Reklama

Prezentacja parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wólce Niedźwiedzkiej

Nad nami króluje Maryja

Niedziela rzeszowska 23/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wólce Niedźwiedzkiej ( dekanat sokołowski) została erygowana w 1912 r. Obecnie parafia liczy 1830 wiernych. Od ubiegłego roku obowiązki proboszcza pełni ks. Stanisław Szwanenfeld. W katechizacji pomaga katechetka świecka Łucja Lorenc. Pochodzi stąd czterech kapłanów, kleryk i dwie siostry zakonne.

W Wólce Niedźwiedzkiej jest jeszcze wiele rodzin wielodzietnych, w których jest pięcioro, siedmioro, a nawet dziewięcioro dzieci. Na terenie parafii mieszka ok. 30 innowierców, którzy są jednak przyjaźnie nastawieni do księdza katolickiego. Większość z nich przyjmuje w swych domach kapłana chodzącego z wizytą duszpasterską.

Kościół materialny

Miejscowość Wólka Niedźwiedzka należała do parafii w Sokołowie aż do 1912 r., kiedy to zawiązał się Komitet Budowy Kościoła. Staraniem tego Komitetu zakupiono w Woli Zarczyckiej modrzewiowy kościół z 1576 r. Po przeniesieniu świątynię poświęcono w 1913 r., dedykując ją Najświętszej Maryi Pannie Królowej Korony Polskiej. Prawdopodobnie kościół ten wzniesiono w Leżajsku, potem był przeniesiony do Woli Zarczyckiej, a stamtąd trafił właśnie do Wólki Niedźwiedzkiej.

Wraz z kościołem zakupiono w Woli Zarczyckiej 3 ołtarze z drewna lipowego oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który umieszczono w głównym ołtarzu. Na zasuwie był obraz Przemienienia Pańskiego. Obecnie pozostał tylko obraz Matki Bożej, który właśnie jest w renowacji.

Pierwszym proboszczem w parafii był ks. Ignacy Kania. W 1920 r. przybył do parafii ks. Antoni Kuziara, którego staraniem dobudowano przybudówkę przez całą szerokość kościoła. Budynek została odeskowany, a pokrycie wykonano z czerwonej dachówki. Natomiast generalny remont świątyni przeprowadzono w 1997 r., kiedy proboszczem parafii został ks. Tadeusz Wolski (pracujący w parafii ponad 30 lat). Wymieniono wtedy zbutwiałe elementy konstrukcji, stolarkę okienną i drzwiową oraz zmieniono pokrycie dachu z dachówki na blachę. Wymienione zostały także instalacje, a wokół świątyni ułożono kostkę. Teren został zagos-

podarowany, pojawiły się barierki, aby było wygodniej wchodzić po stopniach na plac przykościelny.

W minionym roku przeprowadzono remont plebanii wraz z wymianą ogrzewania z prądu na gaz. Na ukończeniu jest budowa domu parafialnego, w którym są obszerne sale na potrzeby spotkań grup duszpasterskich.

Oddani Maryi

Parafia w Wólce Niedźwiedzkiej ma charakter maryjny, co wyraża się chociażby w ilości róż różańcowych, których w parafii jest 45. To oznacza, że na różańcu modli się codziennie niewiele mniej niż połowa parafian. W pierwsze soboty miesiąca podczas wieczornego nabożeństwa następuje zmiana tajemnic różańcowych wraz z uroczystą nowenną do Matki Bożej Królowej Polski. Wierni bardzo lubią pielgrzymki, najczęściej do sanktuariów maryjnych: w Kalwarii, Częstochowie, Niepokalanowie, Licheniu, także piesze do oddalonego o 17 km Leżajska. W pierwszym tygodniu po Wielkanocy jest odprawiane nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

Warto podkreślić, że bardzo zaangażowana jest młodzież - do KSM-u należy 80 osób. Jest także duża grupa ministrantów i lektorów. Ciekawostką jest, że podczas Mszy św. czytania i modlitwę wiernych czytają także dziewczęta. Młodzież z wielką ochotą przychodzi na spotkania organizowane w parafii. Oczywiście najbardziej lubią ogniska i wycieczki, ale jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, z wielką radością przygotowali także czuwanie przy Grobie Bożym, a teraz przygotowują adorację na nawiedzenie Obrazu Matki Bożej (26 czerwca). Kilka osób ubogaca nabożeństwa i spotkania grą na gitarach.

Katechetka opiekuje się Szkolnym Kołem Caritas oraz Dziewczęcą Służbą Maryjną. Młodzież przygotowuje także wszelkie uroczystości religijne i patriotyczne. Ksiądz Proboszcz bardzo sobie ceni dobrą współpracę ze szkołą, która przynosi pożytek w sprawach wychowawczych.

"Prawą ręką" Księdza Proboszcza jest Rada Parafialna, bardzo chętnie włączająca się w obecne przedsięwzięcia. 1 maja poświęcony został pomnik nagrobkowy zmarłego w ubiegłym roku długoletniego proboszcza - ks. Tadeusza Walskiego. Członkowie Rady sami zbierali pieniądze, organizowali potrzebną pomoc. W tej chwili wyzwaniem jest zbliżająca się uroczystość nawiedzenia Maryi w Cudownym Obrazie Jasnogórskim, dlatego powstał 40-osobowy Komitet przygotowujący, w skład którego z urzędu weszła Rada Parafialna.

Bardzo lubiane jest nabożeństwo pierwszopiątkowe, wiele osób korzysta przy tej okazji z sakramentu spowiedzi św. Dzieci mają wyznaczone dni, w które przychodzą się spowiadać, tak, by ksiądz był w stanie wysłuchać wszystkich penitentów. W pierwsze piątki oraz przed świętami kapłan odwiedza chorych w domach (16 osób).

Ze względu na pracę na roli ludzie wolą nabożeństwa poranne. Proszą, aby codzienna Msza św. odprawiana była rano. Wyjątkiem są oczywiście nabożeństwa październikowe i majowe, w których licznie uczestniczą. Ponadto zachował się jeszcze zwyczaj śpiewania majówek przy kapliczkach przydrożnych.

O świątynię dba kościelny Kazimierz Piersiak, a parafianie kolejno przychodzą do sprzątania świątyni. Organistą jest Mieczysław Sulikowski, który dopiero niedawno zastąpił Mieczysława Miazgę - organistę pracującego w parafii aż 34 lata. Przy parafii powstał zespół śpiewających kobiet, które często śpiewają parafialny hymn: " Niech echo się niesie w przestrzenie, / godzina radości wybija. / Niech mroki znikają i cienie, / nad nami króluje Maryja".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Prace Nikifora w Muzeum Archidiecezjalnym

2026-06-25 11:58

Maciej Rajfur

W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim otwarto wyjątkową wystawę prac Nikifora Krynickiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców malarstwa naiwnego w Polsce i na świecie. Ekspozycję „Nikifor – fenomen samorodnego talentu” uroczyście zainaugurował metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który podkreślił, że sztuka Nikifora wciąż prowokuje do pytań o granice między twórczością a odrzuceniem społecznym

Witając gości, ks. Łukasz Piłat podkreślił znaczenie przemian, jakie przeszło Muzeum Archidiecezjalne: –  Dzięki wielkim staraniom księdza arcybiskupa Józefa te budynki, w których się znajdujemy, bo muzeum to jest kilka budynków z różnych epok czasowych. Doświadczyły one wielkiego remontu, przebudowy i rozbudowy, co nabrało takiego blasku, można powiedzieć, już na wysokich standardach europejskich - zaznaczył ks. Piłat, dodając: -  Znalazło się też miejsce na tę wystawę wyjątkową. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję