Reklama

W obronie życia

Niedziela toruńska 36/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 17 i 18 sierpnia kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej w ramach peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” nawiedziła Toruń. Wśród licznie zgromadzonych wiernych reprezentujących różne parafie z Torunia w katedrze Świętych Janów obecni byli kapłani, zakonnice, przedstawiciele starszej generacji i młodzi z katolickich stowarzyszeń i ruchów.

Katedra

Maryjnemu nabożeństwu ekumenicznemu z udziałem wielu kapłanów przewodniczył ks. inf. Andrzej Wawrzyniak przy współudziale ks. Mikołaja Hajduczeni, proboszcza prawosławnej parafii św. Mikołaja oraz ks. prał. Marka Rumińskiego, proboszcza parafii katedralnej. W modlitwie uczestniczył bp Józef Szamocki. Oprawę liturgiczną prowadzili przedstawiciele ruchu pro-life i Kościoła Domowego.
Dk. Waldemar Rozynkowski scharakteryzował Ikonę Matki Bożej i cele peregrynacji. Po wezwaniu do modlitwy przez ks. inf. Wawrzyniaka przed Ikoną zapalono świecę, postawiono kadzielnicę oraz kwiaty. Słowo Boże wygłosił ks. Mikołaj Hajduczenia, zaznaczając, że przez przeszło 30 lat życia w Toruniu, wizytując liczne domy, widział święte wizerunki Bogurodzicy. „Maryja jest sercem ogrzewającym ciało Kościoła. Żyjemy w czasach, gdy narasta zagrażająca nam cywilizacja śmierci. Jednak Bogurodzica pomaga nam wytrwać w budowaniu cywilizacji życia i miłości” - powiedział ks. Hajduczenia.
Łukasz Hajduczenia odśpiewał akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Po przekazaniu znaku pokoju głos zabrał ks. prał. Marek Rumiński, który wyraził gorące podziękowanie Matce naszej nadziei i ratunku za dar nawiedzenia i za to, że możemy być na wspólnej modlitwie z prawosławnymi braćmi. Zauważył, że jest to też świadectwo przyjaźni z ich parafią od wielu lat. Pozdrowił ojca paulina Włodzimierza Ogorzałka z Częstochowy, który jest kustoszem Ikony, i zaprosił wszystkich do modlitwy podczas całego spotkania z Matką Bożą.
Po nabożeństwie miały miejsce: czuwanie zgromadzeń żeńskich i wspólnot życia konsekrowanego z Koronką do Miłosierdzia Bożego, Nieszpory, czuwanie kół Żywego Różańca i uczestników toruńskiej minipielgrzymki z Różańcem w intencji ochrony cywilizacji życia.
Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski. Wśród zebranych byli: siostry zakonne, osoby konsekrowane, przedstawiciele wspólnot, grup modlitewnych i stowarzyszeń, osoby, które podjęły duchową adopcję dziecka poczętego, uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny, a także rzesze wiernych. Bp Andrzej Suski wygłosił słowo powitania, podkreślając wagę tego spotkania i intencji w obronie życia na świecie. Homilię wygłosił bp Józef Szamocki. Podkreślił, że nic nie zmieniło się od czasów zbrodni na ludzkości, jaką była II wojna światowa. Nadal, ale w inny sposób, życie ludzkie jest zagrożone. Zamiast obozów zagłady mamy laboratoria, w których ginie milionami życie ludzkie. Te mroczne dni trwają. Kaznodzieja zaznaczył, że weszliśmy na dziwną drogę dziejów w rozwoju ludzkości, gdy dla wielu ważniejsze staje się życie psa lub kota. Ludzie zagubili się i nie potrafią odpowiedzieć na pytanie: Skąd bierze się życie i dokąd zmierza? Maryja w tym wszystkim chce nas umocnić i zaprosić do modlitwy, aby ci, którzy się zagubili, odnaleźli wartość ludzkiego życia. Jest to sprawa zagłuszonego sumienia na wołanie Boga o wiarę. Kto ten głos usłyszy, odkryje, że początek ma w Bogu, że to Bóg chce go dla niego samego, że do Boga ma zmierzać i dla Boga żyć. Bóg woła po imieniu i przygotowuje drogi powrotu do siebie przez Jezusa Chrystusa. Bp Szamocki podkreślił, że Shoah to wielka tragedia ludzkości podobnie jak dramaty epok, w których ginęły całe narody w dziejach świata. Jednak dramat zabijanych dzieci nienarodzonych, poczętych w łonach matek, jest to największy grzech naszych czasów. „Z pokorą stajemy więc dziś, by przeprosić za zmarnowane życie. Tym razem Bóg woła, szuka i wzywa głosami ludzi związanych z ruchem na rzecz życia, wędrując od Oceanu do Oceanu w kopii obrazu Jasnogórskiej Pani, Matki niosącej życie w Jezusie, by kto w Niego uwierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. Matko Jezusa, prosimy, abyś na drogach Twojego nawiedzenia „Od Oceanu do Oceanu” spotkała ludzi otwartych na Jezusa i pełnię życia” - dodał Biskup Józef.
Po Mszy św. wysłuchano świadectwa koordynatorów peregrynacji Ewy Kowalewskiej z ruchu pro-life oraz Marii-Emanuel Dziemian z Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, która wskazując ważność zawierzenia Maryi w swoim życiu, poinformowała o Mszach św. z zawierzeniem Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski celebrowanych w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18.30. Następnie rozpoczęło się czuwanie modlitewne prowadzone przez członków wspólnot, ruchów i stowarzyszeń z Torunia. O godz. 21 wierni duchowo połączyli się z Jasną Górą i odśpiewali Apel Jasnogórski.
Kolejny dzień rozpoczął się odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Potem została odprawiona Msza św. koncelebrowana na pożegnanie Ikony pod przewodnictwem ks. prał. Rumińskiego. Celebrans podkreślił, że Benedykt XVI nie tylko modlił się, lecz także podjął wielkie dzieło, aby cały świat katolicki zjednoczył się w modlitwie w obronie życia. Rola świeckich jest tu ogromna, bo życie ludzkie jest dziś bardzo zagrożone. Przygotowując naród do tysiąclecia chrztu Polski, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński zaplanował program duszpasterski, który był wyrazem troski o rodzinę; jeden rok Wielkiej Nowenny przebiegał pod hasłem: „Rodzina Bogiem silna”. Bł. Jan Paweł II rozszerzył to hasło: „Rodzina Bogiem silna, naród silny rodziną”. Rodzina jest silna Bogiem, jeśli jest budowana na sakramencie małżeństwa, jeśli jest w niej Bóg na pierwszym miejscu. Ks. prał. Rumiński przywołał słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika: „Pierwszy raz w historii zdarza się, że dwa kościoły katolicki i prawosławny próbują wspólnie odczytać znaki czasu”. Zaznaczył, że wizyta patriarchy moskiewskiego Cyryla I daje wyraz temu, że chcemy być razem przy naszej wspólnej Matce, chcemy mówić razem zabijaniu: „Nie”. „Razem z Maryją wołamy: Ludzie XXI wieku opanujcie się!” - zakończył kaznodzieja.

Cerkiew

Po Mszy św. w asyście motocyklistów z Rajdu Katyńskiego Ikona wyruszyła do prawosławnej parafii św. Mikołaja, gdzie została powitana przez ks. Mikołaja Hajduczenię, ks. prał. Marka Rumińskiego, ks. prał. Stanisława Kardasza, ks. kan. dr. Dariusza Żurańskiego oraz ks. Mirosława Kuczyńskiego. Następnie odprawiono Świętą Liturgię i odśpiewano akatyst. Po liturgii słowo podziękowania za to ekumeniczne spotkanie wygłosił ks. prał. Marek Rumiński, podkreślając, że przy Matce Bożej zawsze jesteśmy jedno i wiele nas łączy w wierze, bo chrześcijaństwo jest przesłaniem miłości. „Modlimy się w intencji obrony życia. To spotkanie w kościele i cerkwi nie jest ostatnim; ono zmieni naszą modlitwę, nasze podejście do drugiego człowieka, samego siebie i do Matki Bożej. Niech Ona cała święta czuwa nad odnową naszych serc” - powiedział ks. prał. Rumiński.
Na pożegnanie zebrani oddali cześć Matce Bożej i Ikona została odprowadzona do granic miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To przyjaciółka Franciszka

2025-04-26 18:43

[ TEMATY ]

papież Franciszek

81‑letnia siostra

protokół

przyjaciółka

PAP

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Osiemdziesięciojednoletnia Siostra Geneviève Jeanningros, przyjaciółka papieża Franciszka, która mieszka w cyrkowej przyczepie kempingowej w Rzymie i odwiedzała papieża w każdą środę, raz w miesiącu zabierała ze sobą osobę transseksualną. Dziś złamała protokół, żegnając się z nim podczas pogrzebu

Genevieve Jeanningros to francusko-argentyńska zakonnica i członkini Małych Sióstr Jezusa. Była bliską przyjaciółką papieża przez ponad 40 lat i znana była ze swojej pracy ze społecznościami marginalizowanymi, takimi jak pracownicy cyrku i osoby transpłciowe. Podczas spoczynku papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra, siostra Jeanningros mogła złamać protokół i pomodlić się przy jego trumnie, co odzwierciedlało ich głęboką więź. Papież Franciszek nadał jej nawet przydomek „L'enfant awful”, podkreślając ich żartobliwą relację. Mieszkała w przyczepie niedaleko parku rozrywki w Ostii w Rzymie od ponad 50 lat, poświęcając swoje życie ubogim.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

2025-04-28 16:51

[ TEMATY ]

Watykan

jubileusz

zmiany

Jubileusz 2025

Vatican News

Dykasteria ds. Ewangelizacji ogłosiła zmiany w obchodach niektórych spotkań Jubileuszu roku 2025. Dotyczy to Jubileuszu Ludzi Pracy i Jubileuszu Przedsiębiorców. Ma to związek z „okolicznościami chwili” - przygotowaniami do konklawe.

Jubileusz Ludzi Pracy odbędzie się w dniach 1-4 maja, a Jubileusz Przedsiębiorców - 4-5 maja. Ich uczestnicy przejdą jedynie przez Drzwi Święte w bazylice św. Piotra i innych trzech bazylikach papieskich: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej, gdzie będą mogli pomodlić się przy grobie papieża Franciszka, i św. Pawła za Murami.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję