Reklama

Miłosierdzie Boże w cyberprzestrzeni

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Modlę się o cud. Cud dla przyjaciela, który umiera na raka, a ma tylko 25 lat - prosi młody człowiek ze Stanów Zjednoczonych. - Proszę, błagajcie o moje pojednanie z mężem - pisze Bergen z Norwegii. - O wyzwolenie z nałogów - podaje swoją intencję Paweł z Gdyni. - Proszę o wstawiennictwo za moją rodziną - błaga z kolei Debradsouza z Indii. - Módlcie się o uzdrowienie Patrycji - poleca się Armand z Kanady. - Módlcie się za mojego przyjaciela Sport Sunarno, który przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich - to jedna z oryginalniejszych próśb od Cyrila Christophera Yappa z Malezji. To tylko niektóre modlitewne prośby od ludzi z całego świata, których łączy kult Bożego Miłosierdzia. Spotkanie z s. Faustyną i jej posłannictwem umożliwił im Internet.

Prośby z całego świata

Prośby przychodzą z Azji i Ameryki Południowej, Europy i Australii. Starsi i młodzi proszą o pomoc w zwykłych sprawach. Mimo różnic dzielących świat, problemy pozostają wszędzie takie same. Ludzie proszą o zdrowie dla członków rodziny i przyjaciół, o pojednanie wśród bliskich, wyzwolenie z nałogów, za Kościół i za cały świat. S. Faustyna, Apostołka Miłosierdzia Bożego, przemierza za pomocą globalnej sieci komputerowej każdy lub prawie każdy zakątek kuli ziemskiej. Dzięki Internetowi, bo o nim mowa, nasz świat, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, jest globalną wioską. W tej wiosce są też zakątki wcale niemałej grupy czcicieli i apostołów Miłosierdzia Bożego.

Zakątek Miłosierdzia

Reklama

Jednym z animatorów kultu Miłosierdzia Bożego jest mieszkający w Szwajcarii Robert Gujski. Stworzył największą i najbardziej popularną witrynę internetową, taki zakątek w wirtualnej przestrzeni, w którym spotykają się na kontemplacji Miłosierdzia Bożego ludzie z całego świata. Adres: www.faustina.ch wybiera codziennie na swoim komputerze od 40 do 140 osób, aby po chwili oczekiwania wpatrzeć się w jakże bliski obraz Jezusa Miłosiernego oraz bijącą ciepłem i prostotą twarz s. Faustyny. Klikając komputerową myszką, wędrują śladami objawienia, które Pan Jezus przekazał Siostrze. Co któryś z "gości" wpisze się do księgi pamiątkowej. Najbardziej typowy wpis w swej istocie sprowadza się do słów: - Jestem szczęśliwy, że was znalazłem. - "Z tego, co wiem - informował Niedzielę Robert Błoński - wielu odwiedzających pochodzi z USA, Ameryki Łacińskiej, Francji, Kanady i Polski. Z wpisów do księgi pamiątkowej można wywnioskować, że są to ludzie bardzo różni, z wielu krajów. Bywają nawet goście z Indii, Izraela, Kuwejtu czy Arabii Saudyjskiej. Zdarza się, że ktoś coś usłyszy o s. Faustynie, zainteresuje się i chcąc się dowiedzieć czegoś więcej, zagląda do Internetu i znajduje tę stronę. Wiem, że są osoby, które w ten właśnie sposób odkryły s. Faustynę. Zresztą, strona jest tak ułożona, aby zachęcić osoby nie znające posłannictwa s. Faustyny do rozpoczęcia modlitwy, odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego, a co za tym idzie, do głębszego zaufania Bogu."
Od grudnia ubiegłego roku serwer Bożego Miłosierdzia odwiedziło blisko 10 tys. osób. Dzięki niemu poznają s. Faustynę i objawioną jej tajemnicę. Uczą się zawierzenia Miłosierdziu Wszechmocnego. Spotykają się na liście dyskusyjnej, gdzie dzielą się swoimi kłopotami i radościami oraz uczestniczą we wspólnej modlitwie, polecając swoje intencje innym internautom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwykłe życie w niezwykły sposób

Niektórych może trochę dziwić spora przecież popularność kultu Miłosierdzia Bożego w tym obszarze cywilizacji, który jest jednym z najwyraźniejszych symboli nowoczesności. Co pociąga nowoczesnych ludzi w życiu prostej, słabo wykształconej Zakonnicy? O. Serafin Michalenko z Zakonu Marianów odpowiada na postawione pytanie w ten sposób: "S. Faustyna wiodła zwykłe życie w niezwykły sposób. Jednoczyła najprostsze wykonywane przez siebie prace ze zbawczym dziełem Jezusa". O motywach swojego oddania Miłosierdziu Bożemu zwierzał się nam wspomniany Robert Gujski: "W Polsce w bardzo wielu kościołach możemy dziś zobaczyć obraz Jezusa Miłosiernego, a w Szwajcarii, gdzie mieszkam, s. Faustyna i jej posłannictwo nie są aż tak bardzo rozpowszechnione. Podobnie jest w innych krajach. A przecież posłannictwo s. Faustyny, podkreślenie konieczności dążenia do dobroci i ukazanie nieskończonej dobroci Jezusa jest dziś tak bardzo potrzebne wielu zagubionym ludziom, nawet tym, którzy Jezusa nie znają. Myślę, że ludzie są nieszczęśliwi, gdyż nie dowierzają, że mają Przyjaciela, który nieustannie się o nich troszczy. A jest nim Pan Jezus.
S. Faustyna - przez swoją niewinną szczerość, pokorę, poczucie własnej bezsilności, nieustanne dążenie do dostrzegania dobra za wszelką cenę - i jej odwaga w walce ze złem trafiają bezpośrednio do duszy. Jej Dzienniczek pozwala nam odkryć, jak w zwykłym, szarym życiu być dobrym. Jeżeli już to się odkryło, to ma się ochotę przekazać to odkrycie innym. Również s. Faustyna i Pan Jezus bardzo pragnęli, aby do tej tajemnicy Miłosierdzia miała dostęp wszelka dusza. Czemu więc im nie pomóc, skoro ma się możliwość dać ten dostęp poprzez wszędzie docierający Internet?"
Swoją historię zafascynowania Bożym Miłosierdziem opowiadał nam także inny internauta i twórca kilku stron o s. Faustynie i Miłosierdziu Bożym - Mariusz Trojnar z Rzeszowa, asystent na Politechnice Rzeszowskiej (www.rzeszow.opoka.org.pl/WWW/faustyna/): "Z Dzienniczkiem bł. Faustyny zetknąłem się w trakcie moich studiów na Politechnice, (...) i do dziś cały czas tym żyję, a s. Faustyna stała się najbliższą dla mnie świętą. (...) Co tu dużo pisać - doświadczenie Miłosierdzia Bożego otwiera ludzkie serce na drugiego człowieka, pozwala spojrzeć ze współczuciem (nie z pobłażaniem) na jego nędzę, słabości, upadki i otwiera na to, by codziennie modlić się za tych, którzy nie odkryli Boga, którego ´palą płomienie Miłosierdzia´ wobec każdego z nas".

Miłosierdzie dla całego świata

Strona Roberta Błońskiego, choć - jak się wydaje - największa i najczęściej odwiedzana, nie jest jedynym zakątkiem Miłosierdzia Pana w cyfrowej przestrzeni Internetu. Swoje miejsce ma Fundacja Miłosierdzia Bożego - www.sanktuarium.krakow.pl oraz oficjalna strona Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego w Stanach Zjednoczonych - www.sisterfaustina.org. Jest także wiele innych, prywatnych witryn, dzięki którym sprawdzają się słowa z Dzienniczka s. Faustyny Kowalskiej: "W Starym Zakonie wysyłałem proroków do ludu swego z gromami. Dziś wysyłam ciebie do całej ludzkości z Moim miłosierdziem. Nie chcę karać zbolałej ludzkości, ale pragnę ją uleczyć, przytulając ją do Mego miłosiernego Serca."

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi

2025-04-14 14:19

Niedziela Ogólnopolska 16/2025, str. 19

[ TEMATY ]

homilia

Grażyna Kołek

Wraz ze śmiercią na krzyżu ziemskie życie Jezusa osiągnęło kres, a Jego ciało zostało złożone do grobu. Lecz zmartwychwstanie nie mieści się w obrębie porządku natury, jaki znamy, więc wszelkie próby racjonalizacji tego faktu są zdane na niepowodzenie. Chociaż w grobie pozostały płótna i chusta użyte podczas pospiesznego pogrzebu, one same nie wystarczają jako dowód na to, co się tam naprawdę wydarzyło. Zarówno dla pierwszych świadków pustego grobu, jak i dla wszystkich następnych pokoleń wyznawców zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa stanowi przedmiot wiary. Ewangelie, a także długie dzieje Kościoła świadczą o tym, że dochodzi się do niej na rozmaite sposoby.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

2025-04-18 12:04

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

ricardoreitmeyer/pl.fotolia.com

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Gdy Piotr przybył do domu setnika Korneliusza w Cezarei, przemówił w dłuższym wywodzie: «Wiecie, co się działo w całej Judei, począwszy od Galilei, po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On, dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła. A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jeruzalem. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzy z Nim jedliśmy i piliśmy po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów».
CZYTAJ DALEJ

Serca przy zmartwychwstałym Chrystusie

2025-04-20 10:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wielkanocny poranek w Sandomierzu rozbrzmiał radosnym „Alleluja!”, niosącym nadzieję i świadectwo Zmartwychwstania Chrystusa. Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystej Mszy Świętej Rezurekcyjnej w sandomierskiej bazylice katedralnej, poprzedzonej tradycyjną procesją wokół świątyni.

Trzykrotna procesja rezurekcyjna, w której uczestniczyli kapłani, klerycy, Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej w historycznych strojach, a także licznie zgromadzeni wierni i turyści, była manifestacją wiary w zwycięstwo życia nad śmiercią. Procesja z Najświętszym Sakramentem i symbolami Zmartwychwstania, to jeden z najważniejszych i najbardziej wymownych momentów liturgii Niedzieli Zmartwychwstania. Ponieważ w tym roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc tego samego dnia, przy Grobie Pańskim w katedrze zapłonął ogień z Grobu Chrystusa w Jerozolimie przekazany przez proboszcza parafii prawosławnej ks. Marcina Chyla.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję