliśmy się, że pomimo trudnych warunków, radość nie ustaje, radość nie przemija. Pogoda nie mogła przeszkodzić. Byliśmy tam, by spotkać się we wspólnocie Kościoła. To nie pogoda tworzy nas, lecz my tworzymy pogodę, pielęgnując ją w sercu przez przyjaźń z Panem Bogiem. To czyni nasze życie pięknym.
Więcej o Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej na stronie www.mlodziez.przemyska.pl

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

[ TEMATY ]

Kościół

Chile

spadek

wierni

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Ze spisu wynika, że w 2024 roku za katolików uważało się 54 proc. obywateli Chile powyżej 15. roku życia. W 1992 roku było ich 77 proc., a w 2002 roku - 70 proc. Przynależność do wspólnot protestanckich deklaruje obecnie 16 proc. mieszkańców tego kraju, zaś 26 proc. nie wyznaje żadnej religii.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Rowerem do Rzymu. Młodzież z Siedlec na jubileuszowej pielgrzymce nadziei

2025-07-08 16:00

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

rower

młodzież

Pielgrzymka Rowerowa

Siedlce

Adobe.Stock

Bez wygód, ale gotowi na wysiłek, z sercami otwartymi na zmianę. Dziewięcioosobowa grupa młodzieży wraz z duszpasterzem - ks. Radosławem Piotrowskim wyruszyła na wyjątkową pielgrzymkę - nie pieszo, nie autokarem, lecz... rowerem. Ich celem jest Rzym, a motywacją - Rok Jubileuszowy, ogłoszony przez papieża Franciszka i Jubileusz Młodych, który odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia w Wiecznym Mieście.

Ks. Radosław Piotrowski, duszpasterz młodzieży diecezji siedleckiej i inicjator wyprawy, zdradza, że wszystko zaczęło się rok wcześniej, podczas pielgrzymki pieszej. „Chcieliśmy pójść gdzieś dalej niż Polska. I kiedy papież Franciszek ogłosił Rok Jubileuszowy i zaprosił młodych do Rzymu, to automatycznie przyjęliśmy, że to jest właśnie to wołanie Pana Boga, żebyśmy odwiedzili Wieczne Miasto - na rowerach” - wskazuje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję