Reklama

20-lecie szkoły sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie

Miłością i Prawdą

Tak jak w 1918 r. u progu nowej Polski Zmartwychwstanki chciały dać społeczeństwu szkołę na miarę jego potrzeb i nadziei, tak i my dzisiaj pragniemy wychowywać dzieci w szkole katolickiej, w duchu umiłowania Boga, Ojczyzny i człowieka - mówi s. Agata Sidoruk - dyrektor szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstała 20 lat temu szkoła podstawowa oraz wyłonione w trakcie reformy oświaty gimnazjum Siostry Zmartwychwstanki prowadzą u stóp Jasnej Góry w al. NMP 58/60. Atutami szkoły są: wysoki poziom nauczania, wychowanie religijne i patriotyczne, bezpieczeństwo i kameralność - w każdym roczniku jest tylko jedna, a co trzy lata dwie klasy liczące nie więcej niż 25 uczniów. Do odzyskanego budynku, w którym do 1962 r. Siostry prowadziły średnią szkołę gospodarczą dla dziewcząt, dobudowano drugi budynek oraz nowoczesną salę gimnastyczną. Dziś szkoła ma status publicznej i jest dostępna dla wszystkich, którzy pragną kontynuować wychowanie dziecka w duchu wartości ewangelicznych. O przyjęciu dziecka do szkoły decyduje kolejność zapisów. Oczywiście, pierwszeństwo ma rodzeństwo uczniów już uczęszczających. - Chętnych mamy bardzo dużo - przyznaje Siostra Dyrektor - niestety, ze względów lokalowych nie możemy przyjąć większej liczby uczniów. Obecnie w szkole podstawowej uczy się 260 uczniów. Kadrę stanowią siostry zakonne i nauczyciele świeccy.

Zmartwychwstańska pedagogika

Reklama

Siostry na przestrzeni lat wypracowały własny, zmartwychwstański system wychowawczy, które wyraża się hasłem: „Miłością i Prawdą” - wyjaśnia Siostra Dyrektor. - Hasło to zawiera najważniejsze wartości, które chcemy przekazać naszym wychowankom. Miłość i Prawda to dwa filary, na których powinno opierać się życie każdego człowieka i chrześcijanina. Głoszenie prawdy o miłości Boga do każdego człowieka i odwzajemnionej naszej miłości do Boga staramy się realizować jako fundament w pracy wychowawczej, jako punkt wyjścia do oddziaływania indywidualnego i zbiorowego. Miłość to wartość, w której powinny wzrastać młode pokolenia, gdyż tylko ten, kto był i jest kochany, potrafi dojrzale kochać. Po zaznajomieniu wychowanków z prawdą o miłości Boga staramy się zwrócić ich uwagę na znajomość siebie. Prawda o sobie, czyli właściwie rozumiana pokora, pozwala człowiekowi dojrzale i krytycznie spojrzeć na siebie. Pedagogika zmartwychwstańska stawia za cel wszechstronny rozwój osobowości wychowanka, a więc jego rozwój duchowy, moralny, intelektualny, psychiczny, fizyczny. Osiągnięcie tego celu jest możliwe tylko w atmosferze zaufania i szczerości, którą zawsze staramy się stwarzać w naszych szkołach - mówi Siostra Dyrektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Atuty szkoły

Reklama

Siostry Zmartwychwstanki szczególny nacisk kładą na wychowanie młodych pokoleń na odpowiedzialnych chrześcijan i patriotów oraz wysoki poziom nauczania. - Realizujemy to poprzez wychowanie integralne, obejmujące całego człowieka, wszystkie jego sfery osobowości oraz aspekty życia - mówi s. Agata Sidoruk. - Bardzo istotne jest dla nas wychowanie religijne i moralne, a także patriotyczne. W procesie formacji sumienia młodych Polaków wykorzystywane są wszystkie sytuacje pedagogiczne. Służy temu świętowanie rocznic religijnych, narodowych oraz podtrzymywanie tradycji. Raz w tygodniu uczniowie gromadzą się na apelach, podczas Adwentu i Wielkiego Postu wspólnie przeżywają rekolekcje, w ciągu całego roku liturgicznego wspólnie uczestniczą we Mszy św.
Szkoła ma własny hymn i sztandar. Uczniowie noszą mundurki i tarcze. Na tarczy widnieje szarotka. - Symbol ten - wyjaśnia Siostra Dyrektor - kieruje „ku temu, co w górze”, ku słońcu, ku Bogu. Nieustannie mobilizując do wysiłku. Szarotka symbolizuje dążenie do pokonywania wszystkich trudności, tak, jak wysokogórski kwiat pokonuje nieurodzajną skalistą glebę. Jest symbolem wielkich i szczytnych ideałów, do których idzie się przez trud i poświęcenie. Patronkami szkół są siostry zmartwychwstanki, które swoim życiem ukazały wspaniały wzór wychowawcy i przyjaciela dzieci i młodzieży. Są to: Matka Zofia Szulc - patronka Szkoły Podstawowej i Siostra Barbara Żulińska - patronka Gimnazjum - dodaje Siostra Dyrektor.

Osiągnięcia uczniów

Od lat szkoła Sióstr Zmartwychwstanek słynie w Częstochowie ze znakomitych wyników osiąganych przez uczniów na sprawdzianie po VI klasie oraz egzaminach gimnazjalnych. Uczniowie szkoły biorą udział w różnego rodzaju konkursach: ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych oraz międzyszkolnych, a także zawodach sportowych, turniejach szachowych itp., zdobywając czołowe miejsca i wyróżnienia. Świadczą o tym puchary i dyplomy znajdujące się w szkolnych gablotach i korytarzach. - Oczywiście nie jest to jedynie zasługą szkoły, ale wynikiem ciężkiej i systematycznej pracy uczniów oraz współpracy rodziców ze szkołą - dodaje s. Agata Sidoruk.

Zobowiązująca tradycja

Idea i misja naszej szkoły włącza się w nurt działalności apostolskiej naszego Zgromadzenia - wyjaśnia s. Agata Sidoruk. Szkoła była jedną z form realizacji charyzmatu, który do dzisiaj zachował tę samą istotę we wciąż nowych warunkach. Charyzmat służby społeczeństwu w jego drodze ku zmartwychwstaniu poprzez wychowanie młodego pokolenia, poprzez troskę kształtowania przyszłej rodziny to zadanie, które Bóg wyznaczył 121 lat temu naszym Założycielkom: bł. Celinie i Jadwidze Borzęckim. Zadanie, które podejmowały pokolenia Zmartwychwstanek w różnych sytuacjach politycznych, jest aktualne do dzisiaj. I my staramy się mu sprostać. Jeśli chodzi o plany na przyszłość, widzę jeszcze większą potrzebę formacji duchowej zarówno uczniów, rodziców, jak też nauczycieli oraz ciągłą dbałość o wyposażenie szkoły w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt rekreacyjno-sportowy, a także plac zabaw i boisko szkolne. Chciałabym, abyśmy dołożyli jeszcze większych starań w odkrywaniu i kształtowaniu talentów i zdolności naszych wychowanków, stwarzając im jeszcze większe możliwości rozwoju - dodaje Siostra Dyrektor.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

[ TEMATY ]

nowenna

szkaplerz

Matka Boża Szkaplerzna

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego, Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalnie ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza świętego, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli
Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.
CZYTAJ DALEJ

Chile: coraz mniej katolików, Kościół potrzebuje żywych wspólnot

2025-07-08 17:44

[ TEMATY ]

Kościół

Chile

spadek

wierni

Grażynak Kołek

Spis ludności Chile wykazał, że coraz mniej mieszkańców tego południowoamerykańskiego kraju deklaruje się jako katolicy. Z kolei coraz więcej określa siebie mianem osób bez przynależności religijnej lub deklaruje przynależność do wspólnot protestanckich.

Ze spisu wynika, że w 2024 roku za katolików uważało się 54 proc. obywateli Chile powyżej 15. roku życia. W 1992 roku było ich 77 proc., a w 2002 roku - 70 proc. Przynależność do wspólnot protestanckich deklaruje obecnie 16 proc. mieszkańców tego kraju, zaś 26 proc. nie wyznaje żadnej religii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję