Reklama

IX Forum Młodzieży Mazowsza

Być światłością świata

Niedziela płocka 23/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 17 do 19 maja br. trwało w Ciechanowie IX Forum Młodzieży Mazowsza. W trzydniowej imprezie, zorganizowanej przez Wydział Duszpasterski Kurii Płockiej, wzięło udział ok. tysiąca młodych z całej diecezji. Tegoroczne forum przebiegało pod hasłem: "Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata".

Forum rozpoczęło się wspólnotowym śpiewem, prowadzonym przez klerycki zespół muzyczny "Fratres". W ramach przygotowania do imprezy organizatorzy zapewnili możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Znaczna część uczestników forum przystąpiła do spowiedzi, po czym wszyscy wzięli udział we Mszy św. odprawionej w kościele farnym.

Oficjalne rozpoczęcie forum, które nastąpiło po Eucharystii, zgromadziło obok młodzieży, także przedstawicieli Kurii Diecezjalnej, duszpasterzy oraz władze Ciechanowa. Goście zachęcali w swych wystąpieniach, by młodzi stawali się "solą ziemi i światłem świata".

Pierwszy dzień forum zwieńczył koncert ewangelizacyjny zespołu "Querido Matias" z Pieniężna.

Dzielić się wiarą

W sobotę 18 maja po porannej Eucharystii młodzież podjęła pracę w grupach dyskusyjnych i warsztatowych. Uczestnicy zespołów dyskusyjnych skupili się na problematyce wiary w życiu młodego człowieka, zaś w grupach warsztatowych młodzi rozwijali umiejętności muzyczne, dziennikarskie, plastyczne i teatralne. Grupę dziennikarską prowadziła redakcja Niedzieli Płockiej: ks. Adam Łach, ks. Tomasz Opaliński i Dariusz Świtalski. Młodzi ludzie, pragnący dowiedzieć się więcej o tym, jak mówić o Bogu przez współczesne media, mogli także praktycznie wypróbować swoje umiejętności w tej dziedzinie, wspólnie redagując depeszę dla Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Nie była to zresztą ostatnia okazja do aktywnego dzielenia się wiarą: po południu na placu obok hali sportowej odbył się II Festyn Młodego Twórcy "Festmłot". W ramach festynu wystąpiły z koncertami zespoły: "Bene est" i "Gospel Train", zaś młodzież z parafii Bulkowo zaprezentowała musical pt. "Zegarmistrz świata". Uczestnicy Forum mieli też okazję obejrzeć prace plastyczne, wykonane przez: podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Płocku-Imielnicy, członków Klubu Plastycznego "Paleta" w Ciechanowie, oraz WTZ Caritas w Płocku i Żurominie.

Sobotni wieczór zaś to jeden z najważniejszych punktów Forum - czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które poprowadzili: ks. Jacek Kędzierski i ks. Leszek Piórkowski wraz z grupą Odnowy w Duchu Świętym z Płocka. Wcześniej młodzież z Drobina zaprezentowała wzruszający spektakl, pokazujący w sugestywny sposób przejście człowieka z niewoli grzechu do wolności dziecka Bożego.

Jesteście solą ziemi

W niedzielny poranek młodzi mogli dowiedzieć się, jak powstawał jeden z bestsellerów: podczas spotkania w hali sportowej Marcin Jakimowicz dzielił się swoją wiarą i opowiadał o kulisach rodzenia się serii wywiadów z nawróconymi gwiazdami polskiej muzyki rockowej, zebranych w książce "Radykalni".

Uroczystej Mszy św. na zakończenie Forum przewodniczył biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus. W swojej homilii mówił do zgromadzonej młodzieży: "Przeżywamy dzisiaj podobne chwile jak Apostołowie w Wieczerniku. Oto jest tutaj na tym placu zgromadzona młodzież szczególnie dobra, szczególnie bliska Chrystusowi, młodzież ze wszystkich parafii diecezji płockiej, (...) wysłana tutaj, by wspólnie jak Apostołowie w Wieczerniku niemal 2000 lat temu przeżyć zesłanie Ducha Świętego. I na was także dzisiaj zstępuje Duch Święty. Wy także zostaliście wybrani. Wydaje się wam, że jesteście tacy zwyczajni, że nie macie znaczenia społecznego, że nie odgrywacie większej roli w życiu tej społeczności, w której żyjecie. Ale pamiętajcie: Duch zstępuje na was i jeśli tylko będziecie z nim współpracować, jeśli tylko wykorzystacie dary, którymi was obdarza, możecie ten świat, w jakim żyjecie, w jakim pracujecie, w jakim się uczycie, w jakim się bawicie, przemieniać na lepszy, na piękniejszy, na bliższy Boga" .

Biskup Płocki stwierdził także: "Mówi się różnie o współczesnej młodzieży. Mówi się często i pisze źle: że młodzież jest bezideowa, że straciła poczucie patriotyzmu, że myśli tylko o rozrywce, że urzeczona jest konsumpcjonizmem, że nie jest zdolna do spełniania obowiązków, że nie jest zdolna do wzięcia odpowiedzialności ani za siebie, ani za swoją rodzinę, ani za społeczeństwo, w jakim żyje. Są to fałszywe, krzywdzące, nieprawdziwe sądy. Bez wątpienia jest pewien procent młodzieży w Polsce, której te sądy dotyczą. Nie ma żadnej wątpliwości, że taka młodzież także jest. Ale większa część, zdecydowanie większa część polskiej młodzieży to młodzież dobra, szlachetna, mądra, chcąca postępować uczciwie, żyć w pięknie i chcąca sama być szczęśliwą i szczęście dawać innym. (...) Nasze spotkanie przeżywamy pod hasłem, zaczerpniętym z Ewangelii, którym Ojciec Święty zatytułował swoje Orędzie na Światowy Dzień Młodzieży: ´Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłością świata´. To jest, kochani, ogromne zobowiązanie. Żeby je udźwignąć, trzeba bardzo mocno pracować. Pracować nad sobą, zbliżać się do Chrystusa, żyć życiem sakramentalnym, nie zdradzać Chrystusa. Być solą ziemi, to znaczy tym, który sprawia, że świat staje się Boży, że staje się przepełniony miłością chrześcijańską. Być światłością świata to znaczy: wskazywać ludziom drogę, pokazywać, co jest naprawdę dobre, a co złe. (...) Jest to szczególnie ważne, ponieważ bez ładu moralnego niemożliwe jest zbudowanie jakiegokolwiek innego ładu. Ciągle przeżywamy różne kryzysy: ekonomiczne, społeczne, polityczne. Pamiętajcie, że u podstaw każdego kryzysu: ekonomicznego, społecznego czy politycznego jest zawsze kryzys moralny, jest zawsze kryzys wartości. I dlatego jeśli chcecie zbudować piękniejszy lepszy i bardziej ludzki świat, jeśli chcecie zbudować piękniejszą, lepszą Polskę, to musicie dbać o ład moralny, o wartości, których nie wolno zdradzać. Musicie się trzymać przykazań, musicie się trzymać Ewangelii, musicie się trzymać Chrystusa. Nie pozwólcie, żeby ktokolwiek wyrwał wam Chrystusa, wyrwał wiarę z waszych serc. Tylko w ten sposób uczynicie ten kraj - naszą Ojczyznę - piękniejszą, i wasze życie w tej Ojczyźnie również uczynicie lepszym. ´Jesteście solą ziemi´ - mówi Ojciec Święty - ´jesteście światłością świata´. Jakie to wielkie zobowiązanie, jakież to olbrzymie zaufanie! Nie zdradźcie tego zaufania, które Ojciec Święty w was pokłada. Wyjdźcie z tego spotkania jeszcze lepsi, bliżsi Boga i czyńcie ten świat coraz piękniejszym i bliższym Boga. Zmieniajcie wasze rodziny, wasze grupy koleżeńskie, miejsca, gdzie się uczycie, gdzie pracujecie. Pokazujcie, że jesteście uczniami Chrystusa, pokazujcie nie słowami, ale postępowaniem".

Na zakończenie Eucharystii Biskup Płocki wręczył każdemu z uczestników Forum przygotowany przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej woreczek z grudką soli, mający być dla nich widzialnym znakiem wezwania, jakie skierował w Liście na Światowy Dzień Młodzieży Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Od mycia zębów, do nowego świata. Rzecz o dobrych nawykach

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

Serce Jezusa, cnót wszelkich bezdenna głębino… Aby zrozumieć to wezwanie, poświęćmy najpierw nieco uwagi pojęciu cnoty. Dla wielu nie brzmi dziś ono atrakcyjnie.

Wraz ze zmianami następującymi w obyczajowości słowo „cnota”, którego znaczenie w powszechnym odbiorze nieszczęśliwie zawężono do przedmałżeńskiej wstrzemięźliwości seksualnej, poszło w zapomnienie. Dziś mało kto go używa. Nie tak dawno temu pewien polityk w zupełnie niezamierzony przez siebie sposób uzyskał efekt komizmu, zestawiając ze sobą dwa archaicznie brzmiące słowa, gdy wspomniał o „cnotach niewieścich”. Tymczasem, o ile sami rzadko mówimy o cnotach, o tyle na co dzień jak najbardziej życzymy sobie, by ludzie, z którymi mamy do czynienia odznaczali się cnotami – lub inaczej: byli cnotliwi. I nie chodzi tu nawet o to, że zwykliśmy oczekiwać od naszych bliźnich uczciwości i przyzwoitości. Chodzi o sprawy dużo bardziej przyziemne. Wsiadając do autobusu, liczymy na to, że kierowca odznacza się cnotami właściwymi dla swego zawodu, to znaczy: będzie jechał sprawnie i bezpiecznie, pamiętając, że wiezie żywych ludzi, a nie worki z ziemniakami. Wchodząc do piekarni, ufamy w cnotliwość piekarza, a idąc na wizytę lekarską, mamy szczerą nadzieję, że pani doktor zechce skorzystać ze swoich cnót, kiedy będzie się nami zajmować.
CZYTAJ DALEJ

Francuscy biskupi ogłosili nowennę w intencji życia

2026-06-21 15:13

[ TEMATY ]

nowenna

Francja

Vatican Media

Od niedzieli 21 czerwca do poniedziałku 29 czerwca Konferencja Episkopatu Francji zachęca wiernych do modlitwy w związku z głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym nad projektem ustawy dotyczącej końca życia, zaplanowanym na 30 czerwca. „Niech Duch Święty oświeci sumienia i odnowi w nas nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają biskupi.

Nowennę zainaugurowała intencja modlitewna dotycząca tej kwestii ochrony życia, odczytana podczas Mszy św. w ramach modlitwy wiernych. „Na najbliższe dni przygotowano osiem kolejnych konkretnych intencji” – informują biskupi. „Możemy włączyć je do naszej codziennej modlitwy, dodając do niej ‘Ojcze nasz’, ‘Zdrowaś Maryjo’ i ‘Chwała Ojcu’. Niech Duch Święty, u progu nowych debat, oświeci sumienia i odnowi naszą nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję