Diecezjalna procesja ku czci Bożego Ciała, prowadzona przez
bp. Adama Śmigielskiego SDB, przeszła jak co roku głównymi ulicami
miasta. Zasadniczym celem święta było uczczenie pamiątki ustanowienia
Eucharystii oraz publiczne wyznanie wiary w obecność Chrystusa w
Najświętszym Sakramencie. W uroczystościach wzięło udział ok. 5 tys.
wiernych. Tematyka zagadnień poruszanych przez bp. Adama Śmigielskiego
SDB nawiązywała do jubileuszu 100-lecia Sosnowca.
"100 lat temu to było bardzo skromne miasto. Nie było
tylu gmachów, instytucji, przedsiębiorstw, banków, placów, dróg czy
kościołów, a jednak Jezus Chrystus był tutaj i błogosławił mieszkańcom.
Dzisiaj oddajemy mu publicznie hołd za łaskę życia, rozwoju, pracy"
- powiedział Sosnowiecki Ordynariusz na początku procesji.
Pragnę zobaczyć Jezusa
Reklama
"Chcemy zobaczyć Jezusa - tak wołają ludzie od 2 tysięcy lat. Nie zdają sobie sprawy, że On jest z nami pod postaciami chleba i wina. Jest bliżej, niż myślimy. Możemy go przyjąć, możemy się nim nakarmić. To już nie ten Bóg Starego Testamentu, który objawiał się w chmurach, grzmotach, błyskawicach. Ale Bóg, który stał się człowiekiem. Może dziwne nam się wydaje, że Jezus stał się jednym z nas, przybrał nasze ciało i wziął na siebie wszystkie cierpienia. Nie unikał również spotkań z chorymi, grzesznymi czy z tymi, którzy się źle mieli. Jezus nie przedstawił nam wizji potępienia, ale przeciwnie - ukazał się nam jako orędownik miłości" - wyjaśniał Pasterz Kościoła Sosnowieckiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
A oto Ja jestem z wami...
Jezus powiedział uczniom coś bardzo ważnego, co powtarzają przez wieki ojcowie Kościoła, teologowie, biskupi, kapłani, że nie był lub będzie, ale że jest z nami do końca świata. Skierował także do wszystkich uczniów prośbę, by nie stali w miejscu, ale głosili Ewangelię. Takie jest główne zadanie Kościoła, by nieść dobrą nowinę na cały świat", nauczał Ksiądz Biskup.
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
Przed wiekami Bóg powiedział do swojego ludu: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił". W Starym Testamencie był to dzień szabatu, w Nowym jest to pierwszy dzień tygodnia, bo właśnie w tym dniu czcimy pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. "A co stało się z niedzielą dzisiaj? Kiedy odzyskaliśmy wolność, suwerenność, nastąpił gwałtowny odpływ uczestniczących w liturgii. Wiele osób woli pojechać do wielkich sklepów czy za miasto, nie pamiętając o wskazaniach Boga. Czy tak powinno być?" - pytał Sosnowiecki Ordynariusz.
Solidarni w potrzebie
Ojciec Święty, kończąc Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu, wypowiedział znamienne słowa, które przy IV ołtarzu przypomniał bp Śmigielski: "´Trzeba przywołać na myśl całą geografię głodu, która obejmuje wiele miejsc na ziemi. W tym momencie miliony naszych braci i sióstr cierpi głód, a wielu z nich umiera´. Warto przypomnieć podstawową prawdę, że ziemia została oddana przez Boga w ręce człowieka, by używał jej w sposób sprawiedliwy i solidarny. Każdy z nas w jakiś sposób ociera się o głód i biedę, jesteśmy zobowiązani, by dzielić się chlebem, tak jak to czynił św. Albert Chmielowski, jeden z patronów naszej diecezji".